Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
gaspard
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2024, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam
Taka juka stoi u rodziców i troszkę przerosła ich możliwości. Podpowiedzcie czy przesadzanie do większej donicy i prostowanie do palików kokosowych ma racje bytu ? Czy może przydałoby się roślinę jakoś przyciąć ? Od początku stoi w miejscu przy drzwiach balkonowych ale słońca ma stosunkowo mało. Bardzo proszę o podpowiedź co najlepiej zrobić.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Juka wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej wystawa południowa, względnie zachodnia, więc musisz zapewnić takie stanowisko, bo inaczej nie będzie dobrze rosła. Jest wyciągnięta z powodu niedoborów słońca. To stanowisko na pewno odpada.

Na pewno jedynym rozwiązaniem jest odcięcie wierzchołków i ukorzenienie w wodzie. Reszta do wywalenia.

Co do dalszej pielęgnacji poczytaj ten wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rash
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 26 mar 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam wszystkich

Jak rozmnożyć taką jukę ? podzielić na 10 cm patyki i umieścić w słoiku z wodą aby się ładnie ukorzeniły?
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi:
viewtopic.php?t=100365&hilit=Juka+rozmna%C5%BCanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Z moją juką zaczęło coś się dziać i jakoś brakuje mi pomysłów co może jej nie odpowiadać. Stanowisko tuż przy południowym oknie, ziemia przepuszczalna taka jaka powinna być. Ogólnie mam 4 takie rośliny i tylko ta jedna ma takie objawy . Nie wiem czy to przelanie czy przesuszenie. Jak kiedyś zdarzyło mi się przelać to zachowywała się inaczej, liście robiły się żółte, a tutaj jest inaczej, czy tak może wyglądać przesuszenie ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przelanie.

Jak często podlewasz i jaką ilością wody?

Czy była narażona na zimne powietrze od okna w ostatnim czasie?

Przy okazji, co tam jest w doniczce oprócz rośliny?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Około 500-600 ml tak co tydzień - półtora zależy od pogody. W doniczce jest jeszcze epipremnum złociste i bluszcz, oraz wykiełkowało nasionko wilczomlecza , który stoi nieopodal i musiał strzelić nasionem. Kiedyś wsadziłam ten bluszcz i epi z braku miejsca z myślą, że albo padnie albo będzie rosło. No i rośnie. W doniczce sporą powierzchnię zajmuje pień jukki, dlatego myślałam , że może przesuszenie przez to , że jestem w stanie podlewać tylko ziemię wokół i może być sucho pod samym pniem. Ogólnie myślę o tym aby odmłodzić i ściąć poniżej miejsc gdzie kiedyś już były ścinane. Te miejsca zalane woskiem już nie wyglądają atrakcyjnie, ale pierw muszę się dowiedzieć co jest nie tak aby po odmłodzeniu liście ponownie nie zrobiły się brzydkie.

Co do okna to na 90 % nie jest zmarznięcie , chyba że ktoś otwierał pod moją nieobecność chociaż mąż zaprzecza. Tuż obok stoi fikus, który wygląda dobrze a myślę, że prędzej zareagowałby na zimne powietrze. A tuż przy juce stoi filodendron, z którym ostatnio też coś nie tak .
Obrazek


Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Juki nie można podlewać tak często...
Zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, podlewasz sporadycznie, co około 3 - 4 tygodnie, a normalnie wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, ale tutaj masz dużą doniczkę, w którym podłoże zawsze będzie wolniej przesychać.
Więc należy to też uwzględnić przy częstotliwości podlewania.
Zacznij od wyciągnięcia rośliny z doniczki i sprawdź stan korzeni.
Posadź do nowego podłoża.

Odetnij chore fragmenty liści aż do zdrowej tkanki.

Obserwuj, czy nie będą się ponownie powiększać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”