ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

To prawda w tym roku cebula nie była podlewana. Podlewana była tylko po wysadzeniu. Jakoś w maju było tych opadów mniej niż latem i wtedy była podlewana regularnie. Zastanawiam się jak często prawidłowo powinna być podlewana ?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Cebula ma płytki system korzeniowy, więc powinna być podlewana stosunkowo często.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Ja dzisiaj zebrałam cebulę, 2 i pół taczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
1 karton Elisty, reszta Ailsa Craig.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

bioy dzięki. Mama zawsze wlewała konewkę wody na wieczór. Chciałem się tylko upewnić czy tak jest prawidłowo. :)

Największe cebule Exhibition wyrosły mi 400g. Zastanawiam się jak wyglądają te 600-700g o których tu czytałem. Moje były wielkości pomarańczy. Na przyszły rok posadzę gęściej. Oczywiście z rozsady.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Mówisz i masz. Wielkość od 650g do 900g, razem na zdjęciu ponad 10kg. ;:224
W ręku największa w tym sezonie, 930g.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Ładna sztuka. ;:oj Moja całej dłoni nie przykryła. ;:306
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2430
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Proszę podpowiedzcie mi jaka odmiana cebuli jest naprawdę słodka - np w Grecji kupowałam na targu naprawdę słodkie cebule doskonałe do sałatek . U nas jakoś mi się nigdy nie udało nie mówiąc by zdobyć nasiona takiej :(
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Exhibition, Globo i Ailsa Craig choć pewnie są i inne.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2430
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Miałam te pierwszą i trzecią i to nie jest to niestety :cry:
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Głównie technika pielęgnacji.W tym sezonie kolejnym w większości suchym/upalnym z okresową tylko toną wody z nieba punktowo.Cebula bardzo dobrze reaguje na regularne podlewanie i tak była pilnowana u mnie.Odwdzięczyła się wielkością,soczystością i głównie słodkością.Tak więc woda,woda i jeszcze raz woda.Trochę zbyt rzadko sadzona dlatego główki były w przedziale od najmniejszych 500 do 800 gram.większe zagęszczenie to i cebule byłyby mniejsze.
Kolejny rok oczywiście Exhibition.5 klasa ziemi,prawie piaskowa miejscowo,nawożenie jedynie na stert i to skromne.




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

U mnie też od kilkunastu lat nr 1 w uprawie cebuli jest odmiana Exhibition. Rozsadę produkuję we własnym zakresie z oryginalnych nasion Bejo Zaden (nasiona są zaprawione przez producenta). Staram się co roku używać świeżych nasion. Od czasu kiedy rozsadę produkuję w paletach VEFI 96 sadzenie rozsady stało się przyjemnością. Kiedyś uważano, że w każdej komórce/minidoniczce powinna rosnąć tylko jedna siewka ale ponieważ osobiście nie lubię zbyt dużych cebul wysiewam po 4 nasionka i tyle roślinek ile wyrośnie wysadzam następnie do gruntu. W sezonie 2024 zamierzam obsadzić rozsadą 1 podwyższoną grządkę o długości prawie 5m. Rośliny będą rosnąć w 4 rzędach oddalonych od siebie o 30 cm i będą nawadniane przy pomocy węża pocącego. Przyjmując, że nasiona wykażą się wysoką siłą kiełkowania do realizacji planu powinny wystarczyć 2 palety VEFI 96.
Ponieważ jednak od II 2024r dla lubartowskich seniorów będę prowadził w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku zajęcia z ogrodnictwa przygoda z produkcją rozsady ulegnie rozszerzeniu. Na zajęciach pobawimy się w podkiełkowanie nasion, sprawdzimy czy nasiona lepiej kiełkują na świetle czy w ciemności, przetestujemy kilka rodzajów podłoża do wysiewu, zastosujemy biostymulatory. A ponieważ Firma Wiesława Legutko przekazała nam nieodpłatnie między innymi otoczkowane nasiona cebuli Ailsa Craig będziemy porównywać obie odmiany. Dla uczestników zajęć zorganizujemy konkurs na największą cebulę.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2430
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

To ciekawie Ci się zapowiada otwarcie nowego sezonu - mniemam ,że podzielisz się z nami wynikami przeprowadzonych doświadczeń :D
Co do rozsady cebuli to ja wysiewam nasiona do głębokiego "pudełeczka" ( np takiego w którym w biedrze sprzedają pieczarki ) i mam rozsadę rwaną .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z nasion,rozsada cz.3

Post »

Być może uda się kupić na sezon 2024 opakowanie podkiełkowanych nasion Exhibition w formule B-Mox. Ja część nasion, które podkiełkowuję przenoszę do doniczek P9 (po 12-16 skiełkowanych nasionek). Ładnie rosną ale później tracę dużo czasu przy wysadzaniu rozsady więc wolę produkować w VEFI. Mogę sobie na to pozwolić bo od marca sadzonki wędrują do tunelu tam mają chłodniej i wystarczającą ilość światła. O wynikach doświadczeń oczywiście będę informował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”