Borówka amerykańska - 13 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Jaka odmiana borówki ma listki wąskie jak wierzba? Mam dwie takie, jedna kwitnie skąpo, druga nie kwitnie, kupione razem.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ze starych odmian, to Darrow.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Wroniarz, dziękuję. Darrow owszem, zamawiałam, ale 1 szt. Po dwie zamawiałam Meader i Chandler.

Yogibeer, to w takim razie przysłano mi 1 Chandlerkę, bo drugiej z dużymi kwiatami nie mam. Ciekawe co mi wlepiono w zamian. Pewnie właśnie drugą Darrow. No za tę bym się nie obraziła, ma dobre notowania.
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

U mnie darrow na wczesnym etapie rzeczywiście ma listki podobne do wierzby. Wyróżniaja się podobnie jak Nelson bardzo ładnymi pastelowymi kolorami. Później jeśli podrośnie już nie ma takich wąskich liści i są one jakby lakierowane potrafią się błyszczeć.
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Tutaj porównanie darrow we wrześniu i na dole aktualne.
Obrazek

Obrazek

Yogibeer czy ty masz jakieś różne chandlery ? u mnie na krzaczku z pod Łodzi klejone nowe listki są błyszczące a w starym krzaku chandler zielone pastelowe bez połysku. Wynika to z wcześniejszego innego sposobu uprawy czy może to jakaś inna odmiana chandlera?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Karion, moje listki są jeszcze węższe, teraz kolor mają taki lekko brudno-różowy. Kupione były jesienią '21roku jako dwulatki, a posadzone wiosną '22r. Krzaczki ładne, nie cherlaki. Dzisiaj będę na działce, przyjrzę się dokładniej tym starszym liściom, tym na samym dole.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ja mam styczność z ok. 50 odmianami borówki wysokiej i średniej. Wąskie listki ma odmiana borówki różowej i borówka średnia o ile sobie przypominam Top Hat, Putte, Emil. Darrow ma liście średnie i wąskie ale nie takie jak wierzba? Np. odmiana Toro ma liście szerokie jajowate ale ostro zakończone. Legacy ma liście znacznie mniejsze i te szczytowe nie opadają na zimę, u mnie jeszcze są zeszłoroczne liście poskręcane, pozasychane ale są.
Wąskie małe listki może mieć borówka chora lub zaatakowana przez szkodniki glebowe.
U mnie odmiany wczesne kończą kwitnienie, zawiązanie owoców na oko 100 %(to chyba przez wiele odmian? bo podręczniki mówią inaczej?) Duke duże kwiaty ale nie tak długie jak Chandler. Ciekawą odmianą jest Patriot, który ma małe kwiatki, małe zawiązki ale te pierwsze owoce mają nawet do 28 mm potem są mniejsze ale i tak duże 17-22mm. Duke i Patriot są niezawodne i u mnie zaczynam je podjadać koło 28-30 czerwca. Te dwie odmiany stanowią u mnie 60 % zbiorów do 10 lipca. Patriot jest dość łatwy do uprawy przez pierwsze lata nie powinien sprawiać problemów. Dobrze rośnie w donicy. Patriot do handlu może już jest przestarzały ale do ogrodu to nadal jedna z lepszych odmian i ja to potwierdzam.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Byłam na działce, przyjrzałam się moim wąskim listkom. Wszystkie od góry do dołu są jednakowe wierzbowate, do 5-6 cm dł. i ok. 10 mm szer. W sobotę zostały podlane nawozem do borówek i listki się zazieleniły. Od kwietnia je tak podlewam co 10 dni. 1 łyżeczka nawozu na 5 l wody, na 1 krzak. Zamierzam dokupić jeszcze 3 krzaczki, ale najpierw chcę wiedzieć co już mam. Ten niezawodny Patriot mi się podoba, wpisuję go na listę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

U mnie najlepsza i niezawodna jest Spartan.
Jak coś ma liście jak wierzba i wygląda jak wierzba to pewnie jest to wierzba. Albo borówka porażona wirusem nitkowatości ale bez fotki to tylko zgaduj zgadula.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem zdjęcia ledwo żyjącej borówki, która ledwo ruszyła a listki ma malutkie i wąskie. Postanowiłem się jej pozbyć ale sprawdziłem bryłę korzeniową i znalazłem kilkadziesiąt jaj. I nie jest to pierwszy przypadek tego typu.
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Kto te jaja tam poskładał?
Jaką mają średnicę?
Ślimaki bezskorupowe zostawiają u mnie na działce jaja 2-3 mm.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Jaja są podobnej wielkości jak nawóz osmocote. Borówka była sadzona rok temu i nawet rosła ale nie zawiązała ani jednego pąka kwiatowego. W ziemi nie ma larw ale coś żerowało w korzeniach i te jaja złożyło? Opuchlaki mają jaja mniejsze. Może chrabąszcze albo podobne ,,stwory"?
Trzeba będzie użyć Klozeru do konewki 10 l dajemy 0.5 ml grzybni i 0.5 ml pożywki i zostawiamy na 24 h w ciepłym miejscu. Konewką wystarcza na 2 m kwadratowe czyli kilka krzewów lub nieco więcej w uprawie pojemnikowej.
Ten ,,stwór" który u mnie buszował jest bardzo szkodliwy i hamuje niemal do zera rozwój młodej borówki. W tym przypadku zjadł większość korzeni i chyba uszkodził szyjkę bo ten krzew wcale nie ruszył i stoi w miejscu ledwo zipie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Jaja opuchlaków na początku są białe i małe (poniżej 1mm). Większe kulki, o kolorze białożółtym tworzą prawdopodobnie stadia larwalne, których jest 6.
W celu identyfikacji szkodnika poszukałbym wyżerek na brzegach liści, a kulkę rozgniótł w palcach.

Miałem podobne kulki w korzeniach truskawek. Z wyglądu podobne do jaj opuchlaka.
z https://www.sadowniczy.pl/Opuchlaki-w-o ... 04002.html
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”