Borówka amerykańska - 13 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Mary_456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2023, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Poprzednia 12 część wątku znajduje się tutaj: viewtopic.php?t=121205

Witam. Mam problem z moimi borówkami. Krzaków mam 9 szt. Różne odmiany. Elizabeth Patriot. Bluecrop. Chandler. Najstarsze krzaki mają 6 lat a najmłodsze 3lata. Posadzone wg zaleceń a tak naprawdę to wszystkie krzaki mają wysokość do 1 m i dalej nie rosną. Nie wiem czy jest to normalne. Są podlewane nawożone a nie chcą rosnąć dalej.
Zapraszam do regulaminu forum
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Najczęściej problemem w takiej sytuacji jest nieodpowiednie pH gleby, brak cięcia (cięcie borówek pobudza je do wzrostu).
Możesz też spróbować zasilać dolistnie borówki odpowiednimi nawozami.
Mary_456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2023, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Przed posadzeniem krzewów przygotowałam specjalnie podłoże. Użyłam dużo ziemi kwaśnej dla borówek. Cięcie również stosuję. I czy przy regularnym stosowaniu nawozu dla borówek to gleba jest w stanie zmienić pH po kilku latach na lekko kwaśny lub nawet na obojętny ?
Zapraszam do regulaminu forum
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Na to pytanie można bardzo łatwo odpowiedzieć. Wystarczy zmierzyć pH ziemi spod borówek. Podlewanie borówki wodą o wysokim pH podnosi pH gleby wokół borówek.
karion
500p
500p
Posty: 550
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ziemia podobnie jak torf szybko się odkwasi. Dodając do stanowiska nieprzerobione materiały takie jak kora,grube zrębki , igły mają zdolność do zakwaszania dłuższy czas. Można mieć spokój nawet kilka lat a przy torfie i przerobionej kwaśnej ziemi po zasadowych deszczach to już po sezonie może skoczyć wysoko pH. Warto tego używać nie tylko do sadzenia ,ale przede wszystkim ściółkować. Gruba ściółka obniży pH do wymaganych przez borówkę ani wyżej ani niżej. Rozwiązuje to wiele problemów z pH i podlewaniem.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

U mnie, podobnie jak u Mary borówki rosną słabiej niż na filmach. Liście nie sygnalizują braków, większość nie choruje, niby owocują (średnio 1,5-2 kg z krzewu nie licząc pauzujących) ale tylko nieliczne przekraczają metr wysokości.

Do niedawna stawiałem na głód azotu spowodowany grubym ściółkowaniem zbyt świeżym igliwiem.

Ostatnio zaczynam nabierać pewności, że główną przyczyną słabego wzrostu borówek (przy odpowiednim nawożeniu i utrzymywaniu niskiego pH) jest zbyt słabe podlewanie. Dlatego w tym sezonie borówki dostaną więcej wody. W upały zamiast wiadra na tydzień, wiadro na 2-3 dni.

To, że borówki rosną dobrze przez 2-3 lata a następnie przyhamowują wzrost spowodowane jest zużyciem torfu. Można go uzupełniać (drogo wychodzi) lub dostarczać dostępnej kwaśnej materii organicznej.
Anabena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sty 2023, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kłopoty z borówką

Post »

Dzień dobry

Mam borówkę 3 krzaki ok 15 lat.Nawoziłam jedynie wiosną nawozem do borówek.Przez kilka lat pieknie owocowała.W ostatnim roku owoce były małe i niesmaczne.Mój teść stwierdził ,że trzeba ją przyciąć.Jeśli tak to kiedy i jak dużo zostawić od podłoża? Krzaki mają 1,5 m.Czy to coś pomoże?Czy borówkę przycina się co roku?Może jeszcze jakieś sugestie.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Wstaw zdjęcia tych borówek jak możesz. Ciąć najlepiej tak z 10 cm nad ziemią. Wycina się pędy najstarsze, słabe, chore. Roczne pędy, które wybiją w tym roku w następnym można skrócić aby się rozkrzewiły. Przyczyn drobnych owoców jest wiele, od niedoborów składników, za wysokiego pH po brak cięcia czy stary krzew.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Sąsiadowi będę odmładzał bardzo starego Bluecropa. Ma on chyba ze dwadzieścia pędów wybijających z ziemi w promieniu do 0,5m. Najpierw odkryję szyjkę korzeniową żeby sprawdzić ile pędów dorobiło się własnych korzeni. Potem wystarczy je odciąć od matki i posadzić osobno.
Owoce borówki są drobne i kwaśne gdy jest za mało liści w stosunku do owoców aby te mogły dojrzeć.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obrazek
Mój najnowszy zakup.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ja też mam takie nierosnące (skarlone) krzewy i napisze co zrobiłem. Wyciąłem połowę pędów na 10-15 cm od ziemi. Efekt jest średni a nawet dobry ale musimy działać dalej i te nowe pędy co wybiły nie rozkrzewiły się za bardzo ale nadal rosły w górę. W tym celu usuwamy pąki kwiatowe z co najmniej dwóch mocnych pędów szczytowych. Miałem też 2 chorowite Bluecropy, które przycięte zostały całkiem ok. 15 cm nad ziemią. Efekt jest taki ,że krzew wyrósł od nowa na ok. metr w drugim roku było już trochę owoców a krzew ma z 130 cm. W tym roku owoców powinno być od groma i nawet ciąć za wiele nie trzeba. Ja mam tych odmian sporo i powiem tak ,że musimy trafić z odmianą , która ,,polubi" naszą działkę lub ogródek. Jak kupimy ,,niewłaściwą" to możemy ją ,,rozpieszczać a ona i tak będzie miała ,,fochy".
Czasami problem jest pod ziemią i borówka nie rośnie bo ma chore korzenie. W borówce nie spotkałem pędraków czy opuchlaków ale jagodę kamczacką mi w jednym miejscu obgryzły szyjkę korzeniową i też nie rosła a nawet marniała(usychała)
A teraz napiszę z książki dlaczego borówka nie rośnie pomimo właściwego cięcia i podłoża: niedobór azotu, susza glebowa, podeszwa płużna, uszkodzenia korzeni, gryzonie, choroba wirusowa, uszkodzenia herbicydowe, pędraki i opuchlaki. Coś tam zacznę w lutym nagrywać na Y.T. co robię z borówkami w tym jak je przyciąć po amatorsku. Pokarzę też te borówki już po cięciu o których pisałem na początku.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Co prawda za najlepsze owady zapylające borówki uznawane są trzmiele ale może na początek warto już teraz pomyśleć o pszczołach murarkach. Najłatwiej kupić kokony w lutym bo w marcu może być za późno. Warto je mieć na swojej działce-bardzo lubię je podpatrywać.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

przemek1136 pisze: 19 sty 2023, o 16:29 Obrazek
Mój najnowszy zakup.
Przemku, jak oceniasz tą publikację?
Pozdrawiam, Jacek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”