Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Kozula, tak i mnie się czasem robiło, ale to wina natłoku ciasteczek w komputerze.
Tak myślę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

kozula pisze: 15 sty 2023, o 20:31 KamilK08, lubię pomidory o smaku pomidora i aromacie pomidora. Wyjątki z owocowych to dobrze dopotasowany Strawberry orange i któryś z moich zielonych, ale nie wiem czy komuś ustalił się tamten smak. Kalman powinien zostawiać w krzyżówkach porządny aromat, chociaż sam miał go słaby. Dwa słabe powinny dać jeden porządny. Megagrona trzeba się nauczyć, ale się jak wie co i jak, to zabija plonem i słodyczą. Było w nim trochę smaków i różna grubość skórki. U mnie został z cienką. Widziałam jego owoce tej jesieni na straganie w pobliskim miasteczku :heja.
Wśród moich około 40 ustalonych krzyżówek Kozuli jest kilka typów Megagrona, skupiłam się ostatnio na dopracowaniu tego Supersłodkiego, jak go roboczo nazywam. Niestety te najsłodsze mają mikroskopijne nasiona i niewielkie owoce choć nadrabiają oczywiście plennością.
Moim priorytetem będą w tym roku odmiany samokończące, bo mam przy nich mniej pracy a ponieważ szybciej się ustalają to zebrała się już spora kolekcja.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Obrazek

Ostateczna wersja megagrona u mnie. Kiedyś lubiłam pomidory w galarecie, więc musiały być małe i mieć cienka skórkę, dlatego takiego wybrałam. Smaki mi się pozmieniały, ale pomidor został :tan lekko 3 kg z grona. Żeby ładnie i wcześnie dojrzały, wystarczą mu 2 grona, bo i tak będzie 5 kilo. Dopuszczanie większej ilości gron, to tylko kłopoty. Dla dobrego wykarmienia owoców trzeba nad drugim gronem wyprowadzić kilka liści. Można wzbogacić jeszcze 2- 3 wilkami, na 2 liście. Wtedy jest mało roboty przy nim, a plon duży. W szczycie dojrzałości grona można je ściąć i pomidory otrząść. Na początku były w nim osobniki o większych owocach i znacznie mniejszych gronach.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Cenna uwaga prowadzić na 2 grona i dodać kilka wilków na liście :wit
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

:wit tak właśnie robię ,ale nigdy nie miałam takiego ogromnego grona ;:oj Karmisz je tak jak wcześniej pisałaś o K37?
A przypomnij jeszcze, czy powinno go się męczyć w doniczce?
Bo już tego nie pamiętam :roll: SKS :;230
a jeszcze było coś takiego o meczeniu go w doniczce i wcześniejszym wysadzeniu do gruntu... przypomnisz?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Od siebie dodam , że trzeba go zapylać . U mnie nie zapylany zrzucał dużo kwiatów .
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Czy macie swoje ulubione odmiany krzyżówek Kozuli?
Szukam odmian smacznych i plennych, tylko czerwonych. Polecicie coś ?
na razie moje typy to k/122, k/142, k/149, K/37 ale chciałbym posadzić jeszcze ze 3-4 odmiany.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Pelasiu, męczymy w doniczce K-37, a z megagronem na odwrót. Trzeba go posadzić jak najmłodszego, takiego na 3-4 liście. Sadziłam nawet takie z dwoma liśćmi. Jest dość wytrzymały na zimno, więc nic mu się nie stanie, byle tylko nie zamarzł. Wtedy wiąże olbrzymie grono, na którym w zasadzie można by go zakończyć. Miałby wtedy pewnie ze 4 kilo owoców, ale dużo wcześniej. W tunelu zapylać go trzeba, przy czym wystarczy uderzyć w sznurek jak się koło niego przechodzi. Dobrze jest zawczasu podłożyć pod grono ażurową skrzynkę, bo w przeciwnym razie owoce będą leżeć na ziemi i gnić. Zagniwają też kwiaty i cały urok odmiany znika. Ten pomidor nie jest aż tak żarłoczny jak K-37, ale przed dojrzewaniem powinien być nakarmiony potasem i magnezem. Głodny będzie miał kwaśne owoce. Kwaśne są też z nadmiaru azotu, ale na to uważam i nie szaleję.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Też się właśnie zastanawiałam jak podejść do megagronka, bo grona ma tak ciężkie, że sięgają ziemi. Podobnie miałam z żółtym pomidorkiem - Ildi. I myślałam nawet, żeby może oberwać piersze grono zaraz po uformowaniu i zostawić 2 grona wyżej. Pomidorki byłyby troszkę później, ale nie leżałyby na ziemi. Może zrobię taki eksperyment w tym roku :?:
Pozdrawiam,
Iwona
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

:wit Kozula ,a no widzisz , wiedziałam ,że gdzieś dzwoni, tylko nie wiedziałam gdzie :wink:
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

to kiedy go najlepiej posiać ,żeby trafił w takiej fazie do gruntu?
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Uwielbiam megagroniastego ! Sadzę go co roku od kiedy odkryłam to Forum.
Ale takiego gigantusa jak pokazała Ania Kozula nigdy się nie dochowałam.
Ale zawsze usuwam zawiązki kolejnych kwiatostanów, zostawiam ze 2 - 3 wilki i prowadzę na 3 grona.
W tym roku będą tylko 2 grona. W tunelu faktycznie mniej ma owoców, ale do pochrupywania w czasie pracy wystarczy. :heja
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Pelasia pisze: 18 sty 2023, o 08:30 to kiedy go najlepiej posiać ,żeby trafił w takiej fazie do gruntu?
O ile dobrze pamiętam, bo gdzieś mi się ostatnio przewinęło do gruntu wysadzamy rozsadzę 40 dniową, a do tunelu 50 dniową.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”