MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Byłem w sobotę na działce u mnie latają samce rogatej samicy nie zobaczyłem ,ogrodowa śpi , trzmieli nie widziałem tylko sporo miodnej na kwitnącej wierzbie.
Pozdrawiam zagiel
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

zagiel pisze: 7 mar 2024, o 16:58 Do tego domku zrobionym niedawno przez miasto dodałem swoje pakiety i kokony rogatej ;:215
Obrazek
Trza iść do urzędu i poinstruować ich ,żeby daszek dorobili w domku ;:172 :uszy
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Można jeszcze kupić rurki, jak się murarki nie wygryzły?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Oczywiście, sam dokładam czasem w środku sezonu, jak kończą się wolne miejsca.
Pozdrawiam, Jacek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Sory, nie zauważyłam co się napisało, ;:oj slownik mi przekłamał sens pytania.
Chodziło mi o łupanie rurek, wyciąganie kokonów o tej porze roku
Asia
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Nigdy nie łupałem w marcu .Zawsze miałem już połupane i tylko wystawiałem kokony i rurki.Pogoda jest nietypowa rogata się wygryza ogrodowa jeszcze nie to jak masz ogrodową to można łupać tylko nie w domu bo za cieplo ;:306
Pozdrawiam zagiel
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Mam ogrodową. Zostało mi jeszcze trochę rurek , szkoda mi było i łupałam dzisiaj.
Mają już białe czubki , to pewnie nie długo
Będą się wygryzać
Łupałam na działce i schowałam je do lodówki na działce.
W sobotę je wystawię( muszę je przymocować sensownie) koło ulika z pozostałymi .
Asia
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Też z wystawieniem czekam na słoneczne dni. Nawet rogata nie zaczęła się wygryzać. Chyba dlatego że całą zimę były w domku na działce.
Pójdą do ulików zabezpieczonych siatką. W tym roku po jednej warstwie w płaskich pojemnikach nad pakietami rurek, (po wygryzieniu dokładam rurek).

Trzmiela jeszcze w tym roku nie widziałem, natomiast w zeszłym tygodniu zaobserwowałem pierwszego rogacza na patrolu.
Wykopałem też przy wysiewie cebuli jakiegoś niemrawego ogrodnika lub ogrodniczkę. Gdy w ubiegłym roku pod koniec marca w podobnych okolicznościach i w tym samym miejscu obserwowałem wykopaną, niemrawo poruszającą się pszczółkę po minucie wylądował na niej chłopak.

Niedawno wrony albo sroki rozdziobały spróchniałą kłodę. Okazuje się że liczne otwory średnicy około 0,5cm w ziemi i starych kłodach to sprawka pszczół samotnych. Do niedawna uważałem, że te dziury robią mrówki.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

To jeszcze ich nie wykładać ?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

W Warszawie połowę kokonów wykładam do ulików jutro.
Cytat z https://www.dionp.pl/murarka-ogrodowa-j ... ac-kokony/
Murarka ogrodowa to pszczoła wiosenna, zatem pojawia się nawet końcem zimy i bezpośrednio na początku wiosny. W niektóre lata, pierwsze naturalne wyloty pszczół zaczynają się na początku marca, zwłaszcza gdy jest ciepło. Zwykle jednak pierwsze wyloty mają miejsce od końca marca i w kwietniu. Warto poznać biologię tej pszczółki i terminy, kiedy pojawiają się poszczególne jej stadia rozwojowe. O tej biologii piszemy TUTAJ.

Wiedząc zatem, że murarka ogrodowa wylatuje już od marca wiadomo, że kokony, które mamy w domu już od tego czasu powinny być umieszczone w ogrodzie w pobliżu miejsc gniazdowania. Zwykle kokony na południu i w środkowej Polsce wykłada się od połowy marca lub pod koniec tego miesiąca, natomiast w rejonach północnych od końca marca do pierwszej dekady kwietnia. Trzeba jednak śledzić pogodę i obserwować przyrodę - pojawienie się na roślinach zakwitających wcześnie np. przebiśniegach, krokusach, forsycji pierwszych owadów zapylających, w tym naturalnie występującej murarki ogrodowej może pomóc w podjęciu decyzji o terminie wyłożenia kokonów.

Biorąc pod uwagę ostatnie lata, gdy wiosny okazywały się niemal od razu latem z powodu tak wysokich temperatur, albo też odwrotnie - były chłodne, trzeba mieć na uwadze, że to wpływa na pszczoły i rośliny jakie mamy w ogrodzie. Gwałtowny wzrost temperatur powoduje szybkie wygryzanie się dużej liczby pszczół murarki ogrodowej z kokonów ale też i rośliny szybciej zakwitają. Niestety, zdarza się później, że następuje silne ochłodzenie, w tym niekiedy pojawiają się przymrozki, stąd dochodzi choćby do przemrożenia kwiatów roślin. Pszczoły wówczas też cierpią. W lata chłodne z kolei rośliny później zakwitają, a murarka ogrodowa później się pojawia, albo też wylatuje i nie znajduje dostatecznej ilości pokarmu. To z tego powodu jako DIONP zachęcamy wszystkich ogrodników do wspomagania pszczół pojawiających się bardzo wcześnie poprzez sadzenie w ogrodach kwiatów cebulkowych o czym piszemy TUTAJ.

W związku ze zmienną pogoda w okresie wiosennym praktykuje się już wykładanie kokonów murarki ogrodowej w odstępach. Ma to na celu głównie zwiększenie przeżywalności gatunku. W praktyce wygląda to tak, że połowę kokonów wykłada się np. w połowie marca, a drugą część 10-14 dni później. Jeżeli zatem pierwszą partię owadów spotka trudna sytuacja pogodowa, to drugie uwalnianie pszczół sytuację może uratować. Nie należy jednak przesadzać z terminami wykładania kokonów. Pszczoła w kokonie cały czas żyje i korzysta z zapasów pokarmu - im dłużej kokon będziemy przechowywać tym słabsza pszczoła może z niego wylecieć, dlatego pomysły o wykładaniu kokonów w maju lub czerwcu należy uznać za nieprofesjonalne. Niektóre osoby twierdzą, że to wydłuży okres lotu pszczoły (murarka kończy lot zwykle w czerwcu) także na okres lata, jednak nie dają dowodów w jakim stanie zdrowotnym są pszczoły, a zwłaszcza jaka jest śmiertelność owadów w kokonach. Zdaniem DIONP nie należy mącić w biologii pszczół i przekraczać pewnych terminów jakie wynikają z cyklu rozwojowego tej konkretnej pszczoły. Nie mylmy jej z pszczołą miodną.
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 62
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Dzisiaj u mnie w ogrodzie w Bydgoszczy zauważyłem w uliku kilkanaście wygryzionych samców od rogatych. Sezon się rozpoczyna :D jak nadal będzie tak ciepło to za chwilę pojawi się m. ogrodowa.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Dziś pierwsze otwarte kwiaty Wojtków i Karin były zapylane, prawdopodobnie przez pszczoły miodne.
Trzmieli nie widziałem, natomiast od kilku dni pojawiają się rogate z gniazd w ziemi.

Obrazek

Obrazek

Nie mogę zidentyfikować kokonów przechowywanych w pudelku z kokonami węgarnika. Są to wałeczki bez oprzędu. Na razie nie ich wystawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Wyłożyłam kokony ogrodowej do ulika, pierwsze chłopaki już się wygryzły. Samiczkę rogatą też już widziałam, bo na randkę poleciała na elewacją domu :wink: Na tą chwilę najczęściej widywanym przeze mnie w ogrodzie owadem jest pszczoła rogata :D
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”