MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

U mnie widziałam tylko jednego chłopaka,
Wstawiłam zdjęcie, ale dalej nic nie lata.
Mam nadzieje ,ze ocieplenie od niedzieli pomoże im się wykluć w końcu
Asia
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Byłem dzisiaj na działce rogata muruje i trochę samców ogrodowej lata .Zrobiłem dwa domki osobno dla rogatej i ogrodowej dzisiaj patrzę a rogata muruje w obydwu domkach ;:215
Obrazek rogata zbierająca ziemię . I mam też innych gości.


Obrazek
Pozdrawiam zagiel
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Moje murarki już wylatują z pudełka
;:138 :uszy
Dziękuję zagiel ;:215
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Moje murarki ciągle latają koło pudełka, z którego się wygryzły z kokonów
Wylatują do niego i wylatują.
Kiedy mogę zlikwidować to pudełko?
Jak długo ma jeszcze tam być?
Czy już wszytkie muraki się wygryzły?
Domek z rurkami dla nich wisi zaraz koło pudełka…..
Asia
.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Pelasia pierwsze wygryzają się samce potem samice i się zaczyna jak zobaczysz parki to daj im ze 2 tygodnie i potem sprawdz ile się nie wygryzło możesz porozrywać kokony i zobaczysz co w środku a potem spal resztę ;:162
Pozdrawiam zagiel
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Oki, dzięki.
Asia
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1414
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Jeśli chodzi o owady zapylające to u mnie trzmiele kamczackie uwielbiają, niemal zawsze jakiś się uwija, czasem nawet mżawka im nie straszna.
Mam teraz też murarki i też widać, że lubią kwiaty jagody. A założenie im siedliska to banalna sprawa - trochę rurek z trzciny i fantazja gdzie i jak je umieścić. Dla tych co się boją pszczół - tych nie musicie bo nawet nie mają żądeł i nie wiedzą co to agresja, są całkowicie bezbronne.
Ja im taki domek zrobiłem:

Obrazek
Pozdrawiam,
Tomek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Trzmiele są najlepszymi owadami zapylającymi dla jagody kamczackiej. Jagoda kwitnie wcześnie, a trzmiele latają przy niższych temperaturach niż pszczoły, a czas ich dziennej aktywności to około 18 godzin - więcej niż pszczół. Poza tym trzmiele mają trzykrotnie dłuższe języczki od pszczół, więc są skuteczniejsze w przypadku wąskich i wydłużonych kwiatów jagody kamczackiej.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Nie zapomnij tylko wymieniać zawartości domku co roku :D
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1414
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Nie rozumiem w czym Ci przeszkadza, że ktoś może chcieć mieć te pszczoły, wcześniej jakieś teorie spiskowe o sprzedawcach domków, teraz teoria o konieczności corocznej wymiany rurek.
To dzikie pszczoły, poradzą sobie z siedliskiem bez pomocy człowieka. Podobnie jak ja z wymianą wsadu za 2-3 lata jak uznam, że to potrzebne.
A swoją drogą ignorowanie roli owadów zapylających w ogrodnictwie przez kogoś kto się w to bawi to swoisty paradoks.

Ps.
Nie zapomnij kupić sobie pędzelka do zapylania jak drzewa/krzewy owocowe będą kwitły a pszczół do zapylania będzie brakować. ;:306
Pozdrawiam,
Tomek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Mnie to nie przeszkadza - A wymiana rurek to nie teoria spiskowa, tylko zalecenie fachowców - poczytaj sobie może zamiast krytykować. Tu https://silawnaturze.pl/pasozyty-murarki-ogrodowej/ np. można znaleźć coś takiego
Wyniki badań przeprowadzonych w Pracowni Pszczelnictwa SGGW pokazały, że w rurkach trzcinowych wykorzystanych ponownie straty wywołane przez pasożyty i grzyby wyniosły aż 97,5%. To chyba wystarczający argument za tym, aby rurki wykorzystywać tylko raz.
Tak więc jak ktoś to sobie hoduje i dba jak należy to nie mam nic przeciwko, ale sama moda jest moim zdaniem zła. Lepiej przeznaczyć część ogrodu na dzikie siedlisko z mnóstwem rodzajów zapylaczy, niż tworzyć wypielęgnowany ogród z gettem dla murarek.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1414
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Nie wierz wszystko co znajdziesz w internecie, jakiś link do domeny, którą można kupić za złotówkę i napisać co się chce. A potem inni to czytają i powielają bzdury jak ta teoria o spisku producentów domków dla murarek.
Myślisz też, że jak założysz takie siedlisko to dajesz tabliczkę "tylko dla murarek ogrodowych" inne gatunki nie zasiedlą? A rurki o różnej grubości to dla dekoracji? Nie pisali o tym w tym przypadkowo znalezionym linku? 🤔
Wole jednak trzymać się tego co się dowiedziałem od gościa hodującego dzikie pszczoły wiele lat.
Pozdrawiam,
Tomek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Nie wierz we wszystko co usłyszysz od jednego gościa. Tak się składa, że przeczytałem kilkanaście artykułów z kilkunastu linków i wszędzie podkreślają, że należy materiał gniazdowy wymieniać co roku. Poza tym warto osłonić rurki siatką przed ptakami.

Co do spisku to ja nic nie pisałem, ale wystarczy spojrzeć w internet jak się rozwinął biznes murarek - a skoro tak to na pewno marketing prowadzą firmy zainteresowane sprzedażą gniazd i kokonów. Tak właśnie dowiedziałem się o murarkach.

Nie wiem czy użyłem nieprawidłową emotikonkę i stąd twoja reakcja?
Chciałem tylko podzielić się wiedzą dla dobra Twoich murarek. Dla mnie temat jest zamknięty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”