Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2106
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Dzięki ;:333
Pozostaje cierpliwie czekać, aż pojawi się jakaś używka.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Dziś rano, ta dam, po raz pierwszy na supercata złapał się kret ;:333 (wcześniej norniki)
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Brawo Lucyna! ;:333
U mnie cienko, ale dziś myszarka polna się złowiła. Kilka dni temu odkryłem dziurę jak po norniku(ale myszarka robi identyczne) przy samym krzaku aronii.Nie było czasu się tym zająć, ale po dwóch dniach zainstalowałem SuperCata, w sumie bez nadziei większej bo tunel stary! ;:224
Sprawdziłem od góry paluchem czy czasem nie jest to przelotowy tunel, ale nie, wygląda na wentylację. ;:215
Rozkopałem delikatnie saperką wzdłuż 20cm a tu niespodzianka, to faktycznie wentylacyjny ale ładnie prostopadły do przelotowego.Idealnie się wkopałem! ;:215
Zainstalowałem SuperCata wczoraj ,aby się przekonać kto spaceruje mi pod krzakiem aronii. Dziś rano już wiem kto spacerował, oczywiście pułapka ponownie do tej dziury, bo tam pewno jeszcze coś śmiga. ;:215
Zauważyłem na mojej posesji od góry nie mam norników, ale są za to właśnie myszarki polne. W sumie na 4 złowione w zimie i teraz to (chyba) wszystkie od góry działki, norniki za to z trzech pozostałych stron atakują. ;:303
Chyba te gryzonie za bardzo się nie lubią (norniki-myszarki polne). ;:303

To zabrzmi pewno śmiesznie, ale to jedyna dziura na mojej posesji, jaka się pojawiła w ciągu ostatniego tygodnia. ;:145
Gdy tylko znowu coś się pojawi to natychmiast tak się przerzucę z polowaniem. ;:333
Nadal łowię też na "przyczółku Dereniowym , nawet dałem plasterek marchewki ale na razie tak "lipa".Dołek przełowiony na maksa (dwa norniki i myszarka z niego) i już chyba ten tranzyt zamknięty. ;:223
W kompostowniku cisza podejrzana na razie, po złowieniu 3 szczurzych wyrostków zero ruchu, pewno coś się kroi nowego, jakiś podkop w inną stronę ;:223 itp. Szczury to cwane bestie są. ;:185
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

No i kolejny kret poległ - SuperCat spisuje się świetnie ;:333
"Moja tajna kocia broń" z kolei łapie norniki, szkoda tylko, że u sąsiada :roll:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7961
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Fre Go
Myszarki to są myszy polne z paskami wzdłuż ciała :?:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Hej :wit Pelagia!
Tak to dokładnie te "rudaski" z czarnym paskiem na grzbiecie i z długim ogonkiem.
Robią identyczne tunele jak norniki i tak samo je wentylują robiąc jedynie otwory od góry.Żadnych kopców nie robią.
Ale w przeciwieństwie do nornika często biegają tymi samymi korytarzami a nie jedynie losowo.
Korzystają też z "opcji B", czyli wykorzystują też tunele innych, większych od niej stworzeń, czyli można je złowić jako "bonus" na tunelu karczownika, czy nawet kreta.
Zauważyłem też u mnie, że myszarki chodzą trochę głębiej od norników.
Norniki tak 2-10cm a myszarka to nawet na 30cm głębokości potrafi tunel mieć, standard to ok. 15cm.
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Pytanie mam nieco inne. Czy krety (mięsożerne) mogą zjadać młode karczowników? Plądrować ich gniazda?
Rzepcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 cze 2019, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Baltazar, krety nie wiedzą, że pan Darwin przydzielił im miejsce w rzędzie "Owadożerne", więc myślę, że tak. Dla takiego małego ślepego zwierzątka, to wszystko jedno co wciągnie, byle miało mięsko i się nie broniło zębami.

FreGo, masz rację. Mam kolejne stado karczowników w innym kącie ogrodu. W sumie trzy już złapałam topcatem. Wczoraj odbudowały tunel, więc za chwilę zakładam sprzęt. Jestem w ogrodzie tylko weekendowo w tym roku, więc walka będzie długa. Tym razem pogryzły rododendrona, ale nie żeby go zjeść, tylko uwiły sobie gniazdo w jego korzeniach, bo są miękkie i włochate jak kocyk. Jeden pęd rododendrona całkiem usechł przez te gnojki.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Ale Wam zazdroszczę.Ja nie ma co łowić! ;:145
W moim kompostowniku szczur mi robi rozpie...l totalny. Ale wbrew pozorom mi to nawet teraz pasuje!
Musiał bym rozebrać kompostownik aby kompost z niego sobie pobrać na grządkę a tak mam "frajera do roboty".
Szczur mi taczkę kompostu wyrzucił pomiędzy szczeblami palet(bo kompostowniki mam zbijane z palet). ;:215
Ja tyko podjechałem i to pozbierałem.Gryzoń siedzie w środku i nie mam jak i nawet czym go odłowić bo SuperCat może być za mały a nożycówki na jego kaliber nie mam jak zainstalować. ;:185
Czekam na zły ruch ze strony szczura aby wylazł obok kompostownika jak jego poprzednicy.
Z braku innych futrzaków przerzuciłem się na połowy turkuci, w sumie około setki już zniszczyłem a są ogromne , takie po 5/6cm ze skrzydłami, te co pokazują na YT to są maluszki przy moich.Tunele robią takie, że czasem się zastanawiam jak je rozkopuję, czy to czasem nie mysie nory. ;:202
Nie mam kretów to mam tak ogród napchany turkuciem, że wszystko nam zjadają. ;:222
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Rzepcia pisze: 27 maja 2023, o 07:33 Baltazar, krety nie wiedzą, że pan Darwin przydzielił im miejsce w rzędzie "Owadożerne", więc myślę, że tak. Dla takiego małego ślepego zwierzątka, to wszystko jedno co wciągnie, byle miało mięsko i się nie broniło zębami.
Pytam bo.. na wiosnę było pełno karczownika.. później dużo sadziłem, drzewa i krzewy owocowe, Żona kwiaty w tym cebulkowe i wszystkie inne jakie się Jej tylko podobały.. w sumie kilkadziesiąt. Przyjeliśmy taktykę że nasadzimy tyle żeby tego JESTEM_ WULGARNY /-NA nie przejadły.. (mamy też problemy z sarnami ale tutaj nie o tym)..

Podczas sadzenia ziemia mieszana była z kompostem granulowanym.. do tego kompostu przez lato nazlatywały się dżdżownice i w całym ogrodzie było tego naprawdę ogrom.. na jesień pełno kopców w miejscu nasadzeń i drzewek i krzewów.. centralnie w nich.. myśleliśmy że karczowniki na 100%.. zjadają to co posadziliśmy no ale trudno.. czekamy do wiosny..

Jakie było nasze zdziwienie gdy na wiosnę wszystko odbiło. 95% przyjęć wszystkiego. Nawet na jesień zjadały karczowniki żywopłot bukowy - 60 sadzonek poszło w kosz.. ale miałem zapas zakopczykowany więc dosadziłem na wiosnę że może się uda.. no i te 50 sadzonek w 100% przyjęte i aktualnie mają się świetnie.

Teorię mam taką że dałem kompost granulowany, sprowadziłęm dżdżownice, sprowadziłem krety a te się rozpastwiły na ogrodzie.. zjadły co miały zjeść i zaczeły jeść wszystko co żyje pod ziemią.. w tym przegoniły karczowniki.. póki co strat na roślinach żadnych..

Może moja teoria jest naciągana ale wytłumaczyłem sobie to w ten sposób i jestem szczęśliwy że nam wszystko rośnie. :)
Rzepcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 cze 2019, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Baltazar, tylko gdzie się podziały dorosłe karczowniki? Teoretycznie karczowniki nie konkurują z kretami o pożywienie. Ale hmm... mogą konkurować o miejsce w fajnym tunelu. W każdym razie gratuluję udanego plonu.
U mnie nadal karczowniki się złażą do róż mimo, że jest kot w ogrodzie.

FreGo, tak, polowanie może być wciągające, zwłaszcza że człowiek łowiectwo ma we krwi. Miałam chwilę zastanowienia, czy działalności nie założyć i świadczyć usługi dla ludności. Jak mi hotelarstwo nie wypali to zmienię branżę na deratyzację ;:306

P.S. Próbowałeś turkucia unicestwić przy pomocy nicieni?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Na SuperCata złapałam już 2 krety, niestety jest to "walka z wiatrakami". Nory niemal natychmiast zajmują nowi lokatorzy ;:223
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Gdzie są dorosłe karczowniki? Myślę że zwierzęta tak mają że jeśli nie ma odpowiednich warunków na przetrwanie, wychowanie młodych to rezygnują z terenu. Ich celem jest prokreacja a tutaj osiągnie od tego celu byłoby niemożliwe. Było dla niech niekorzystne więc może się wyniosły. Mam nadzieję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”