Ogórek - polecane odmiany cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

anulab pisze: 25 sty 2023, o 10:02 Dorkasz1 , możesz więcej napisać o uprawie poziomej na siatce ?
To dotyczy wszystkich roślin, nie tylko ogórków. Tak jest z różami, winogronami itp.
Poziome ułożenie pędu głównego stymuluje powstawanie pąków kwiatowych. Dlatego nagina się gałęzie jabłoni, grusz i innych drzew owocowych. Nie inaczej jest z ogórkami. Oczywiście, jeśli nic nie zrobimy, to też będą owocowały, ale z moich obserwacji wynika, że jednak trochę mniej.
Gienia ma pełną rację, bo jeśli nie będą nakarmione i odmiana nie będzie za mocno się rozkrzewiała, to plon będzie mniejszy. Jednak, jeśli damy im jeść i pić, to układając długie łodygi poziomo, sprowokujemy je do wypuszczania z kącików liści nowych łodyg, które zakwitną i dadzą większy plon niż pojedynczy pęd puszczony wysoko. Takie są moje obserwacje, zawsze warto spróbować :wink:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8639
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedż , chodziło mi szczególnie o to jak wygląda rozkładanie siatki w poziomie .
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

anulab pisze: 25 sty 2023, o 11:02 Dzięki za odpowiedż , chodziło mi szczególnie o to jak wygląda rozkładanie siatki w poziomie .
Chyba źle to wytłumaczyłam. Chodziło mi o poziome układanie pędów, a nie siatki. Siatkę daję normalnie, pionowo, a jak wyrośnie długi pęd, to go delikatnie przekładam poziomo między oczkami siatki. Dzięki temu, nie muszę mieć wysokich konstrukcji, bo rozrastają się w poziomie. Wysłałam Ci maila ze zdjęciami, bo z fotosikiem mi coś nie po drodze.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8639
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Dzięki , już obejrzałam . ;:180
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Dorka, dokładnie tak jak to opisujesz. Ogórka do pewnej wysokości trzeba prowadzić pionowo, zmusić go, bo gąszcz się robi i bałagan okropny. Mam maksymalna wysokość siatki na 150 cm i już na wysokości około metra zaczynaja się pchać poziomo. Zdarzyło mi się , a ogórki szły po drabince (180cm), ze połączyły się rzędy góra , ogórki zwisały mi nad głowa a ja chodziłam w fajnym zielonym tunelu 😀.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 86
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

dorkasz1 pisze: 25 sty 2023, o 11:44
anulab pisze: 25 sty 2023, o 11:02 Dzięki za odpowiedż , chodziło mi szczególnie o to jak wygląda rozkładanie siatki w poziomie .
Chyba źle to wytłumaczyłam. Chodziło mi o poziome układanie pędów, a nie siatki. Siatkę daję normalnie, pionowo, a jak wyrośnie długi pęd, to go delikatnie przekładam poziomo między oczkami siatki. Dzięki temu, nie muszę mieć wysokich konstrukcji, bo rozrastają się w poziomie. Wysłałam Ci maila ze zdjęciami, bo z fotosikiem mi coś nie po drodze.
Witam, mogę prosić o przesłanie zdjęć ponieważ w tym roku chciałbym spróbować tak prowadzić ogórki.
Dziękuję
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Byłoby super jakby udało się znaleźć publikacje potwierdzającą zależność plonu od sposobu uprawy poziomo/pionowo albo pobawić się w dwie obok siebie - wysadzić tyle samo roślin tak samo, nawozić, podlewać, itd.
Bo wyciągając wnioski na podstawie nasadzeń z różnych lat to nie ma sensu, inna temperatura, wilgotność, inne mogło być nawożenie, czasem zmiana odmiany, miejsca - inna gleba, itd. I wyjdą nam wnioski klasy "gusła i zabobony".
Pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8639
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Co by nie robić to te wnioski i tak nie będą wystarczająco przekonywujące . Opieramy się najczęściej na własnych
doświadczeniach , intuicji , obserwacji .
Szukam stelażu do poziomej uprawy . Chodzi mi o to by móc zrobić oprysk od spodu bez konieczności odwracania rośliny .
annaa
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Witam ,pierwszy raz w 2022 roku ,miałam Octopusa z rozsady na działce, bez oprysku owocował do końca września- łódzkie, były bardzo smaczne i ukisiliśmy ok 200 słoików, dużo rozdałam i trochę sprzedałam .Nasiona kosztowały 50zł 500 szt. W tym roku też kupiłam nasiona ,teściowa nie chce już innych ogórków :D sadziłam w obornik kurzy pod korzeń i trochę podlewałam gnojówka.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Kwiatek -Piotr, czy o takie zdjęcie Ci chodzi ?

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 86
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

gienia1230 pisze: 2 lut 2023, o 16:51 Kwiatek -Piotr, czy o takie zdjęcie Ci chodzi ?

Obrazek
Tak. W jakich odstępach siejesz ogórki?
Dziękuję
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

Odstępy miedzy rzędami? Około 1,2 - 1,4 metra, a powinno być troszkę szerzej bo trzeba ostrożnie się przeciskać by roślin nie uszkodzić. Cóż , działka z gumy nie jest. A w rządku co 10 cm nasionko i tez zdecydowanie za gęsto. Na nasze potrzeby ( na bieżąco i na przetwory) powinno być trzy rzędy i zdecydowanie większe odstępy miedzy nasionkami. Robi się za duże zagęszczenie roślin, ciagle trzeba podlewać, dokarmiać.
Pozdrawiam! Gienia.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 86
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Ogórek - polecane odmiany cz.2

Post »

gienia1230 pisze: 3 lut 2023, o 22:31 Odstępy miedzy rzędami? Około 1,2 - 1,4 metra, a powinno być troszkę szerzej bo trzeba ostrożnie się przeciskać by roślin nie uszkodzić. Cóż , działka z gumy nie jest. A w rządku co 10 cm nasionko i tez zdecydowanie za gęsto. Na nasze potrzeby ( na bieżąco i na przetwory) powinno być trzy rzędy i zdecydowanie większe odstępy miedzy nasionkami. Robi się za duże zagęszczenie roślin, ciagle trzeba podlewać, dokarmiać.
Nasionko co 20- 30 cm będzie optymalnie?
Pozdrawiam Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”