Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jest problem. Zima, mało słońca itp no i jeden liść bardzo wolno rósł i zatrzymał się na niskiej wysokości i niby ok, sobie by poczekał do słońca. Ale nie.. zaczął się rozwijać a jest za nisko żeby nie zahaczać
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Spokojnie, tak się zdarza. Z czasem sam zacznie dalej wychodzić. Ewentualnie podbij wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam,
Jeden liść już padł i nie wiem co jest nie tak. Zanim podleję sprawdzam palcem do głębokości 10-12cm czy ziemia jest wilgotna, wychodzi około 2L raz na 1-2 tygodnie.
Czy ktoś ma jakiś pomysł?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To najstarszy liść?

Jednak zbyt mocno przesuszasz. 10 - 12 cm, to prawie połowa doniczki, a powinieneś pozwolić przeschnąć góra z parę cm i to też w zależności od warunków uprawy.
Dlaczego doniczka nie stoi na podstawce? Z tego co widzę wstawiona do jakiejś osłonki i to chyba jeszcze obsypana ziemią, prawda? Jak w takiej sytuacji ma przesychać prawidłowo bryła korzeniowa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MichalSz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak, jest to nastraszy liść, jeden już padł. Boje się przelania i zawsze mam problem czy już podlać. W ogóle mam problem z oceną czy jest przelana czy wysuszona.
Doniczka ma prawie ok 40 wysokości i sprawdzam na tyle ile zdołam włożyć palec. Czy ziemia z zewnątrz musi być sucha czy wystarczy, że jest odrobinę wilgotna i już podlewać?
Co do podstawki to ja już się poddałem, niektóre liście dochodzą do 100cm długości a sama roślina odbiła się o sufit 3.1m. Gdy wstawię doczniczke z podstawka w osłonkę to nawet nie będę miał możliwości aby odlać nadmiar wody.
W mniejszych roślinach po prostu wyciągam je na czas podlewania i następnie odlewam nadmiar wody z podstawki, niestety tutaj to nie wchodzi w grę.
Spędziłem mnóstwo czasu na szukaniu w internecie i sklepach stacjonarnych jakieś ceramicznej donicy z podstawka ale nic nie znalazłem. Może znasz jakiś sklep w bogatszą ofertą?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

:shock: :shock: :shock:

Doniczka ma stać tylko i wyłącznie na podstawce, żadnego wkładania do osłonki!

Tutaj chodzi nie tylko o odlewanie nadmiaru wody, tylko korzenie muszą oddychać, a czegoś takiego nie ma w osłonce...
To pierwszy krok do przelania, bo w głębi doniczki podłoże będzie o wiele wolniej przesychać, zwłaszcza przy tak dużej...

W sklepach znajdziesz doniczki z podstawką, przy tej wielkości rośliny oraz uwzględniając jej system korzeniowy polecam takie z terakoty, jak do palm. Kupisz w markecie budowlanym na dziale ogrodowym zewnętrznym. Ewentualnie masz internet, a w ostateczności bierzesz osłonkę i wiercisz otwór w dnie. Wystarczy wiertarka i wiertło do betonu. Masz chyba tak podstawowe narzędzia... A podstawka może być nawet z plastiku.

Teraz i tak trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni.

Na marginesie, zanim kupiłeś tą Strelicję czytałeś do jakich rozmiarów dorasta? Strelicja biała może nawet w warunkach domowych urosnąć do gigantycznych rozmiarów, a liście mogą mieć nawet ponad 2 metry... No chyba, że masz wielki salon. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bruno79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2014, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,
mam pytanie jakimi nawozami należy zasilać Strelicję? Moja pięknie kwitła na pomarańczowo, ale tylko jeden raz. Teraz Jedynie rośną liście, a ostatnio nawet zaczęły schnąć jak na zdjęciach powyżej. Może ją również przelałem. Mam zrobione zdjęcia, mogę podesłać. Pozdrawiam
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć!
Od tygodnia jestem szczęśliwą(?) posiadaczką strelicji królewskiej. Wczoraj zabrałam się za jej przesadzenie do docelowej doniczki. Po wyjęciu rośliny z doniczki okazało się, że korzenie jednego z pędów są częściowozgnite. Dwa grubsze praktycznie same odpadły, resztę, do której udało nam się dostać przycięliśmy. System korzeniwy był dość duży i zbity, wiec nie daliśmy rady sadzonek rozdzielić i super dokładnie przejrzeć. Drobniejsza sadzonka została z 2-3 korzeniami. Większą sadzonka wyglądała zdecydowanie lepiej. W ziemi są ziemiorki. Kupiłam preparat + lepy.
Ewidentnie była przelana.
Przesadziłam ją do mieszanki uniwersalnej zielonego parapetu 80% (ziemia kompostowa: 30%, perlit: 20%, chipsy kokosowe: 20%, keramzyt: 20 %, piasek kwarcowy płukany: 10%)+ glina ok 20%. Na górze troche ziemi do zielonych kwiatow z keramzytem, bo zabrakło mieszanki z zielonego parapetu. Oczywiście na spód gruba warstwa drenażu. Tutaj wyczytałam, że wystarczy ziemia uniwersalna + rozluźniacz.
Czy mogę ją tak zostawić czy przesadzić ponownie?

Doniczka w której teraz jest pomieściła doniczke produkcyjną i nie było luzu, więc nie jest dużo większa, ale trochę korzeni usunęłam i pewnie jest tam nieduży luz.
Ogólnie ten pęd z chorymi korzeniami jest mniejszy i niektóre końcówki liści są przyschnięte. Nowe liście widać, że do końca nie wyszły z łodygi.Drugi wygląda zdecydowanie lepiej. Wilgotność w domu 48-52% w ostatnim czasie. Pokój w którym stoi ma okno wschodnie, południowe oraz okna dachowe, więc jest tutaj dość jasno, odstawiłam ją teraz od reszty kwiatów ze względu na ziemiórki.

Chciałam podlać ją z preparatem na insekty, ale nie wiem czy lepiej ją przesuszyć czy już podelwać? Czy mogę coś dla niej zrobić?

Na łodydze ma 2-3 czarne plamy. Nie wiem czy to uszkodzenia mechaniczne czy jakiś grzyb. Załączam zdjęcia rośliny.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Na pewno Strelicja nie może stać w tym miejscu co na zdjęciu, tylko przy samym oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Stoi tam dziś 3 dzień ze względu na ziemiórki, po oprysku przestawię. Chociaż to miejsce wcale nie jest najgorsze, bo nieopdal jest okno dachowe, którego na zdjęciu nie widać, a daje w to miejsce sporo światła.

Pomijając miejsce, czy mogę coś jeszcze zrobić? Czy zostawić takie podłoże? Jest szansa, że strelicja odżyje?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Okno dachowe masz ile nad rośliną, gdzieś około 2 metrów? To trochę za dużo, zwłaszcza o tej porze roku.

Jeśli chodzi o samą roślinę, to jeśli zostało tyle korzeni, to doniczka jest o wiele za duża. Musisz dać mniejszą.
Jeśli chodzi o zmiany to ciężko powiedzieć, bo widzę zabrudzenia ziemią. Trzeba wszystko co jest ciemne odciąć aż do zdrowej tkanki, obsypać sproszkowanym węglem albo jeszcze dodatkowo opryskać preparatem grzybobójczym, odczekać żeby obeschło i dopiero wtedy posadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Super, dziękuję, jeszcze dopytam o podłoże, może takie zostać? czy lepiej zmienić? Wszędzie czytałam, żeby dodać glinę, ale tutaj widzę inne rady i już sama nie wiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Podłoże może takie być, dodatek gliny jest zbędny, a nawet mógłby być źródłem problemów - ryzyko przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”