Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Aktualizacja.
Sadzonka bez korzeni wodzie zaczęła wypuszczać nowego liścia, ale korzeni nie wypuszcza. Trochę mnie to zaskoczyło.
Sadzonce z korzeniami padły wszystkie liście, więc je poucinałam.
Załączam zdjęcia
Obrazek

Obrazek
juliannag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2023, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry. Będę wdzięczna za poradę.
około 1,5 miesiąca temu zakupiłam swoją pierwszą w życiu sterlicję. Po zakupie od razu przesadziłam ją do większej donicy (ziemia uniwersalna, a na samym dnie keramzyt). Przy przesadzaniu zauwazylam, ze korzenie są wielkie i bardzo grube, ledwo zmieściłam je w nowej donicy, chociaż była dużo wieksza od poprzedniej. Podlewam mniej więcej co tydzień albo 1,5 tyg. Czekam, aż wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Zraszam liście. Co drugie podlewanie nawożę.

Sterlicja wypuściła duzego liscia, ale kwiat się nie rozwinął (miała już go w komencie zakupu) a co więcej zaczyna brązowieć na końcach.

Do tego dolny liść zrobił się żołto brązowy, z kolejnym wyzej tez zaczyna się cos dziać. Bardzo nie chcialabym stracić tej pięknej rosliny dlatego proszę o poradę i z góry bardzo dziękuje. :D :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A może wpierw poczytasz wątek?

Wszystko robisz źle, od podłoża, poprzez doniczkę, podlewanie, stanowisko, etc...
Nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej, tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza, korzenie muszą mieć przestrzeń, jeśli wciskasz na siłę to jej nie ma. Nie spryskuje się często liści wodą, bo to niby co by miało dać? :shock: Suche powietrze = nawilżacz.
Stanowisko nie ciemny kąt z dala od okna, tylko tuż przy samym słonecznym oknie.
W okresie wiosna - lato podłoże ma być cały czas umiarkowanie wilgotne. Jedynie w okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie.

Reszta w wątku.
Następnym razem radzę po zakupie albo jeszcze wcześniej dokładnie poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji. Inaczej tylko szkoda roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

@juliannag
Popełniłaś główny błąd, a mianowicie: nigdy nie przesadza się roślin, gdy kwitną.
Ja się jednak zastanawiam, dlaczego ludzie kupują roślinę, która w naszym klimacie nigdy nie zakwitnie. Jeżeli nawet komuś zakwitła to tylko po zakupie, kiedy to hodowcy stosują różne sztuczki. To roślina, która wymaga przede wszystkim b. wysokiej wilgotności. Miałam swoją 4 lata (dostałam maleńką sadzonkę) i pięknie rosła jak była mała, ale kiedy urosła były same problemy, więc oddałam. Jeżeli poczytasz wątek, to właśnie forumowicze piszą, że problemy zaczynają się gdy jest już duża.
Odpuście sobie i zaoszczędźcie kasy. ;:108
Iwonaaaa1_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2023, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 20 mar 2023, o 16:27 Jak moja poprzednia wypowiedź - w wątku znajdziesz od razu wszystkie odpowiedzi, więc polecam poczytać.

Wszystko robisz źle, no może prawie wszystko.

1. Beznadziejne podłoże - rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do mieszanki ziemi i rozluźniacza.

2. Podlewasz zawsze obficie, czyli taką ilością wody żeby woda dotarła do całej bryły korzeniowej. Podłoże w okresie wiosna - lato musi być cały czas umiarkowanie wilgotne. Jedynie w okresie jesienno-zimowym można pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.

3. Plantlover nie jest nawozem, a przynajmniej nie jako podstawowy. Nawozisz przede wszystkim mineralnym nawozem do roślin kwitnących co 2 - 3 tygodnie w okresie wiosna - lato.

Oczywiście stanowisko wyłącznie słoneczne - parapet albo na kwietniku tuż przy oknie.

Reszta w wątku.
Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Strelicja już przesadzona do nowego podłoża do samej ceramicznej donicy.
Zobaczymy czy odżyje.
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam,

Pierwszy post na forum z góry dziękuję za odpowiedzi.
Kupiłem dokładnie tydzień temu Sterlicje Królewską.
Zauważyłem, że zaczyna przysychać i dodatkowo ma biały nalot/kropki na liściach.
Stoi w ogrodzie zimowym od strony północnej.
Jest dobrze nasłoneczniona jednak stoi w rogu i nie jest bezpośrednio palona przez słońce jak inne tam rośliny.
Od dwóch dni nawilżacz 2h dziennie.
Od dwóch dni nawóz jak na zdjęciach.

1. Jest dosyć duża możliwe, że miała już zmieniane podłoże ?
2. Jak zwalczyć ten biały nalot ?
3. Podlewam wodą kranówką pewnie twardą. Na jaką powinienem zmienić ? (nie mam filtrów itp.)
4. Co jeszcze może powodować jej wygląd (przysuszenie i zawijające liście)
5. Może się jeszcze klimatyzować w nowym miejscu czy to już jakaś choroba/ niepokojące oznaki ?
6. Doniczka nie jest może za mała ?

W sklepie wyglądała troochę lepiej ale nie była to jakaś przepaść.



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża. W przypadku Strelicji wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Doniczka powiedzmy do 5 cm max większa na średnicy od bryły korzeniowej.

2. Nawóz do wywalenia, do niczego się nie nadaje. Kup normalny mineralny nawóz w płynie do rozrabiania, albo do roślin zielonych albo kwitnących. Pierwsza dawka nawozu dopiero po miesiącu od przesadzenia. Później co 2 - 3 tygodnie w okresie wiosna lato. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.

3. Nawilżacz to musi być włączony przez większość doby żeby utrzymywać wilgotność na poziomie około 50 - 60%, a nie tylko 2 godziny dziennie...

4. Żadnych roślin nie podlewa się twardą wodą... :shock: Tylko miękką. Albo będziesz filtrować, albo przegotowywać, albo mieszać z wodą destylowaną.

5. Stanowisko powinno być przy oknie, ale w przypadku mocno słonecznych stanowisk trzeba stopniowo przyzwyczaić do słońca oraz odpowiednio podlewać. W okresie wegetacji podłoże cały czas musi być umiarkowanie wilgotne.


Resztę znajdziesz w wątku - poczytaj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Niepokornik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 kwie 2022, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzien dobry, prosze o wskazowki co moze dolegac mojej strelicji, bo nie wiem gdzie popelnilam blad - od dluzszego czasu roslina ma zwiniete liscie, lodygi sa lekko pomarszczone i odrobine zolte. Roslina stoi w nieduzej doniczce na dnie jest drenaz, podloze to ziemia uniwersalna z keramzytem i perlitem, odrobina chipsow kokosowych. Roslina od poczatku stoi na wschodnim parapecie. Wydaje mi sie ze z korzeniami wszystko ok.

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A czytałaś w ogóle jakie powinno być podłoże do Strelicji? To jest podłoże do epifitów, a Strelicja epifitem nie jest... :shock:
Podłoże do Strelicji powinno dłużej utrzymać wodę po podlaniu. Powinno być zwykłą mieszanką ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1 i tyle, żadnych chipsów, kory i innych dodatków...
Roślina jest skrajnie odwodniona. Jak często podlewasz?
Obecnie podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne, a podlewanie obfite.
Przesadź do nowego podłoża i od razu podlej. Jak po góra paru dniach liście nie odżyją, to doszło do trwałego uszkodzenia korzeni. Wtedy trzeba będzie wszystkie ściąć i samą roślinę dać wtedy do wody żeby ponownie ukorzenić. Jednak proces ten jest długotrwały i nie zawsze kończy się sukcesem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Niepokornik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 kwie 2022, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadziłam dziś do ww. mieszanki.
Podlewałam dotychczas co około 3-4 dni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Problem leży w tym, że nawet podlewając co 3 - 4 dni niewiele da, bo takie podłoże de facto nie gromadzi wody w dłuższej perspektywie czasu.
W normalnej mieszance sama się przekonasz po jakim czasie zacznie przesychać wierzchnia warstwa podłoża, na pewno to będzie o wiele dłuższy okres czasu.
Teraz pozostaje poczekać kilka dni. Jak nic się nie zmieni, to trzeba będzie zrobić tak, jak napisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki :)

norbert76 pisze: 14 kwie 2023, o 17:48 1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża. W przypadku Strelicji wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Doniczka powiedzmy do 5 cm max większa na średnicy od bryły korzeniowej.

2. Nawóz do wywalenia, do niczego się nie nadaje. Kup normalny mineralny nawóz w płynie do rozrabiania, albo do roślin zielonych albo kwitnących. Pierwsza dawka nawozu dopiero po miesiącu od przesadzenia. Później co 2 - 3 tygodnie w okresie wiosna lato. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.

3. Nawilżacz to musi być włączony przez większość doby żeby utrzymywać wilgotność na poziomie około 50 - 60%, a nie tylko 2 godziny dziennie...

4. Żadnych roślin nie podlewa się twardą wodą... :shock: Tylko miękką. Albo będziesz filtrować, albo przegotowywać, albo mieszać z wodą destylowaną.

5. Stanowisko powinno być przy oknie, ale w przypadku mocno słonecznych stanowisk trzeba stopniowo przyzwyczaić do słońca oraz odpowiednio podlewać. W okresie wegetacji podłoże cały czas musi być umiarkowanie wilgotne.


Resztę znajdziesz w wątku - poczytaj.
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Sterlicja przesadzona prawie zgodnie ze sztuka*, korzenie kompletnie nie miały miejsca.
Podłoże wymienione, doniczka większa, dół ze żwirku itp.
Podlana, nawilżacz odpalony.

Tylko.. nie wiem co mi odbiło i przesadzając jak chciałem obczyścić ze starej ziemi, która mocno nie chciała odejść polałem korzenie zimną wodą z węża ogrodowego...
Co prawda niby nie wszystkie.
Jak bardzo jej wg. Was zaszkodziłem ?
Coś powinienem teraz zrobić oprócz popukania się w głowe ?

Dodatkowo załączam zdjęcie jakiegoś osobnika na liściu.
Co to może być za kolega ?

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”