Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 5 mar 2023, o 14:59 Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, w czym rośnie, podłoże, doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce, podlewanie, stanowisko jak daleko od okna, nawożenie, itd.
Doniczka cermaniczna z Castoramy na podstawce, ziemia firmy Composana, stoi przy oknie w kuchni (zdjecie), moglem ja zalatwić wietrzeniem kuchni, przeciąg? :( podlewam jak ziemia przeschnie. Ostatnie nawożenie w listopadzie zrobilem przerwe na zime, mialem nawozic od marca teraz raz na miesiąc.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Stanowisko jest nieprawidłowe, to roślina słońcolubna powinna stać albo na słonecznym parapecie albo tuż przy oknie.
To jest roślina tropikalna, a nie ogrodowa... nawozisz przez cały rok.
Narażenie na przeciąg też nie pomogło.
Podłoże, jaki dokładnie skład?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Sama ziemia (załącznik)
A myślisz, że co wydarzyło się z liśćmi? mam czymś to pryskać te plamy? czy przelana czekać aż obeschnie?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ok., radzę przesadzić. Sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, bo tego zwykle w gotowym podłożu jest za mało. Wymieszaj tą ziemię ze żwirkiem albo perlitem w proporcji około 3:1.
Nie ma potrzeby robić na razie żadnych oprysków.
Wymień podłoże, sprawdź stan korzeni i zapewnij więcej światła oraz stałą temperaturę dopóki na zewnątrz nie zrobi się ciepło.
Zmiany na liściach mogą być zarówno od niedoborów, ale prędzej od zbyt ciemnego stanowiska, poprzez mało przepuszczalne podłoże oraz/i przemarznięcie.

Obserwuj roślinę czy nie będą pojawiać się się brązowe plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuje za pomoc, mam nadzieje ze nic nie jej zastosuje porady. Najwyżej przypomnę się przy zmianach ! Pozdrawiam :)


Nie korzystamy z opcji cytatu odpowiadając bezpośrednio pod postem do którego się odnosimy.
Cytat usunęłam.
bab...
Joan125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Pomocy moja strelicja umiera

Post »

Dzień dobry
Posiadam od ponad roku strelicje reginae ma Ok 150 cm (bez donicy)wysokości. Niestety w ostatnim czasie zaczęły brązowieć jej liście dodatkowo pojawiły się dziwne ciemne plamy.Po zakupie kwiat przesadziłam w ziemie specjalna do strelicji plus ma duża donice w dużymi otworami aby system korzeniowy nie zgnił.Od marca zaczęłam dodawać jej nawóz do pomidorów (problemy z kwiatem były przed podaniem nawozu) Zaczęłam tez ja doświetlać specjalna lampa led do kwiatów. Proszę o pomoc
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Podstawowy błąd, wsadzenie doniczki do osłonki - jak ma dochodzić od spodu powietrze, a tym samym odpowiednio przesychać podłoże w głębi bryły korzeniowej?
Co to jest ziemia do Strelicji? Często to tylko ziemia z jakimiś dodatkami, która może być używana do innych roślin, a nazwa dodana przez producenta jako chwyt marketingowy. Podaj jej dokładny skład.
Stanowisko. Strelicja wymaga słonecznego stanowiska tuż przy oknie, najlepiej przy południowej wystawie. Wszelkie zasłony odpadają. Podstawą jest bezpośrednie światło i słońce. Doświetlanie w przypadku takich roślin jak Strelicja to tylko coś dodatkowego, w okresie jesienno-zimowym ma uzupełnić niedobory światła, ale... nie każda lampa, nawet jak kupisz pod nazwą do roślin będzie efektywna. Już po kolorze światła poznaje, że nie są to dzisiaj najlepsze lampy. Najlepsze to są te dające pełne spektrum światła, a nie tylko barwę czerwoną i niebieską. O wiele lepiej sprawdzi się tutaj np. lampy Verticana i na taką roślinę to z dwie żarówki.
Jak często podlewasz? W okresie jesienno-zimowym, Strelicja przechodzi lekki okres spoczynku, więc ograniczacz częstotliwość podlewania. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża na kilka cm.

Czyli wywal osłonkę, wyciągnij roślinę z doniczki, oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, tak żeby mniej więcej ocenić czy nie ma jakiś pogniłych, wtedy takie odcinasz. Sadzisz do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Doniczkę stawiasz na podstawce.
Stawiasz przy słonecznym oknie bez żadnych zasłon, firanek, etc.
Na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym, bo wdała się plamistość. Liście z plamami dobrze jest odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A moja strelicja wygląda coraz gorzej. I mam tu na myśli zdrowsza sadzonke, zrobiłam chyba już wszystko co się da, cały tydzień od przesadzenia stała na wprost okna. Zaczęła zwijać liście, począwszy od tych dolnych. Łodygi dolnych liści stają się żółte. Najnowszy liść ugiął się w połowie (ale do tego mógł się przyczynić kot, bo stała przy stole). Grzejnik przy kwiatku jest wyłączony.
Podłoże jest wilgotne. Dziś będę pryskała ponownie preparatem na przędziorki. O dziwo sadzonka z obciętymi korzeniami stojąca w wodzie trzyma się lepiej.

Mam jeszcze strelicje nicolai, jest u mnie dużej i radzi sobie zdecydowanie lepiej.

Już nie wiem sama co z nią zrobić.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Minęły dopiero dwa tygodnie, po wcześniejszych przejściach, czyli częściowo zgniłych korzeniach i ziemiórkach. Rośliny żeby dojść do siebie potrzebują kilku tygodni, a w okresie jesienno-zimowym ten czas będzie wydłużony. Uprawiając rośliny trzeba być cierpliwym.
Jeśli roślina miała częściowo zgniłe korzenie, to musi teraz odbudować system korzeniowy, a w tym czasie straci część liści i zwykle odrzuca najstarsze.
Oczywiście zawsze jest opcja, że roślina nie przeżyje, w końcu to żywy organizm.

Jednocześnie nie porównuj innych egzemplarzy, bo każdy będzie w innej kondycji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Joan125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuje za odpowiedz. Ziemie do strelizia kupiłam w której skład wchodzi chips kokosowy, perlit, keramzyt, Glinka, mech torfowy i mieszanka podłoży torfowych. Czy taki skład może być ?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Z tego co widzę po zdjęciu, to trochę mało rozluźniacza, jak perlitu. W jakim czasie przesycha podłoże?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Joan125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Po około tygodniu już wierzchnia warstwa jest wyschnięta i wtedy podlewam. Dopytam czy nawóz do pomidorów jest dobry dla strelicji? Wyczytałam to na flora point i takim tez podlewam ale teraz sama już nie wiem czy to dobry wybór
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To ok., przy większej doniczce podłoże wolniej przesycha, więc trzeba wyczuć kiedy można podlać. Na razie delikatnie z podlewaniem, przynajmniej przez pierwsze tygodnie.
Nawóz może być, do Strelicji jest wskazany z niższym stężeniu azotu. Ale na razie oczywiście z tą konkretną pierwsza dawka dopiero po miesiącu od przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”