Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wracam z moją Strelicją. Zastosowałem się do sugestii forumowicza i przesadziłem ją, spryskałem środkiem grzybobójczym i obciąłem źle wyglądające liście. Niestety stan rośliny pogarsza się. Korzenie wyglądały ok. Nie nosiły śladów zgnilizmy. W donicy są trzy osobniki. Jeden, największy po odcięciu liści wygląda jakby gnił od środka. Ma brązowe przebarwienia od wewnętrznej strony łodygi. Mimo to wypuszcza nowego liścia. Czy ten osobnik jest jeszcze do odratowania? Co mogę z nim zrobić? I co było źródłową przyczyną problemu - pewnie grzyb, ale skąd on się tam wziął? Z dużo podlewałem? Starałem się czekać od wyschnięcia zewnętrznej warstwy podłoża.

Pytanie co z pozostałymi dwoma osobnikami. Liście musiałem im wyciąć, ale same łodygi wyglądają lepiej. Nie widać na nich zgnilizny.

Spróbować je oddzielić i przesadzić do nowego pojemnika?

Załączam zdjęcie poglądowe.

Obrazekstrelicja 2
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przecież dostałeś dokładną odpowiedź: viewtopic.php?p=6416585#p6416585.

Natomiast musisz zrozumieć jedno, to są żywe organizmy i wskutek ewidentnych błędów uprawowych, nawet gdy zaczynasz ratować daną roślinę, nie ma żadnej gwarancji że da się ją uratować.
Ile dałeś rozluźniacza, tak jak napisałem około 3:1? Z tego co widzę jest zbyt mało przepuszczalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dostałem odpowiedź ale są nowe informacje (zdjęcie zgnilizny? przy łodydze - wcześniej nie było go widać, zanim nie obciąłem liści) i zadałem nowe pytania:
* Czy ten osobnik z gnilizną na łodydze jest jeszcze do odratowania, czy może czas już go po prostu spisać na straty?
* Czy pozostałe trzy osobniki bez śladów znilizny (chociaż miały zmiany na liściach) oderwać i przesadzić czy to nie ma sensu (musiałbym mocno korzenie im uszkodzić?

Ziemia ma wystarczająco dużo rozluźniacza (perlitu i trochę wermakulitu), ok. 3:1.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli jesteś pewny, że to faktycznie zgnilizna, to trzeba ją wyciąć aż do zdrowej tkanki. Teoretycznie najlepiej wyciąć ten jeden pęd aż do podłoża, ale podobno coś wypuszcza, więc na razie szkoda. Zobacz jak po wycięciu zgniłych części będzie zachowywać się roślina.
Po wycięciu zrób jeszcze oprysk preparatem grzybobójczym i obsypać sproszkowanym węglem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć,
Walczyłem Mospilanem z wełnowcami. Jest trochę lepiej pojawia sie ich mniej jednak minimalnie jeszcze są.
Jednak wszystkie nowe liście wyglądają jak na zdjęciach. Co może być przyczyną ?
Strelicja stoi na słońcu w ogrodzie zimowym.
BTW. jakie robicie proporcje Mospilanu z wodą ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ta ziemia chłonie wodę w ogóle? Z daleka wygląda jak sklepowe podłoże.
Mospilan rozrabiam tak jak jest w instrukcji dla roślin zielonych, czyli 0.04% roztwór.
Czyli jak masz tą najmniejszą możliwą do kupienia naważkę 1.25g to musisz ją rozrobić w 3.125 litra wody.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

tomekisterlicja pisze: 14 cze 2023, o 11:48

BTW. jakie robicie proporcje Mospilanu z wodą ?
0,5g na litr.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Chłonie, chłonie.
Przesadziłem ją jakiś czas temu do tej ziemi i mocno odbiła. Dużo nowych liści aż pojawiły się te *** ..
Ine123ska45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 maja 2023, o 07:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 17 maja 2023, o 16:22 Oprysk, opryskiem, ale musisz jeszcze przesadzić jak napisałem wcześniej.
Dwa, doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce. A tutaj albo doniczka wsadzona do osłonki, albo co gorsza posadzona do tej ostatniej czyli bez odpływu.
Trzy, postaw nieco bliżej przy samym oknie.

Liście odcinasz, to zależy czy to dolne liście, czy ostatni, najmłodszy. Najstarsze tniesz przy samej łodydze, jak wyraźnie napisałem. Ostatni liść odcinasz blaszkę liściową. Strelicja wypuszcza liście tylko ze środka łodygi, z pozostałych nie puszcza.
Dzień dobry,

Zastosowałam się do wszystkich rad. Liście obcięte, doniczka z odpływem, ziemia z perlitem, dwukrotny oprysk Skorpionem, zainfekowane liście obcięte. Przeniosłam też strelicję do południowego okna, nawilżacz obok doniczki. Niestety jest coraz gorzej. Dwa kolejne liście mają plamistość, do tego strelicja zaczęła zawijać liście do środka (prawdopodobnie od południowego okna. Co robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Podlewać większą ilością wody nie dopuszczając do przesychania podłoża, utrzymując umiarkowanie wilgotne. Jeśli to nie pomoże, to nieco odsunąć od okna.
Jeśli chodzi o plamy to trzeba powtórzyć oprysk preparatem grzybobójczym. Plamistość liści nie zawsze jest łatwa do zwalczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ine123ska45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 maja 2023, o 07:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Powtórzyć oprysk 3 raz? I co zrobić z zainfekowanymi liśćmi? Nie chcę już ich obcinać, bo niedługo nic nie zostanie :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A dlaczego chcesz odcinać te dwa liście? Z powodu suchych końcówek?
Jaką masz wilgotność powietrza?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Figielek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 gru 2022, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przez kilka miesięcy welnowce wracały. Opis mojej rośliny jest na stronie 14 i 15. Po dokładnym oczyszczeniu rośliny z suchych liści, tuż przy okorzeniu odkryłem że jeden z pędów ma poważne uszkodzenie jak na zdjęciu. Czy mam wycinać zgniłe zaatakowane miejsc przez tego robala? Obrazek

Zmniejszyl3m też razie rację podlewania. Czy to może być powodem, że liście rośliny się rozchodzą na boki?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”