Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Donica stoi w donicy, bo donica która została dla niej kupiona (jasna), była za duża dla tej bryły korzeniowej, która była widoczna przy przesadzaniu. Użyłam więc mniejszej i potraktowałam tą jasną jako osłonkę. Między nimi jest jeszcze przestrzeń.

Przesunę ją bliżej okna.

Nawóz daje raz na 2-3 tygodnie do roślin zielonych, z przewagą azotu.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Alexx7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2023, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 3 maja 2023, o 20:29 Powinny wyrosnąć nowe liście, ale zmień stanowisko, to roślina słońcolubna więc powinna stać tuż przy oknie.
Poczytaj wątek w kwestii prawidłowej uprawy, podłoża, podlewania, etc.
Hej! Jesteś pewny, że z tych dwóch przyciętych łodyg mogą jeszcze wyrosnąć nowe liście? Jednak te końcówki są 'przyschnięte' i zasklepione po obcięciu wcześniejszych liści..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nowe liście wychodzą ze środka łodygi, dlatego na razie nie odcinaj ogonków liściowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ine123ska45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 maja 2023, o 07:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Obrazek
Dzień dobry,
Moje strelicja nicolai ma 12 miesięcy.
W ubiegłym tygodniu zauważyłam brązowe podłużne plamy na dwóch liściach. Jeden liść jest stary, drugi nowy (wyrósł w marcu). Wczoraj przesadziłam kwiatka do większej doniczki (keramzyt+ podłoże do roślin zielonych Compo Sana). Nie była na przeciągu, ma stanowisko z oknami wschód- zachód, dobrze doświetlona. Prosze o radę jak uratować strelicję. Jaki środek grzybobójczy kupić zamiast wycofanego ze sprzedaży Tapsinu? Czy sam oprysk wystarczy? Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej bez uprzedniego wymieszania z rozluźniaczem. Przesadź jeszcze raz do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.

W jakiej odległości stoi od okna? Powinna stać przy samym oknie, daj ją na zachodnią wystawę.

Plamy na liściach to typowa plamistość u tych roślin. Poszukaj Scorpion 325sc, ewentualnie Substral, oprysk powtórz po tygodniu. Liście z plamami odetnij przy łodydze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ine123ska45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 maja 2023, o 07:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Obrazek
Dziękuję. Zrobiłam oprysk scorpionem. Kwiat stoi na pólpiętrze między dwoma oknami (jak na zdjęciu). W jaki sposób obciąć chore liście? Jak wysoko? W środku tych łodyg widać już nowe liście. Mam wyciąć całe łodygi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Oprysk, opryskiem, ale musisz jeszcze przesadzić jak napisałem wcześniej.
Dwa, doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce. A tutaj albo doniczka wsadzona do osłonki, albo co gorsza posadzona do tej ostatniej czyli bez odpływu.
Trzy, postaw nieco bliżej przy samym oknie.

Liście odcinasz, to zależy czy to dolne liście, czy ostatni, najmłodszy. Najstarsze tniesz przy samej łodydze, jak wyraźnie napisałem. Ostatni liść odcinasz blaszkę liściową. Strelicja wypuszcza liście tylko ze środka łodygi, z pozostałych nie puszcza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ine123ska45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 maja 2023, o 07:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To jest doniczka. Jest ceramiczna, ma odpływ i podstawkę. Dziękuję za wszystkie cenne rady. Przesadzę dziś do ziemi z perlitem. Mam nadzieję że strelicja odżyje
Obrazek
Navie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2023, o 01:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry, kupiłam preparat scorpion do oprysku strelicji i zastanawiam się czy jeśli zostanie mi trochę wody z preparatem w opryskiwaczu to czy można te wode wlać do doniczki aby roślinka przez korzenie napiła się też tego preparatu? (Natknęłam się na taką poradę na youtubie)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak przeczytasz ulotkę to na niej napisane jest, że jest to preparat układowy (systemiczny), czyli po oprysku wnika do rośliny i krąży wraz z sokami.
W związku z tym jeśli korzenie nie były pogniłe to zupełnie nie ma potrzeby podlewać. Tutaj warto uważać, bo w z zbyt mocnym stężeniu można popalić korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ritaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lis 2020, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,
Mam problem z moją strelicją. Ostatnio bardzo marnieje. Na liściach znalazłam coś co przypomina wełnowce, ale nie jestem pewna czy to to. Oprócz tego na kilku liściach pojawiły się plamy. Proszę o poradę co z tym można zrobić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Poszukaj dorosłych osobników, a plamy mogą być od błędnych warunków uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ritaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lis 2020, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Właśnie nic tam nie widzę. Tylko te białe plamki. Dodatkowo liście też bardzo oklapły.
Nie wiem co mogłoby być nie tak z uprawą. Stoi przy oknie, przesadzam jak jest potrzeba, donica jest z dziurą, nawożę nieprzesadnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”