Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Napisałem, jeśli korzenie są ok., podlać konkretnie i postawić w jasne stanowisko blisko okna oraz czekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

No to czekamy. :) :D
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam
Tydzień po kupnie 2szt przesadziłem zgodnie ze sztuką tzn. lekko większa donica, zmienia z perlitem 1:3, ALE podczas przesadzania na pewno uszkodziły się korzenie.
Były bardzo przerośnięte przez donicę. Bryła korzeniowa była bardzo mocno zbita bez szans na rozluźnienie nawet po namoczeniu w wiaderku z wodą.
Kwiaty stają przy dużych oknach. Słońce mają od południa.
Minął ponad miesiąc od przesadzenia, a one ciągle wyglądają słabo. Czy to jest efekt odchorowania po przesadzeniu?
Jeszcze bez nawozu. Wilgotnościomierz gleby pokazuje, że czas podlać. Długo trzymały wilgoć przez to namoczenie podczas przesadzenia.
Nie kwitną :D prezent od Babci :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Strelicja wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, czyli nawilżacz.
Reszta wygląda mniej więcej w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki, wilgotność około 50%. Nawilżacz padł miesiąc temu. Kolejna inwestycja na jesień, ale zima za nami więc zaraz powinno być wilgotniej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W lecie, w słoneczne dni? :shock:
Ok., w tym czasie praktycznie przez większość doby masz otwarte okna, ale taki nawilżacz zawsze coś tam daje, niż całkowity jego brak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć,

Mam problem z moją strelicją nicolai, którego nie umiem zdiagnozować. Roślinę mam od prawie trzech lat i od tego czasu ładnie się rozrosła, ale od kilku miesięcy najstarsze liście szybko łapią żółte plamy, które się rozszerzają i po jakimś czasie (kilku miesięcy) obejmują cały liść. Strelicja cały czas rośnie i wypuszcza nowe liście. Są trzy rozety bardzo blisko siebie.
  • Strelicja rośnie w donicy z odpływem i z podstawką. Ma drenaż z keramzytu oraz rośnie w ziemi uniwersalnej rozluźnionej perlitem (mniej więcej 2.5:1), ma też trochę gliny, kory sosnowej i podłoża kokosowego.
  • Podlewam ją mniej więcej raz na tydzień zimą i częściej w okresie wegetacji (raz na 3-4 dni, zależnie od potrzeby). Nie żałuję wody - 3-4 litry trafiają do niej za jednym posiedzeniem. Wcześniej nawoziłem ją biohummusem a od pół roku nawozem mineralnym do roślin zielonych zgodnie z instrukcją (raz w tygodniu, jedna nakrętka na litr).
  • Światła ma bardzo dużo: wystawa południowo-zachodnia, stoi tuż przy oknie balkonowym a nad sobą ma duże okno dachowe. Więc warunki jak na blok ma bardzo dobre.
  • Przy ostatnim przesadzaniu oglądałem korzenie i wyglądały na zdrowe: były białe i twarde, ale przyznaję że nie oglądałem ich bardzo wnikliwie, bo Strelicja była już wówczas ogromna i przesadzanie jej to był wyczyn
  • Miałem kiedyś w domu problem z ziemiórkami (stąd żółty lep na zdjęciu), ale opanowałem go w miarę chemią i lepami.
ObrazekIMG_5670 by Karol

ObrazekIMG_5671 by Karol

ObrazekIMG_5672 by Karol

ObrazekIMG_5673 by Karol
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przenawożenie i najprawdopodobniej plamistość - czyli infekcja grzybowa. Gdzie, na którym nawozie mineralnym jest napisane żeby nawozić co tydzień??? :shock: :shock: :shock:
Daj zdjęcie etykiety z obu stron opakowania.

Nawóz mineralny dajesz góra co 2 tygodnie w okresie wegetacji, a w przypadku Strelicji nawet co 3 tygodnie... To co jest napisane na opakowaniu, to tylko wskazówka, bo finalnie musisz dopasować częstotliwość w zależności od pory roku, danego gatunku oraz wzrostu samej rośliny. A w przypadku niektórych roślin, nawet w przypadku tych dedykowanych czasami trzeba stosować w mniejszym stężeniu niż podane przez producenta. Dlatego zawsze przed podaniem nawozu trzeba dokładnie poczytać jakie ma wymagania pokarmowe.

Podłoże do wymiany, bo jest zasolone i ma nadmiar nawozu.
W przypadku podłoża nie ma potrzeby dawać gliny, to uprawa w doniczce, a nie gruncie. Daj tylko ziemię uniwersalną i perlit w proporcji około 3:1.

Po przesadzeniu, odczekujesz miesiąc z nawożeniem.

Po przesadzeniu jeszcze robisz oprysk preparatem grzybobójczym, powtórz po tygodniu. Liście ze zmianami do odcięcia.

Podlewanie - podlewasz w zależności od warunków uprawy. Jak jest ciepło i słonecznie podlewasz częściej, jak masz pochmurno albo deszczowo to nieco rzadziej.

W okresie jesienno-zimowym podlewasz za często, Strelicja w naszym klimacie przechodzi lekki okres spoczynku, w związku z tym ograniczasz podlewanie, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 27 kwie 2023, o 14:24 W lecie, w słoneczne dni? :shock:
Ok., w tym czasie praktycznie przez większość doby masz otwarte okna, ale taki nawilżacz zawsze coś tam daje, niż całkowity jego brak.
W lecie rok temu wilgotność nie spadła mi poniżej 55% :) Nawilżacz chodzi tylko zimą.
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za diagnozę - brzmi wiarygodnie. Ale wskazań co do nawożenia nie zmyśliłem sobie:

ObrazekIMG_5679 by Karol, on Flickr

Gdzie popełniłem błąd? Może w tym, że skoro Strelicję podlewam 3 litrami wody to uznałem że właściwa dawka nawozu to są trzy nakrętki. A powinna być jedna rozcieńczona w 1 litrze wody + 2 litry wody już bez nawozu. Ale w takim razie to taka etykieta wprowadza w błąd.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Napisałem wcześniej, przeczytaj jeszcze raz. To co jest na opakowaniu to tylko wskazówka. Nawozy typu uniwersalnego nadają się do większości roślin, ale:

1. Różne rośliny mają różne wymagania pokarmowe, są rośliny mniej lub bardziej żarłoczne. Inaczej mówiąc są rośliny, którym w okresie wegetacji można podawać nawóz co tydzień, ale to dotyczy praktycznie roślin typowo ogrodowych. Nie znam rośliny typowo do uprawy w domu, która by wymagała podawania nawozu mineralnego co tydzień.

2. Każdy egzemplarz może rosnąć w różnym tempie, ale nawet te rosnące dość szybko w okresie wegetacji potrzebują czasu na wykorzystanie dawki nawozu.

3. Producent może podawać takie stężenie, które sprzyja szybszemu zużycia opakowania.
Gdzie popełniłem błąd? Może w tym, że skoro Strelicję podlewam 3 litrami wody to uznałem że właściwa dawka nawozu to są trzy nakrętki. A powinna być jedna rozcieńczona w 1 litrze wody + 2 litry wody już bez nawozu.
Serio? :shock:

Jedna nakrętka nawozu na litr wody = 3 nakrętki na 3 litry wody.

Inaczej mówiąc, powtórzę:

Przed rozpoczęciem nawożenia nowej rośliny trzeba poczytać o jej wymaganiach pokarmowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie cytujemy posta jeśli odpowiadamy na niego bezpośrednio.
Proszę o wstawianie na forum mniejszych - dopuszczalnych regulaminem - zdjęć, w przeciwnym razie będziemy je zamieniać na linki/K.


Dziękuję za pomoc, ale daruj sobie złośliwości. Nie napisałem nic co dałoby Ci podstawy sądzić, że nie znam postaw matematyki. Umiem za to czytać etykiety ze zrozumieniem. Zasugerowałeś że nie ma nawozów mineralnych z dawkowaniem co tydzień - okazało się że mój wprost takie dawkowanie zaleca. Ale rozumiem tez ze dla strelicji to zbyt dużo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Fragment usuwam/K

Co do nawozu mineralnego, to dział ten poświęcony przede wszystkim roślinom do uprawy w domy, a nie ogrodowych. A w uprawie roślin tych pierwszych nie stosuje się nawożenia co tydzień. A to, że udało Ci się znaleźć taki nawóz, to tylko świadczy o ewidentnym błędzie ze strony producenta. Nie można łączyć uprawy roślin ogrodowych z roślinami domowymi, bo to zupełnie dwie różne sprawy. Inny wzrost, inny cykl wegetacyjny.

Fragment usuwam/K w uprawie roślin nie sugeruje się kropka w kropkę tym co podaje producent na opakowaniu. Nawożenie zawsze dostosowujesz do indywidualnych potrzeb danej rośliny. W związku z tym popełniłeś od samego początku podstawowy błąd i w żadnym wypadku nie było to prawidłowe.

Sorry, ale prościej nie jestem w stanie tego wytłumaczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”