Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Darek, Kalwila Fraasa to letnia odmiana , dojrzałość u mnie osiąga tak na przełomie sierpnia/września do maksymalnie polowy września. Miała rozmyty rumieniec od nasłonecznionej strony, a w smaku był ok. Jakby co to podeślę Ci patyki w lutym to sam się przekonasz... . :wink:
Kamil, nie robiłem jeszcze lustracji sadu z dwóch powodów: przedłożona wegetacja spowodowana opadami we wrześniu oraz brak czasu (dosadzałem około 130 swoich odmian oraz parę sprowadzanych i nadal czekam na kolejne przesyłki z nowymi odmianami), dlatego nie mam pojęcia jak to wygląda w kontekście przyszłorocznego sezonu . Będę coś więcej wiedział pewnie dopiero na początku grudnia. :)
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Witaj Garom,

gdzie mozna znalesc liste Twoich obecnie posiadanych odmian?

Pozdrawiam serdecznie
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

W wiadomościach na priv. :wink:
Holsa1705
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 gru 2022, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Dzień dobry, jestem tu po raz pierwszy, moje marzenie to znalezienie starych gatunków drzew owocowych i chciałbym zapytać czy ktoś ma grusze bergamotte czerwoną jesienną. Nigdzie nie mogę jej znaleźć, a jak kiedyś pamiętam były takie w moim rejonie lecz wszyscy powycinali. Z góry dziękuję za odpowiedź.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Hm, z tą odmianą to trochę jest kłopot, a nawet dwa albo trzy kłopoty. Po pierwsze trudno ją znaleźć, no chyba,że u jakiegoś kolekcjonera starych odmian (proponuję zajrzeć w necie pod adres:szkółki Romana),. Może kolega ją ma...? Można zapytać w Arboretum w Bolestraszycach. Skierniewice i Powsin raczej jej nie mają. Po drugie jej nazwa jest myląca bo kolor skórki podobno ma zielono-żółty tylko po ugotowaniu przybiera miąższ kolor czerwony. A poza tym na początku XX wieku nazywana ją Sapieżanką, chociaz wtedy niektórzy znawcy twierdzili,że to 2 odrębne odmiany. :)
Holsa1705
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 gru 2022, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Chciałbym powiedzieć że u mnie jest kronselka, koksa, jabłka bez pestek i 2 różne kosztele, są też takie bardzo miękkie jabłka. Mam też gruszę która ma pierwsze owoce jak właśnie wymieniona bergamotka tylko bardziej podłużne, a drugie właśnie jak bergamotka podobno drzewo miało 4 odmiany ale zachowały się 2. Drzewo gruszy ma ponad 200 lat pozdrawiam.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Podsumowanie na koniec 2022 roku :
566 odmian drzew, z tego: jabłonie 286, grusze 80, śliwki 70, czereśnie 84, wiśnie 12, czerechy 7,brzoskwinie 14,
nektaryny 5,morele 4, derenie 3, figa 1.
Krzewy: 46 odmian (bez malin), z tego: agresty 3, aktinidia 1, borówki amerykańskie 17, jagody kamczackie 8, jeżyna bezkolcowa 8, porzeczka biała 2, porzeczka czerwona 2, porzeczka czarna 1, porzeczka różowa 2 ? (nie wiem czy jedna przeżyje zimę po akcji kreta). porzeczkoagrest 2, leszczyna 3 (ale Cosford będzie przekazany w dobre ręce kolegi więc na wiosnę będą 2) .
Winorośle: 147 odmian (jak przetrwają aktualną zimę, bo być może będzie naturalna selekcja odmianowa).

Plan szczepień na 2023 : jabłonie 53 , grusze 22 , śliwki 15, czereśnie 25.
Oczywiście wszystko zależy od tego czy dotrą do mnie zamawiane odmiany i skuteczności szczepienia. :)
No i jeszcze jak uda się kupić coś ciekawego (kolekcjonerskiego) to też pewnie u mnie zagości (ale tylko 7 sztuk bo miejsca już niestety nie ma ... ). :roll:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

garom życzę bardzo owocnego przyszłego roku, oby dużo opadów było w Twoim rejonie, aby drzewa były wolne od chorób i szkodników może, jeszcze wpadnięcia w ręce jakiejś niewielkiej działeczki Rod
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, dziękuję bardzo i wzajemnie życzę Ci by wszystko ładnie kwitło, owocowało i nie sprawiało żadnych problemów w uprawie. :D
Co do tej działeczki ROD to dziękuję bardzo, ale na razie wystarczy to co jest... . Żona ma 1,28 ha 40 km od Częstochowy i część ogrodzona tej działki robi teraz za moją kolekcję. :wink:
Niestety moja lepsza połowa nie pozwala mi ograniczyć części uprawowej (rola około 1ha ) by powiększyć teren ogrodzony pod nowe odmiany więc na razie będę musiał poprzestać na (docelowo) około 695 odmian w kolekcji (ale to dopiero w 2024 roku).
P.S. Podkładki do szczepienia Anno Domini 2023 już zamówione: 150 M26, 100 Colt, 60 Ałycza, 70 Kaukaska.
Info o handlu usunięte/K :wink:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

No i podkładki dotarły, są już przygotowane do przechowania . Za kilka tygodni prawdopodobnie ruszy akcja ściągania zrazów teraz tylko pozostaje czekać... . :D

Handel proszę prowadzić w sekcji forum do tego wyznaczonej/K
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Janek13 nie zaśmiecaj nam forum, zapraszam do zapoznania się z regulaminem forum. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

garom pisze: 23 gru 2022, o 23:19 Podsumowanie na koniec 2022 roku :
566 odmian drzew
Garom jesteś naprawdę prze.....m ale w sensie pozytywnym, naprawdę szacun. ;:180
W UK ogłosili by Ci to narodową kolekcją.

Nie masz może planu na dystrybucję zrazów? Jak coś to chętnie bym nabył trochę odmian.
Pozdrawiam,
Tomek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Zasadniczo nie sprzedaję zrazów , jedynie wymieniam się na inne. Nie mam czasu na jakąkolwiek dystrybucję (zarówno amatorską jaki i profesjonalną) bo i tak teraz w sezonie wysyłam kilkunastu osobom zrazy (na zasadzie wymiany) co zasadniczo niweluje koszty wysyłki (w tym roku rzędu kilkuset zł) no i pozwala zdobyć nowe odmiany. :) Zainteresowani piszą do mnie co mają i co chcieliby dostać (ale nie zawsze mogę coś wysłać bo np. sadzonki są zbyt młode i małe by pobierać zrazy). Przy czym teraz już praktycznie kończę sezon wysyłki bo muszę zacząć szczepić (mam tego być w sumie kolo 120 odmian): najpierw pestkowe, a ziarnkowe potem bo jeszcze nie wszystkie dotarły. Muszę się wyrobić ze szczepieniem do 20 lutego bo potem nie będę miał kompletnie czasu (obowiązki zawodowe). :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”