Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Roman, tak na dzień dzisiejszy, to które z odmian
jabloni i grusz są w pełni dojrzałe i można z apetytem je chrupać?
U mnie była Alfa, następnie Faworyta, no i teraz na pozostałe trzeba trochę poczekać.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Aktualnie z grusz kończy się zbiór m.in. Funtówki (Bociany), Bonkrety Williamsa a,zaczyna Margarity Marilliat. Z jabłoni kończy się Sawa i Oliwka Biała, Golden Millenium, , Grafsztynek Inflancki, a zaczyna Witos, Landsberska, Kronselska. Melfree, Malinowa Oberlandzka. Sa też pozostałe nieidentyfikowane odmiany (po kilka owoców na drzewie więc nie sprawdzam w planie jaka to odmiana tylko jak się da ugryźć to jest konsumowana). :wink:
w69w
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 mar 2021, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Witam
A możesz powiedzieć czym kierujesz się wyznaczając termin zbiorów jabłek i gruszy ? Kierujesz się kalendarzem , wyglądem czym jeszcze ?
Pozdrawiam
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Podstawowym miernikiem u mnie jest natura, jak zobaczę pierwsze egzemplarze leżące pod drzewem to znaczy,że powoli zbliża się termin zbioru a potem konsumpcji. Oczywiście te pierwsze egzemplarze najczęściej są robaczywe,ale wskazują na zbliżający się termin zbioru.Czasami w razie wątpliwości sprawdzam jeszcze w necie. :wink:
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Ktoś rozpoznaje odmiana wczesna
Obrazek
w69w
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 mar 2021, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

garom pisze:Podstawowym miernikiem u mnie jest natura, jak zobaczę pierwsze egzemplarze leżące pod drzewem to znaczy,że powoli zbliża się termin zbioru a potem konsumpcji. Oczywiście te pierwsze egzemplarze najczęściej są robaczywe,ale wskazują na zbliżający się termin zbioru.Czasami w razie wątpliwości sprawdzam jeszcze w necie. :wink:
Witam
Podobnie robiłem ale w tym roku jabłka Delidates zebrałem 04.09 bo były pięknie wybarwione , soczyste i słodkie no i kalendarz zbioru tak zalecał . A jednak ten rok z uwagi na temperatury spowodował , że owoce wcześniej należało zbierać . Po dwóch tygodniach owoc w skrzynkach w piwnicy zrobił się ciemny (za dużo cukru ). Pogoda spowodowała szybszy rozkład skrobi na cukry proste no i takie jabłko tylko do jedzenia prosto z drzewa . Dlatego kolejne jabłko Reneta Złota i Witos zbierany po teście skrobiowym . Szampion dzisiaj zbieram . Moje wstępne przemyślenia : jeśli chcesz jeść jabłko prosto z drzewa to wystarczy natura, jeśli chcesz do piwnicy to warto zrobić test skrobiowy 10 dni przed planowanym zbiorem.
Może to komuś się przyda . Ja cały czas się uczę na błędach .
Pozdrawiam
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Zdjęcie tego wczesnego jabłka przypomina mi Pirosa, ale sam widok to za mało by w 100% stwierdzić co to za odmiana.
Ciekawy sposób (test skrobiowy)na określenie przydatności do zbioru, pewnie warto stosować. Akurat w moim przypadku niestety nie mam jak sensu go zastosować bo nie mam piwnicy do przechowywania jabłek (tzn. piwnica jako taka jest, ale w niej zimą jest stała temperatura 17 stopni powyżej zera więc w praktyce nie mam jak przechowywać owoców. W budynku gospodarczym zimą mam temperatury poniżej zera więc teź na przechowywanie się nie nadaje. Dlatego pierwotnie kolekcjonowałem tylko jabłka o letnim i jesiennym terminie zbiorów.
w69w
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 mar 2021, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Farmer1111 pisze:Ktoś rozpoznaje odmiana wczesna
Obrazek
Witam
Chcesz pomocy w identyfikacji to zrób porządne zdjęcia .
- owoc zebrany wybarwiony (zewnętrzna, nasłoneczniona część korony)
- owoc zebrany niewybarwiony (wewnętrzna część korony)
- przekrój poprzeczny owocu ( przez gniazdo nasienne )
- przekrój podłużny ( przez szypułkę , gniazdo nasienne , gniazdo kielichowe)
- opisz kiedy zdjęcie zrobione ;
- opisz smak
Twoje zdjęcie .... ;:154 ;:154 hmmm
Pozdrawiam
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

To zdjęcie dostałem z jabłoni której brałem zrazy do szczepienia. Wiem że zdjęcie mało pokazuje ale chciałem zobaczyć jak to jabłko wygląda
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

No to dopisz jeszcze kilka brakujących informacji bo bez tego to można jedynie zgadywać. :wink:
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Nawet na żywo nie widziałem jak wygląda owoc tylko ze zdjęcia a jabłoń rośnie zaledwie 300m od mojego domu
Jakbym był na miejscu to były by ładne zdjęcia i jakiś opis.
Wiem tylko że dojrzewa koniec sierpni początek września i posiada paski czyli niewiele.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Zapewne w tym roku miałeś pierwsze zbiory niektórych jablek i grusz.
Które Ciebie rozczarowały, a które pozytywnie zaskoczyły?"
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Hm, zbiory były, w większości przypadków wrażenia są pozytywne, jedynie przy odmianach wymagających dłuższego okresu dojrzałości konsumpcyjnej (jabłka. gruszki) nie mam jeszcze opinii. Natomiast nie jestem w stanie wskazywać odmian (z pewnymi wyjątkami), które mi szczególnie przypadły do gustu bo zbierając owoce nie wiem dokładnie z jakiej sa odmiany. By to określić musiałbym chodzić do ogrodu z planem na którym mam zapisane nazwy odmian. W sezonie tego nie robię, a często też żona przynosi z sadu i stwierdza,że to jabłko/gruszka jest tam gdzieś z końca/ początku sadu i tyle. :wink: Dopóki nie zakończę kompletowania kolekcji (przewidywany termin 2024 rok) to nie mam czasu na dokładne analizy jakości odmian bo skupiam się na gromadzeniu i uprawie ściągniętych gatunków i odmian. :D
Na pewni w tym sezonie pozytywnie (pierwsze owocowanie) zaskoczyła mnie jabłoń Nalew Różowy ,Astramel, gruszka Izolda i Fertilia, , czereśnia Fabiola, brzoskwinia Candor, śliwka Gauota oprócz innych odmian wcześniej już u mnie owocujących.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”