Kolekcje Floriana cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florian myślę, że trafiłeś w sedno tym krótkim stwierdzeniem - mamy różne nosy. :)

Biel kwiatów ma swój urok... Ta serduszka biała śliczna, a pod nią zaraz biała sasanka. Może to podświadoma tęsknota za śniegiem i zimą? :wink:

O magnoliach to ja tylko pomarzyć mogę. Wiatry takie u mnie, że nie dałaby rady.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16980
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

U ciebie to nawet chwasty wygladaja ciekawie i ładnie.
Narcyzki, ciemierniki piękne.
Ale i serduszkami się zachwycam. Nie wim czemu ale u mnie powypadały. Może moje wschodnie zimy im nie służą ?
Magnolie cudne. ;:167
Pigwowce pięknie teraz kwitną.
Piękna pora roku przed nami rozkwita. Drzewa, drzewa, liście z dnia na dzień coraz większe na drzewach. Świat pięknieje. ;:215 :D
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11532
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Magnolii nie mam, ale podglądam w innych ogrodach, Twoja cudna. ;:oj
Białej sasanki zazdroszczę, pięknie kwitnie. ;:215 Moja przesadzona drugi rok pauzuje. ;:174
Florianie dobrej pogody na wszystkie zaplanowane prace. ;:3
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2322
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Agnieszko, nie ma co się martwić; przemijalność jest czymś naturalnym. Jedne rośliny przekwitają, na ich miejsce zaraz pojawiają się nowe i tak jest od zawsze. W tym roku dzieje się to szybciej, w innych latach wolniej i nie ma co tu doszukiwać się powodów do zmartwień. Natomiast powody do radości znajduję każdego dnia! Na przykład z patyczków udało mi się ukorzenić lilak Meyera, werbena patagońska przezimowała, a czosnek niedźwiedzi zadomowił się na dobre i naprawdę muszę się zabrać za ususzenie sobie tego pysznego zioła.
Co do szałwii muszkatołowej to rzeczywiście, ma świetny zapach ale nie może być za dużo tej rośliny, bo wtedy zapach ten zdominuje wszystkie inne zapachy. Byłem kiedyś w ogrodzie, gdzie mocno się rozsiała i ten zapach był męczący. Teraz intensywny korzenny zapach w ogrodzie daje laurowiśnia. Pierwszy raz jest obsypana kwiatami:
Obrazek

Mahonia zakwitła na Wielkanoc:
Obrazek

Dzięki Loki. Nie rośnie u Ciebie magnolia ale za to rośnie mnóstwo innych roślin, o których my możemy tylko pomarzyć. A skoro podobały Ci się kokorycze to zakwitła jeszcze jedna, chyba ostatnia z moich:
corydalis ochroleuca:
Obrazek

Jednak dużo większe wrażenie zrobiły na mnie kosaćce bródkowe, które rozpoczęły wczoraj kwitnienie, ok. 3 tygodnie wcześniej!:
iris SDB 'Ginger Beard Man'
Obrazek

Neferet, ja też lubię białe kwiaty ale absolutnie nie tęsknię za śniegiem. Dla mnie mogło by go w ogóle nie być albo być rzadkością. Albo tak jak w tym roku - 2 miesiące śnieżne w zupełności wystarczyło.
Dla Ciebie kolejne białe kwiaty.
Roślina, która teoretycznie jest chwastem. Ale polubiłem ją, bo dobrze nadaje się na kwiat cięty 8-)
czosnaczek pospolity
Obrazek

A ta roślina to już ogrodowy klejnocik:
stopowiec
Obrazek
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2888
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie, cudny irysek ;:138 , a bukiecik z czosnaczka ;:215 , ładny i zjeść można! :D
Sangwinaria to już dawno przekwitłaby u Ciebie, bo nawet moja, kwitnie jeszcze tylko na dolnym piętrze, a ten klejnocik, to jest stopowiec! Moje mają pierwszy raz pączki i już nie mogę się doczekać kwiatuszka ;:65 .
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2322
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Aniu, dziękuję. Tak, przyroda i nasze ogrody pięknieją z dnia na dzień. Tym bardziej cieszy, że sezon zaczął się już w lutym więc będzie trwał dłużej. I wszystko o wiele wcześniej.
Mi też niektóre serduszka wyginęły i zostały tylko te białe.
Dla Ciebie jeszcze raz serduszka w pełnym rozkwicie:
Obrazek

Kolejny ogrodowy klejnocik, którego udało się rozmnożyć:
fibigia
Obrazek

Cymo, dziękuję. Sasanki czasem nie lubią przesadzania. Czasem wysiewam ją w nowym miejscu lub przepikowuję małe siewki. A magnolię mam jedną i jak kwitnie jest królową ogrodu. W ogóle magnolie są ulubionymi drzewkami na Śląsku i zazwyczaj zajmują centralne miejsce. Powoli przekwitają. Teraz w pełnym rozkwicie inna wiosenna piękność:
akebia pięciolistkowa
Obrazek

Niezwykłe tulipany botaniczne 'Little Beauty'
Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7966
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Cieszy mnie Twoje optymistyczne podejście do przemijania w ogrodzie :)
Irysek podziwiam ,faktycznie szybki :!:
Seruszki białe cudo :!:
Czosnaczek jest super do serka /twarożku ,przesadziłam specjalnie z S. :D
Czosnek niedźwiedzi może lepiej zamrozić , wysuszony traci aromat.
Właśnie film Łukasza Łuczaja oglądałam ,rozmnożył sam i ma leśną uprawę.
Fibigię widzę pierwszy raz.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2322
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Dzięki Marto. Rzeczywiście pomyliłem stopowca z sangwinarią, której już nie mam. Dzięki za czujność, poprawiłem nazwę. Stopowiec jest niezawodną roślinką i tak samo jak kwiaty lubię jego piękne liście, a po kwitnieniu czerwony wyrazisty owoc.
O tym że czosnaczek jadalny też dopiero teraz się dowiedziałem i od Ciebie i od florystek. Ale moje najokazalsze czosnaczki rosną przy samej drodze więc nie nadaje się do jedzenia.
Nastąpił prawdziwy wysyp kosaćców niskich. To moja pierwsza z kolekcji więc dziś tylko ich portrety:
'Cocoa Pink'
Obrazek

iris SDB siewka
Obrazek

Agnieszko, mrożona pietruszka była breją po rozmnożeniu i zapewne z czosnkiem niedźwiedzim byłoby to samo więc odpada. Natomiast kupowałem już wcześniej suszony czosnek niedźwiedzi. Jest aromatyczny wystarczająco czyli delikatnie.
Fibigia ładna roślinka niebieskozielona z żółtymi kwiatuszkami i ładnymi nasiennikami w stylu miesiącznicy tylko mniejsze.
A irysek okazał się wcale nie wyjątkowo wyrywny, bo minęły 2 dni i mam pełnię kwitnienia kosaćców SDB:
'Blue Denim'
Obrazek

iris SDB nn
Obrazek

może jednak coś nieirysowego:
miesiącznica ma tak ładne kwiaty na cięcie, że chyba nie będę miał w tym roku srebrników Judasza, bo już większość wyciąłem:
Obrazek

Kosaćce swą kolorystyką przypominają bratki - Loki by się ze mną zgodził ;:136
Obrazek
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie dziękuję za piękny bukiecik! ;:196 Rzeczywiście niesamowicie urokliwy ten czosnaczek, a skoro jeszcze jeść go można to cóż więcej trzeba. :D
Piękne irysy i prędkie coś. Zresztą narzekałam, że wiosna Mazowsze omija, a teraz nadrabia chyba wszystko. Tempo presto w przyrodzie. Z irysami mam ten problem, że nie mogę się na kolorystykę zdecydować, więc jak na razie mam ich niewiele i same cebulowe.
A serduszka jak panna młoda. ;:173
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7966
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Powalające małe iryski ;:138
''Blue denim'' to chyba nowość u Ciebie :?:
Miesiącznice cięte się trzymają ,nie sypią :?:
Ja się zgapiłam w tym roku z czosnkiem niedźwiedzim /za szybko urósł/ :lol:
Ciekawe co piszesz o pietruszce , ponoć koperek ludzie mrożą i jest ok.
U mnie jest zielona nawet pod śniegiem /pietruszka/ :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12121
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Ach, Florian… Znowu czytam o „zbyt intensywnym zapachu”, tym razem szałwii muszkatołowej (którą uwielbiam i bardzo sobie cenię w ogrodzie) i znowu zastanawiam się „ale o co chodzi”… :lol:

Mahonia dopiero u was kwitnie? U mnie już powoli kończy działalność.

BTW, już rośnie u mnie magnolia. W końcu żona kupiła najmniejszą odmianę jaką dało się znaleźć (i tak w wieku dorosłym roślina ma osiągnąć 2 m) i posadziła do wielkiej donicy z odpowiednią ziemią. :twisted:

Piękna ta kokorycz. ;:167 ;:oj

No i kosaćce… Już ostrzę sobie zęby na oglądanie Twojego festiwalu – bo u mnie kiepsko im się wiedzie. Pierwszy odcinek wspaniały.

No i oczywiście się zgadzam (ba, wielokrotnie o tym już z Tobą rozmawiałem), że bratki to jedyne rośliny, które dorównują kosaćcom (a może nawet je przebijają) bogactwem barw i wzorów w jakie te barwy mogą być na kwiatach ułożone.

Pozdrawiam serdecznie!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2322
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Moniko, dziękuję. Tak, serduszka ma kwiaty niezwykłe i niepowtarzalne w świecie roślin - jak biżuteria! Zastanawiam się, w jaki sposób jest zapylana? Może uda mi się zaobserwować.
Mazowsze nadrabia zaległości, a Śląsk to już w ogóle szykuje się do lata :D
Nie możesz zdecydować się na kolorystykę kosaćców? Nigdy nie miałem tego problemu - wszystkie kolory wymieszane z sobą robią na mnie największe wrażenie!
'Didżej', piękna polska odmiana z 2013 roku
Obrazek

'Blue Hope'
Obrazek

Agnieszko, u mnie pietruszka też świetnie zimuje pod śniegiem ale nie używam zieleniny mrożonej. Koperek wygląda jeszcze gorzej po rozmrożeniu i podobnie jak czosnek niedźwiedzi czasem stosuję suszony zimą.
Miesiącznica musi być ścięta, gdy zaczyna się rozwijać. Wtedy się nie sypie. Tak jest z wieloma ogrodowymi kwiatkami, np. z orlikami, bodziszkami, ostróżką itd.
Kosaćca 'Blue Denim' mam od dawna, a dokładnie od 2009 roku. Co innego kolejna odmiana 'A Little Good News' , którą mam od siedmiu lat:
Obrazek

Historyczna odmiana z 1959 roku:
'Bee Wings'
Obrazek

Loki, dlaczego różnie odbieramy zapachy i ich intensywność - wyjaśniłem powyżej. Teraz nastał czas pięknych zapachów laków, lilaków, miesiącznicy trwałej i akebia też co nieco pachnie.
Mahonia u mnie też już przekwitła. Jest ciepło więc terminy kwitnień szybko przemijają.
Tak, kolorystyka bratków jest niezwykła. Jednak to od 200 lat trwa gorączka tworzenia nowych odmian i niezwykłych kolekcji kosaćców. Już sama baza gatunków była większa i rozmiary roślin zatem nie tylko bogactwo kolorów ale bardzo wielu szczegółów decyduje o zróżnicowaniu kosaćców i fascynacji nimi. Przez najbliższy miesiąc nie zabraknie ich w moim wątku:
'Forrest Sound'
Obrazek

'Amateur', chyba najpiękniejsza odmiana wśród błękitnych SDB
Obrazek

Zakwitła piwonia drzewiasta:
Obrazek
Awatar użytkownika
Davros
100p
100p
Posty: 160
Od: 18 maja 2023, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsko, Zachodniopomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Przepiękne irysy, moje też już zaczynają pokazywać kwiaty i trzeba będzie dokumentować niektóre, bo będą pierwszy raz kwitnąć. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”