Kawon (arbuz) - część 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Ja wczoraj zerwałem bonusowego Sugar Baby. Zapylony 10 sierpnia. Niestety pośpieszyłem się. Dwa poprzednie zerwane w środku lata były przejrzałe, a ten niedojrzały. Ale i tak został zjedzony ;:306 Sezon zakończony.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

U mnie sezon zakończony już 7 września - zerwane ostatnie niedobitki, a arbuzowisko uprzątnięte.
Teraz zjadamy zapasy magazynowe ;:306

Red Star 8,7 kg (w tym roku 2 miejsce w kategorii smak i pozostałe wrażenia organoleptyczne):
Obrazek

Obrazek

Prawie 15-kilogramowa Alibaba, miesiąc po zerwaniu (tu już cygaro przycięte, bo nie mieściło się do lodówki) :shock:
Obrazek

I ostateczne podsumowanie i garść statystyk:
Plon ogólny 905kg z 29 krzaków (rekord), co daje średnią 31 kg per krzak (rekord) i 132 arbuzy, co daje średnią wagę per owoc 6,8 kg (rekord).
Wg odmian rekordowy był Crismon Giant - z jednego krzaka (4 owoce, pozostałe uszczykiwałem) łącznie ponad 56 kg, co daje średnią ponad 14 kg/owoc :shock: :shock: :shock:

Podium smakowe anno domini 2022:
1. Asahi Miyako (po raz kolejny)
2. Red Star
3. Alibaba "ciemna" (samoistny mieszaniec zwykłej Alibaby z nie wiadomo czym, bo skórkę ma jednolicie zieloną, ale jaśniejszą od Red Stara czy Rosario i ciemniejszą od Bingo czy oryginalnej AliBaby oraz znacznie mniejsze pestki od tych, z których wyrósł).

Porażki 2022 r.:
1. Astrachańskij (niezbyt smaczny, ogromne nasiona i wygląd zupełnie inny od oryginału - oszukane nasiona?)
2. Rosario - znów te owoce, które otworzyłem łykowate, przerośnięte grubymi włóknami i zalatujące trawą
3. Złoto Wolicy - u mnie po prostu kolejny rok się nie udaje. Bardzo smaczne jak to ZW, ale małe owoce (jak dla mnie :;230 :;230 :;230 ) i generalnie słaby plon.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Na takie bonusowe arbuzy u mnie najlepiej sprawdza się bingo.
Mówiąc bonusowe mam na myśli owoce zapylone w wakacje już po zbiorze 2 lub 3 arbuzów z krzaka.
Awatar użytkownika
Kabomba
200p
200p
Posty: 497
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Wokan to chyba otwiera swoje arbuzy jednym precyzyjnym cięciem miecza samurajskiego: a-dziaa! Bo połówki równe i powierzchnia gładka jak szklany stół kokainisty ;)

Ja już powoli też kończę sezon, 235 kg zebrane, owoców 65, czyli sporo kurdupli. Największy okaz tego sezonu, NN wysadzony na starym kompostowniku:

Obrazek

Niepodlewany, niedokarmiany - kompostownik najwyraźniej miał wszystko co trzeba.

Kilka dni temu otworzyłam Mini Blue (nie mylić z Mini Love), niespełna 4 kg, bardzo smaczna odmiana o najmniejszych pestkach, jakie widziałam. Na fotce dla porównania obok pestki Mini Blue, pestka Asahi:

Obrazek

Z uprawianych w tym roku odmian najmniej smaczny był arbuz Moro, a 10/10 punktów dostaje Asahi (za to pod względem ilości owoców per krzak Asahi jest na szarym końcu, a Moro w czołówce, zaraz po Złocie Wolicy).


Obrazek
(Asahi 6,8 kg - otworzyłam, bo mam gości, to nie będę się z nim sama męczyć przez tydzień :D)

W tunelu jeszcze dochodzą trzy Złota i jeden Asahi, i potem wreszcie KONIEC.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Kabomba, tyle kilogramów robi wrażenie. :)
Piszę identycznie w poprzednim wątku. Zbyt późno wysiałem i wysadziłem do gruntu, ale może się uda. Kawon/arbuz z Lidla. Mam jeszcze w rezerwie jeden, dwa zabiegi, oczywiście BIO, które mogą pomóc przyspieszyć dojrzewanie.

ObrazekObrazek
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

W temacie "jak długo można przechowywać arbuzy"
Dumara zerwana 19 sierpnia i otworzona jednym precyzyjnym cięciem katany :wink: 24 września:
Zero oznak gnicia, przejrzewania itp.

Obrazek
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Próbował ktoś odmiany Mini Blue Ibrido F1?
Bardzo lubię nasiona firmy Franchi, kupowałem ich
Asahi Miyako HYBRID F.1 ale jestem ciekaw jak smakuje Mini Blue Ibrido F1.
Awatar użytkownika
Kabomba
200p
200p
Posty: 497
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Dwa posty wyżej pisałam:
Kabomba pisze:Kilka dni temu otworzyłam Mini Blue (nie mylić z Mini Love), niespełna 4 kg, bardzo smaczna odmiana o najmniejszych pestkach, jakie widziałam.


Też od Franchi. Bardzo smaczne, u mnie miały po 4-5 owoców na krzak, owoce od 3,5 do 5 kg, w cieplejszym regionie Polski wynik ilościowy mógłby być pewnie lepszy.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Gdzie kupujecie nasiona Asahi Miyako? U mnie też było sporo małych;teraz żąłuję że nie usunęłam wczesniej zawiązek ale myślałam że roslinka sama sobie poradzi i wie co robi.
Największy ma 12kg ale ZO były mniej więcej od 4.5 do 3,5kg
Dolnoslonzok a jakie to zabiegi bio robisz które przyśpieszają dojrzewanie? Nie sądziłam że coś takiego istnieje :)

Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Kabomba
200p
200p
Posty: 497
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Igala, piękne zdjęcie :)
Igala pisze:Gdzie kupujecie nasiona Asahi Miyako?
Wydaje mi się, że są tylko u Yoda1966 na znanym portalu Alledrogo (ale w tej chwili nawet on nie ma).
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Pisałem ostatnio do pana yoda1996 z portalu Alledrogo w sprawie Asahi. Nowa dostawa przewidywana w połowie grudnia. Żałuję że wcześniej nie kupiłem.

Mnie natomiast zastanawia czy Red Star zawsze tyle kosztuje w porównaniu z innymi odmianami ?
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Ja co roku, przygotowując się do nowego sezonu, martwię się, czy Asahi dalej będzie w ofercie Franchi i obkupuję się jakby miało go już nigdy nie być. Jak na razie od kilku lat jest, więc przez tą politykę mam nasion w zapasie po kokardy ;:306 ;:306 ;:306
Z ceną Red Stara faktycznie ktoś pogalopował, no ale trudno - monopol zawsze kosztował. Wcześniej miałem już Red Stara z nasion własnych od Juliana, więc znam możliwości tej odmiany, ale byłem ciekaw jak to się ma do arbuzów z oryginalnych nasion. Rozsupłałem sakiewkę, sięgnąłem głębiej i kupiłem. Przezornie posadziłem jeden krzaczek z dala od arbuzowiska z myślą o pozyskaniu nasion. Teraz już wiem, że drugie pokolenie cech nie traci, a ja mam worek nasion z dwóch pięknych owoców.
Może zrobię konkurencję na Alle... nawet za połowę ceny będę bogaty. W końcu za coś trzeba dom ogrzać, oświetlić i wlać do baku ;:170 ;:209 ;:304 :wink:
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 981
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Może w tym roku nie uczestniczyłem w temacie arbuzowym, ale sezon uważam za udany, na pewno dużo lepsza jest uprawa na redlinie. Ziemia jest fajnie nagrzewana, a dzięki agro nie wysycha. U mnie z 5 krzaków udało się zebrać 11 arbuzow średnia waga to 5,5kg, plus jakieś takie małe po likwidacji uprawy.
Asahi zachowuje cechy w następnym pokoleniu, ktoś sprawdzał?
Piotr
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”