Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
KasiaSienka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2020, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Witam, zwracam się do Was z problemem z tuja golden Tiger - około miesiąc temu kupiliśmy 70 sztuk w dwóch rozmiarach, wsadziliśmy je do ziemi (ziemia pod iglaki wymieszaną z rodzimym gruntem) po około dwóch tygodniach od wsadzenia końcówki pędów zaczęły czarnieć, wyglądają jakby ktoś je przypalał papierosem, dużo gorzej wyglądają te większe tuje. (Dużo tych końcówek jest już porażonych) Czy ktoś się spotkał z czymś takim? Konsultowaliśmy się z dwoma osobami zajmującymi się tymi roślinami i nikt nie wie co to może być. Wykopaliśmy dwie tuje, żeby sprawdzić korzenie - wyglądają w porządku, co więcej widać, że wyrastają nowe pędy. Nie wiemy co dalej robić, jakieś pomysły?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Bez zdjęcia trudno diagnozować.Nowe pędy nie powinny teraz wyrastać, wyrosły raczej wcześniej.Jeśli większe to może były kopane, przy większej ilości często ten zabieg jest robiony mało starannie i to się odbija na kondycji drzewka.Może też mają zbyt mokro z jakiegoś powodu.
KasiaSienka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 paź 2020, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Dołączam zdjęcie, tuje były przywiezione w doniczkach, wydaje się, że nie mają za mokro, wręcz myśleliśmy, że może za sucho..
Obrazek

Obrazek
Miedzwin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2021, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Żółkniejące tuje szmaragd

Post »

Witam wszystkich
Potrzebuję pomocy aby ustalić co dzieje się z tujami. Tuje sadzone w zeszłym roku na przełomie września i października. Pod każdą wsypane około wiadro ziemi do iglaków, nie stosowałem żadnej agrowłókniny. Opisany problem nie dotyczy każdej rośliny tylko co 3-4 co może być powodem?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Wygląda na uszkodzenia mechaniczne. Może przez wiatr, może w czasie transportu lub sadzenia pędy zostały naderwane i z czasem uschły. Obetnij sekatorem i po sprawie.
Pozdrawiam Lucyna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Też myślę, że uszkodzenia mechaniczne i chyba zbyt dużo podlewane po posadzeniu, tzw.'ziemia do iglaków' zawiera dużo torfu trzymającego mocno wilgoć.Sadzone drzewka powinno się dobrze podlać w trakcie sadzenia, by ziemia przyległa do korzeni, wyściółkować i tak zostawić, chyba, że nastanie susza to podlać.
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje occidentalis 'AUREOSPICATA' brązowieją usychają białe plamy

Post »

Witam serdecznie. Mam problem ze swoimi tujami. Zostały posadzone jako 40cm rośliny w tamtym roku pod koniec lata. Ogólnie to jakieś takie mizerne są część z nich jest żółta tak jak by usychały. Na niektórych są czarne końcówki widoczne na foto, na niektórych biały nalot. Tydzień temu pryskałem pinivitem, był to ich pierwszy nawóz. 2 dni temu opryskałem topsinem. Mógłby ktoś doradzić w czym może być problem? Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Zbyt zbity i mokry grunt.Takie młode sadzonki powinny być przez sezon, dwa do czasu dobrego ukorzenienia posadzone w gruncie o dobrej kulturze tzn. utrzymanej jak na warzywniaku, przekopanej, dodać materii organicznej, kompostu, uprawionej.Dopiero w takim stanie przesadzić z bryłą korzeniową na dobrze przygotowane, stałe miejsce.Jeśli rodzimy grunt niezbyt odpowiada iglakom, to najlepiej kupić małe tuje, ale dobrze ukorzenione w doniczkach.
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Grunt może być faktycznie zbity, czy w takim przypadku można go zruszyć np widłami czy lepiej nie ruszać już żeby nie uszkodzić korzeni?
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Ktoś Tobie doradził, żeby sadzić tak małe tuje ? ;:306 Zanim z tego cokolwiek urośnie to minie 20 lat. Tuje można sadzić nawet 10 letnie, tylko z dobrej szkółki 8-)
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Wybrałem małe ze względów ekonomicznych. W sumie mam ich posadzonych 250 sztuk. Chętnie bym posadził od razu takie 2 metrowe tylko nie miałem niepotrzebych 8000zł przy sobie ;) Liczę na to że w ciągu 10 lat będzie z tego szczelny żywopłot, wyczytałem że ta odmiana dość szybko rośnie. W sumie to tylko na kawałku 15 metrowym są dość marne. Pozostałe po przeciwnej stronie placu urosły o ok 15cm od ubiegłego roku. Ale do tej pory nie był stosowany żaden nawóz ani oprysk dlatego chciałem się poradzić czy to bardziej warunki glebowe czy jakaś choroba. Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Jeśli na kawałku 15 metrowym to jedyne wyjście widzę wykopać, poprawić warunki glebowe i ponownie posadzić.Wzruszanie widłami nic niewiele pomoże.
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Tak też uczynię. Bardzo dziękuję za cenne porady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”