Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
szudar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lip 2009, o 15:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witajcie!
Czy ktoś ma pomysł jaka może być przyczyna? I co robić?
Tuje są po bardzo suchej wiośnie i zimie bez śniegu praktycznie (bez wody).
Podlewałem je dopiero miesiąc temu gdy to zobaczyłem. Delikatnie zasiliłem (jedna łyżka stołowa nawozu do iglaków na drzewko).
Teraz są dobrze nawodnione bo opadów też dużo jest a w wyglądzie nic się nie zmienia.
W wodzie nie stoją bo są na zboczu i grunt jest raczej przepuszczalny.
Znajomy twierdzi, że to Licinek zaatakował. Co myślicie?
Pozdrawiam!
Darek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bigi86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2020, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywotniki brązowieją od środka. Szkodnik ? :O

Post »

Witam,
Posiadam dwa żywotniki i zauważyłem że jeden coś lekko traci barwę. Sprawdziłem i od środka jest cały szary. a drugi od środka brązowieje. Za mało wody czy za dużo ? Czy to jakiś szkodnik ?

foto - > https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
wytrwal1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 cze 2020, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Żywotniki brązowieją od środka. Szkodnik ? :O

Post »

Czy widzisz jakieś robaki na łodygach, liściach?

Wygląda mi to na za dużo wody, ewentualnie pieski i ich mocz - przynajmniej u mnie tak wyglądały po przelaniu (zaczęły zwyczajnie gnić). Czy one rosną w donicach?
Pozdrawiam
kari77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2020, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Obrazek

Proszę o poradę.
Moje tuje zaczęły się robić takie jak na zdjęciu.
Sadzone ok 12 maja, podlewane kropelkowo chociaż ostatnio 2-3 razy w tym tygodniu podlewałem z węża.
Gość, który mi to sprzedawał po obejrzeniu zdjęć powiedział że może to być efekt przymrozków.
Jakie wasze zdanie? Opryskać profilaktycznie na grzyba?
kari77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2020, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam!
Pomoże ktoś w tej kwestii.
Tuje sadzone miesiąc temu (12.05), podlewane kropelkowo w miarę regularnie.
Wczoraj zauważyłem że pojawiają się pomarańczowe listki.
Proszę o poradę co z tymi fantem robić?
Gość , który mi sprzedał mówi że może to być problem majowych przymrozków, ale to się pojawiło jakiś czas temu.
W ostatnim tygodniu 1-2 podlałem wężem, może to dlatego?
Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Zacząłbym od usunięcia tej włókniny. Ja wiem, ma powstrzymać chwasty a producent gwarantuje, że ona nie przeszkadza w przewietrzaniu gleby. Ani jedno ani drugie nie jest oczywiście prawdą.
Po włókniną wskutek wysokiej temperatury (czarna folia naprawdę mocno się nagrzewa) i wysokiej wilgotności (pod spodem jest mokro) na pewno wytwarzają się już patogeny (pleśnie / grzyby).
Zacząłbym od tego.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Pod włókniną jest za mokro i brak powietrza.Zdejmij to i wzrusz lekko ziemię by przeschła, zwłaszcza szkodzą teraz ulewy i upały.Czarna włóknina dodatkowo latem się nagrzewa i to szkodzi.
kari77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2020, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

A co na wierzch najlepiej położyć, żona chce kamyki
coachynski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Identyfikacja choroby - Żywotnik Smaragd i inne

Post »

Szanowni forumowicze,

serdecznie proszę Was o pomoc w identyfikacji i stworzeniu planu działań przeciwko chorobie(-om) które trapią mój przydomowy ogródek. Około 2 miesiące temu koniuszki liści żywotników zaczęły brązowieć, jednocześnie od pnia pozostając zielone. problem zaczął się od 2-3 roślin i zaczął rozprzestrzeniać na pozostałe. Miesiąc temu spryskałem wszystkie tuje preparatem Saprol Thuja od Substrala. Zabieg ten powtórzyłem tydzień temu. Nie widzę poprawy. Dzisiaj obejmuje w mniejszym lub większym zakresie około połowy z 30 żywotników rosnących w moim ogródku. Tuje brązowieją wyłącznie od strony ogrodu. Załączam zdjęcia:

https://imagizer.imageshack.com/img923/3725/dt0lkd.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/53/TqygTi.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/9325/GFCLeD.jpg

Nie wiem czy ma to bezpośredni związek, natomiast zauważyłem również chorobę na innych roślinach - szczególnie widoczną na kielichowcu chińskim, głogowniku Frasera i hortensji. Zdjęcia poniżej.

https://imagizer.imageshack.com/img922/2641/hXxQP9.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/5655/l035fd.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/8424/ILLuon.jpg

Prośba o pomoc.
Michał.
memorize
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 cze 2020, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowienie Rocznych Tuji Szmaragd

Post »

Dzień dobry.
Zwracam się z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu co może być przyczyną zasychania tuji i brązowieniu. Przytocze krótką historie od ich wkopania. Zostały wkopane w październiku 2019r zakupione na plantacji wyglądały bardzo ładnie, soczyście zielone. Na początku marca dostały nawóz NPK granulat pod tuje, nastepnie obficie podlane. W późniejszym czasie regularnie podlewane co tydzień w prawie każdą Niedzielei od pewnego czasu zaczeły brązowieć, gdy zostało to zauważone zostały opryskanie nawozem interwencyjnym na brązowienie, poźniej otrzymały mikoryze. Po odczekaniu kilku tygodni nic to nie zmieniło dalej brązowiały, wiec zostało zaaplikowanie poprzez oprysk na Fytoftoroze gdyż podejrzewałem że może to być grzyb, lecz po sprawdzeniu korzeni (które są białe i zdrowe) nic sie nie zmienia dalej brązowieją. Czy jest na nie jeszcze szansa czy najlepiej wykopać. Zaznacze że Tuji jest 60szt. Z czego zbrązowiało 10szt. 6szt. Z jednej strony wkopania oraz 4szt. Po drugiej stronie reszta tuji jest w bardzo dobrej kondycji pięknie zielone oraz urosły od Października około 20-30cm. Tak wiec nie wiem w czym może być problem. Proszę o pomoc w załączniku przesyłam zdjęcia jak aktualnie wyglądają zbrązowiałe tuje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4562
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Brązowienie Rocznych Tuji Szmaragd

Post »

Słyszałam że nie nawozi się przez pierwszy rok od posadzenia, chyba istnieje ryzyko spalenia. Pytanie w jakiej ziemi rosną? co tam było wcześniej? W jakim otoczeniu rosną? Na słońcu czy w cieniu?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
memorize
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 cze 2020, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie Rocznych Tuji Szmaragd

Post »

Bufo-bufo pisze:Słyszałam że nie nawozi się przez pierwszy rok od posadzenia, chyba istnieje ryzyko spalenia. Pytanie w jakiej ziemi rosną? co tam było wcześniej? W jakim otoczeniu rosną? Na słońcu czy w cieniu?
Właśnie tak się zastanawiam czy ich nie popaliłem, chodź nawóz zastosowałem pod wszystkie 60szt. lecz tylko 10szt.
zrobiło się brązowe nie całe tylko np. Jeden pęd a reszta Tuji jest piękna zielona. Przed postawieniem zabudowań były to pola uprawne, sady nic więcej.. Pod ziemią jest glina ale zostaly wykonane większe otwory i nasypana została mieszanka Torfu, Ziemi i troche kory także wydaje mi się że podłoże jest przepuszczalne i miękkie. Tuje od godziny 10 do 15 są w pełnym słońcu, w pozostałych godzinach są w cieniu. Dodam że dosyć często panuje silny wiatr od północy, może to ma jakiś związek. Odległość od Tuji jest to 50cm od każdej
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Ostatecznie dużą tuję musiałem wykopać, po tych wielkich deszczach brązownienie tak się nasiliło niestety.
Mówią, że to fytoftyroza.
Z tego co czytałem ziemie przy tej chorobie należy odkazić np Kaptanem ale nie wiem czy wszystko można w tym miejscu sadzić ponownie.

Wiecie może czego nie można ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”