Trzęsidło,sinice (Nostoc commune)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Zbyszek_Polska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 paź 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trzęsidło,sinice (Nostoc commune)

Post »

Dzień dobry,
Od roku w ogródku w trawie pojawiają się grzyby (tak mi się wydaje, że to grzyb). Przypomina ciemnozieloną galaretę. Coraz więcej tego jest. Przeszkadza bo można się poślizgnąć łatwo na tym. Może ktoś wie co to takiego dokładniej i jak zwalczyć? Kupiłem siarczan miedzi i opryskałem na to ale wieczorem popadał deszcz i chyba nie było to poprawnie wykonane. Po tym zabiegu "gąbki" trochę przyschły ale obecnie pojawiają się ciągle nowe. Prośba o podpowiedzi.
Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Grzyb trawnika

Post »

To są sinice - Nostoc, trzęsidło
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zbyszek_Polska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 paź 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyb trawnika (Nostoc trzęsidło)

Post »

Witam,
Karo, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź - w punkt to dokładnie to. Znalazłem chwilę żeby poszukać co z tym zrobić.
Nostoc n. commune (używane nazwy trzęsidło, sinice, algi, galaretnica) nie jest łatwy do kontrolowania, sinice istnieją od około 3,5 miliarda lat i przetrwały warunki od wulkanów po epokę lodowcową :) Podobno nie jest trujący a nawet bywa spożywany przez ludzi :shock: (info).

Pomocny artykuł znajduje się tutaj (Dr. Phillip Colbaugh, turfgrass pathologist for GroundsMaintenance.com) , tutaj (Uniwersytet Michigan) oraz tutaj (Uniwersytet Ohio).

Według podpowiedzi zaleca się walkę sposobami naturalnymi.
"W dotkniętych obszarach zwiększ drenaż, mieszając warstwę piasku o grubości od 3 do 4 cali z górną częścią gleby o grubości 6 do 8 cali. Glony Nostoc potrzebują stojącej wody i stałej wilgoci, aby się rozwijać. Piasek pozwoli wodzie przefiltrować się do niższych poziomów gleby, gdzie glony Nostoc nie będą rosnąć."
"Nostoc może być trudny do pozbycia się. Z galaretowatego, zielonego stanu wysycha do czarnej skorupy, która powraca do życia, gdy jest wystarczająco dużo deszczu. Aby zniechęcić do jej wzrostu, należy poprawić drenaż i wyeliminować nawozy fosforowe. Pomocne może być napowietrzenie trawnika w celu zmniejszenia zagęszczenia, ale uprawa gleby po prostu rozbije ją na więcej kawałków i zachęci do jej rozprzestrzeniania się. W przypadku utwardzonych powierzchni i małych miejsc na trawnikach, rozwiązaniem może być odgarnięcie go i wyrzucenie na wysypisko śmieci."


Jeśli środki naturalne nie przynoszą efektu to :
"Zaleca stosowanie fungicydu na bazie chlorotalonilu (wycofany ze sprzedaży) lub mankozebu (wycofany ale sprzedaż możliwa jest jeszcze przez chwilę cyt. "Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej Nr 2020/2087 z dnia 14 grudnia 2020 roku, środki ochrony roślin, które zawierają mankozeb, można kupić do dnia 31 października 2021 roku") na porażony obszar raz na siedem do 14 dni, aż Nostoc zostanie zabity (zwykle wystarczy to od dwóch do trzech rund aplikacji). Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i zastosuj fungicyd w najniższej dawce dla nowo powstałych inwazji. Pozbądź się grubych mat z alg Nostoc o najwyższej podanej dawce. Te fungicydy działają najlepiej, gdy podłoże jest jak najbardziej suche w momencie aplikacji. Jeśli kontrola wilgotności kultury nie jest możliwa, kontynuowanie aplikacji co 14 dni przy najniższej dawce aplikacji może zapobiec wystąpieniu kolejnej infestacji."
"Produkty zawierające sole potasowe kwasów tłuszczowych mogą być stosowane do jego zabicia na trawnikach. Trzy takie produkty to Bayer Advanced Moss and Algae Killer, Safer Brand Moss and Algae Killer oraz Garden Safe Moss and Algae Killer Concentrate (mogą istnieć inne). Muszą być używane ostrożnie zgodnie ze wskazówkami na etykiecie, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia trawy darniowej. "

Zakupiłem PENNCOZEB 80WP (mankozeb 80% (800 g/kg), pozbieram większość co się uda manualnie i opryskam. Mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdrawiam.
docenciu71
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 sie 2022, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzęsidło,sinice (Nostoc commune)

Post »

Witam, znalazłem Twój wątek poszukując rozwiązania dla tego samego problemu u mnie na działce.
Na razie zidentyfikowałem dzięki Wam mojego zielonego intruza. Zanim zacznę z nim walkę mam pytanie Zbyszek_Polska, czy udało Ci się zwalczyć te sinice PENNCOZEBEM ?
z góry dzięki za informację
pozdrawiam.
mariottt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2022, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzęsidło,sinice (Nostoc commune)

Post »

Też mam problem z trzęsidłem i zaczynam się martwić . To już 3 rok jak to zauważyłem w trawie na działce i już zdążyło mi opanować całą działkę 1200 m . Środki na mech jakie stosowałem nie działają. Wapno nie działa . Glifosat nie działa . Stosowałem FALPON 80 WP i grzybobójcze nie działa. Stosowałem kwas octowy o dużym stężeniu i też szału nie ma. Trawnik już poszedł na straty a efektów z walki z intruzem nie ma. Pozdrawiam Mariusz -
Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek
TommyFr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2023, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trzęsidło,sinice (Nostoc commune)

Post »

Dzien dobry,

Czy udało się Państwu jakoś pozbyć trzęsidła z trawnika, mam ten sam problem i po każdym deszczu wyrastają.

Dziękuję za wszystkie możliwe podpowiedzi
mariottt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2022, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzęsidło,sinice (Nostoc commune)

Post »

Cały czas z tym walczę , już myślałem że to opanowałem ale po roku znów się z tym męczę. Proszę o kontakt na mario_2000@vp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”