Ogród zielonej

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród zielonej

Post »

Ależ cudownie u ciebie, ta cała masa kolorów robi wrażenie ;:oj I tyle białego a nie żółtego co jest niezwykłe :D
Zauważyłam bo u mnie dominuje złoć a potem będą następne żółte i wiosna kojarzy mi się własnie z tym kolorem.
No ale u mnie dominuje dzikość a u ciebie jest "profesionalny wersal" ;:333
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogród zielonej

Post »

Ciekawa jestem, jaki masz stosunek do przegorzana. Dużą już masz kępkę. Ja sobie wysiałam i czekam. Ale czytam też, że niektóre osoby są nim zawiedzione i go wywalają, bo jedynym jego plusem jest to, że go lubią pszczoły. A Ty go lubisz?
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2886
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, cudne kępy krokusów, irysków I cebulicy ;:oj ;:138 , ale ten kopczyk w krokusach, to już mi się wcale nie podoba ;:185 . Ciekawe co to za zwierz wykopał? Może tylko krecik?
Ciągle pozostaję pod wrażeniem obłędnie kwitnącego ciemiernika ;:138 , a cóż to będzie za widok, kiedy tak bogato zakwitnie całe poletko ;:oj .
Muszę Ci podesłać kawałek mojego jesiennego. U mnie mizerota, ale u koleżanki, z sadzonki ode mnie kwitnie mnóstwem kwiatów, to u Ciebie nie powinien być gorszy ;:215 .
Niech już wreszcie zaświeci nam słońce ;:196
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2321
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogród zielonej

Post »

Piękne nie tylko kwiaty ale te wszystkie młode wiosenne listki i pędy! Przegorzan bardzo lubię i pozwalam mu się rozsiewać.
Chyba coś drgnęło w mojej uprawie ciemierników; trochę się rozrosły, obficiej kwitną i kilka siewek już zakwitło. Wyciągam wniosek - potrzeba do niego trochę cierpliwości 8-)
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród zielonej

Post »

Cudowna ogrodowa wiosna! :) Właśnie wróciłam z odpoczynku w górach, gdzie na dzień kobiet całymi łanami rosły krokusy tuż za moim oknem i myślałam, że już nie dam rady więcej się nimi zachwycać, ale u Ciebie te łany przepiękne. A ciemierniki rewelacja! Rzekniesz słówko czego potrzebują, żeby tak ślicznie rosnąć? Długo nie brałam pod uwagę zaproszenia ich do siebie, ale coś mi chyba zaczynają chodzić po głowie. Są przepiękne.
Kocham taką wiosnę. :)
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11531
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Czekałam do południa na obiecywane słońce, ;:124 a skoro nie chciało się pokazać, założyłam kurtkę i poszłam ciąć róże. Wiele tego nie ma, ale z godzinę pracowałam.

Lucynko dziękuję. ;:196 Czekam, aż ciemierniki z podziału nabiorą masy, będzie kwitnące poletko. ;:65
U mnie ewidentnie krokusy się sieją. Dużo, bardzo drobnego szczypiorku rośnie obok matecznych.

Obrazek

Obrazek

Bogusiu dołki ciemiernikom zaprawiam kompostem pół na pół z glebą. Jak mam, daję obornik granulowany na dno. Po kwitnieniu nawożę kristalonem w płynie i staram się podlewać w czasie suszy.
Dziękuję, ;:196 zdrowie wraz ze słońcem się poprawia. :)

Obrazek

Obrazek

Aniu dziękuję, ;:196 jak co roku cieszę się z kolorowych kępek. U mnie właśnie białych krokusów najwięcej. Mocno się mnożą, podobnie jak fioletowy Ruby Giant. ;:215
Wiosenne kwitnące podlewam jeden raz kristalonem żółtym lub pomarańczowym. To nawóz bezchlorkowy i wydajny, więc tańszy w efekcie, niż dedykowane do konkretnych odmian. Jak przesadzam, to przygotowuję dołek, jak napisałam do Bogusi.
Jak masz popiół z ogniska, możesz sypnąć ciemiernikom po łyżce.

Obrazek

Obrazek

Halszko dziękuję. ;:196 Niestety tydzień był tak zimny, że nie ruszałam się do pracy na rabatach. Głównie z okien podziwiałam kolory.
Pierwsza prymulka zakwitła. ;:180

Obrazek

Obrazek

Igo mam słabość do białego koloru, dlatego cały sezon najwięcej bieli mam w ogrodzie. Do „wersalu” mi daleko, :roll: ale duża liczba jednej rośliny sprawia, że rabata wydaje się uporządkowana.
Złoć miałam, ale u mnie rozrastała się strasznie, więc się jej pozbyłam.
Specjalnie dla Ciebie jedyny na razie „żółtek”. :D

Obrazek

Obrazek

Wandziu bardzo lubię niebieskość przegorzanu. Ma już 8 lat i kilkanaście pędów. Wysoki naokoło 80-90 centymetrów. Pilnuję tylko usuwania kwiatostanów, bo bardzo się rozsiewa. Poza tym bezproblemowy, nie nawożony, nie podlewany, oplątany korzeniami tuj, a kwitnie pięknie.
Mój ma mocno niebieskie kwiaty, ale podarowany, więc nie wiem co to za odmiana. Są też bardziej blade, może gatunek, pewnie mniej atrakcyjny. ;:218

Obrazek

Obrazek

Martuś M dziś stawiał pułapki, a ja poczęstowałam gryzonie różowymi cukierkami. ;:161
Jesienny ciemiernik, :shock: jeszcze mało wiem. Dzisiaj po południu pokazało się słońce, nareszcie krokusy otworzyły płatki. Po irysach już wspomnienie.
Za to letnie pięknie się zielenią.

Obrazek

Obrazek

Florianie z cierpliwością u ogrodników różnie bywa. ;:306 Ciemierniki, jak już się ukorzenią, to kwitną obficie. Niestety hybrydy nie wszystkie takie wigorne.
U mnie tylko w pierwszym roku przegorzan się wysiał, było tego dziesiątki. ;:202 Kilka podarowałam, reszta zasiliła kompost. Teraz pilnuję wycinania przekwitłych. Nie mam miejsca na takie potwory. Mój jak rozwinie pędy, zajmuje prawie 1 metr kwadratowy.

Obrazek

Obrazek

Moniko krokusy w górach potrafią zachwycić. ;:108
W mojej lekkiej glebie białe ciemierniki rosną i mnożą się bezproblemowo. ;:215 Sadząc, porządnie przygotowuję dość głęboki dołek z kompostem i jak mam dodaję obornik granulowany. Czasem już rosnące podsypuję popiołem z ogniska i podlewam w czasie suszy. Po kwitnieniu dostają niedużo nawozu z potasem na zawiązywanie przyszłorocznych pąków.
Hybrydowe bardziej chimeryczne, ale traktuję je tak samo. Chyba od odmiany zależy, jeden wspaniale kwitnie, a inny ma trzy kwiatki drugi rok. ;:131
Sadź ciemierniki, może na początek białe. Każdy ma siewki, możesz dostać bezkosztowo. :wink: Długo kwitną i mają większe kwiaty niż rośliny drobnocebulowe.

Obrazek

Obrazek

Zeszłoroczna pocieszajka została posadzona do gruntu i wegetowała z jednym zielonym pędem. Dziś wykopałam, żeby zobaczyć, czy jest sens ją przesadzać. W torfie doniczkowym było kilka larw opuchlaków. Nic dziwnego, że nie rosła. Oczyściłam i oddzieliłam trzy mikro sadzonki, dwie bez liści. Posadziłam w nowym miejscu, może przeżyją.

Obrazek

Bodziszki się budzą, wspaniały najmocniej zaawansowany.

Obrazek

Himalajski Plenum

Obrazek
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25128
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Zdecydowanie bardziej wiosennie u Ciebie.
Wszystko rosnie jak na drożdżach.
Ja dzisiaj zdołałam rozrzucić nawóz, a dopiero teraz sprawdziłam, że mają byc przymrozki.
Miałam ciąć róże, ale chyba sie wstrzymam.
I cały czas mam bałagan.
Jakoś w tym roku nie mogę się z niczym wyrobić
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu
Piękności tu pokazujesz, lubię patrzeć na Twoje ciemierniki, krokusiki szczególnie te pasiaste no i pierwiosnki.
Bo i one ładnie też u mnie rosną.
Będziesz miała piękne łany bodziszkowe. ;:215
Awatar użytkownika
Davros
100p
100p
Posty: 159
Od: 18 maja 2023, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsko, Zachodniopomorskie

Re: Ogród zielonej

Post »

Cudowna wiosna u Ciebie, a kępy ciemierników zachwycają. Skorzystam z Twojego sposobu na nie, zwłaszcza, że kristalion to nawóz, którego uzywam przy kaktusach. :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1219
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, piękne kwiaty u Ciebie. Najbardziej jestem zaskoczona Runianką japońską, że już kwitnie u Ciebie :shock:
No i hosty już kły wystawiają... ale co się dziwić, u mnie już niektóre piwonie na wierzchu są... Szok normalnie :shock:
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2321
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogród zielonej

Post »

Dzięki za info o popiele dla ciemierników. Jeden stary czeka na przesadzenie i chcę mu przy okazji polepszyć byt. Właśnie u mnie gleba ciężka więc ciemiernikom też ciężko ale i tak dają radę więc stwierdzam, że to dość mocne i tolerancyjne rośliny.
Przypomniałaś mi runiankę, piękną, wcześnie kwitnącą roślinkę, która mi wyleciała parę lat temu.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11531
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Nic nie robiłam w ogrodzie, zimno mnie odstrasza. Z braku innego zajęcia ;:306 posiałam cynie wysokie sklepowe i niskie z własnych nasion.

Bratki i fiołki rogate wreszcie posadziłam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gosiu dziś w bardziej cienistych miejscach ładne krokusy fotografowałam, chłodne dni pozwoliły na dłuższe kwitnienie.
Też mam jeszcze co robić, może jutro się uda, ma być słonecznie. ;:131

Ewuniu drobnocebulowe i ciemierniki przekwitają powoli. Dziś je jeszcze uwieczniłam.
Prymulek mam ponad dwadzieścia, ale w większości późniejsze różowe. Bodziszki przesadzane w ubiegłym roku, mam nadzieję na lepsze kwitnienie teraz. ;:65

Dawidzie wolę nawozy organiczne, ale nie zawsze granulowany obornik da się łatwo aplikować, więc posiłkuję się podlewaniem.

Małgosiu runianki mam kilka metrów kwadratowych, głównie pod hortensjami. Przesadzam w inne cieniste miejsca, bo sił coraz mniej, a przez nią żaden chwast się nie przebije. ;:215
Zdecydowanie wszystkie byliny u mnie ruszyły. Piwonie, ostróżki, jeżówki, hosty, wszystko zielone.

Florianie niewiele mam popiołu, ale w małym palenisku czasem spalę jakieś drobiazgi, więc ciemierniki się cieszą. Runiankę kocham, bo zadarnia najtrudniejsze miejsca i nie wymaga żadnych zabiegów. Nawet zimą świetnie wygląda. ;:215

Krokusy i ciemierniki jeszcze kwitną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ice N'Roses Red ma najwięcej zdjęć. ;:173

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Berberysy teraz mają najbardziej nasycony kolor.

Obrazek

Obrazek

Tawuły japońskie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Irys George nie ginie i nie rozmnaża się, muszę mu zmienić miejscówkę.

Obrazek

Na co czekamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród zielonej

Post »

Piękne twoje wiosenne zdjęcia. :)
Dzięki za ciemiernikowe rady.
Bratków kiedyś nie lubiłam. Babcia zawsze zabierała mnie do pomocy, kiedy sadziła je na grobie dziadka i jakiś uraz do nich miałam wiele lat. A teraz widzę ich piękno i sadzę wiosną na balkonie z prawdziwą przyjemnością. Co to czas robi z człowieka. :wink:
U mnie dopiero jeden berberys kwitnie na żółto.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”