Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 639
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

dolnośląsk tą moją ukorzeniłem ze sztobra w zeszłym roku a szkoły mówią że w pierwszym roku po posadzeniu trzeba przyciąć i nie dopuścić do owocowania czy muszę to robić będę rok do tyłu , a łoza jest dosyć gruba.Ta winorośl ma osłonić ten płot i coś owocować ,jak utne to w tym roku mi ładnie nie porośnie na tym płocie dopiero na następny .
Pozdrawiam Robert :-)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Jurku i Robercie, u nas nad Odrą, na płd.-zach. kwiecień był najbardziej deszczowy i chłodny od 2010 r., jak podało z końcem miesiąca Radio Wrocław w rozmowie z pracownikiem wrocławskiego oddziału IMGW. Temperatury rzadko przekraczały +15 st. C. Minimum z początkiem miesiąca wyniosło -4 st. C. Wegetacja rozpędzona w lutym i marcu przyhamowała nieco w kwietniu.
Dzisiaj była czwarta w ciągu tygodnia noc z ostrzeżeniem o przymrozkach. Na szczęście u nas o tej porze to koło -1 jest przy gruncie. Dzisiaj, jak w poprzednich trzech nocach w ostatnim tygodniu kwietnia, było +2 st. C na 2 m między godz. 3 a 5 rano. Bez strat.
Pinot Blanc i Riesling 2022.

ObrazekObrazek

To jest fajne:


Obrazek
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 639
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

U mnie są na etapie drugim i jedno oczko na trzecim jak patrzę na twoje zdjęcie.Dzisiaj rano było u mnie minus 1 a wiater się obrócił jest od ruska może być. Dzisiaj więcej na minusie
Pozdrawiam Robert :-)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Sezon sezonem, o nim nieco później. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam ważne wydarzenie dla mnie i prowadzonego z moją żoną Stowarzyszenia. Otóż w tym roku włączyłem się w Europejskie Dni Dziedzictwa i organizuję dwa wydarzenia, by uczcić pamięć o 700 latach tradycji winiarskich mojej ziemi brzeskiej. Obydwa wydarzenia odbywają się pod honorowym patronatem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i Starostwa Powiatowego w Brzegu. Poniżej załączam linki do wydarzeń. Może ktoś z okolic skorzysta. Zapraszam.
https://edd.nid.pl/wydarzenia/tradycje- ... brzeskiej/
https://edd.nid.pl/wydarzenia/ponad-700 ... liborzyce/

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i powiat Brzeg
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Za 100 dni winobranie, jak mówią bracia Francuzi.
Kołpaki odpadają z Chasselas, uwalniając kwiaty. Jak mówią bracia Francuzi, za 100 dni winobranie.
Chasselas jest odmianą wskazującą termin dojrzewania innych vinifer, czyli szlachetnych odmian winorośli.
Stare hybrydy francuskie z ośrodka w Colmar, czyli Triumph de Alsace i domniemany Oberlin Noir z Brzegu już przekwitają i zawiązują grona.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

No to pora zacząć odcinać dni... na jakiejś miarce :D U mnie to chyba tylko symbolicznie cos będzie jeżeli w ogole cos....
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

O, a dlaczego, Iga? Coś się stało? U mnie jest i tak jakieś tydzień do 10 dni opóźnienia z powodu zimnego kwietnia.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Chyba pozne przymrozki oraz susza ogromna; tak mi sie wydaje bo nic innego nie przychodzi mi do głowy. Teraz po deszczach ożyły i ruszaja o dziwo...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Sezon dla BIO winnicy jest trudny. Niemal codziennie deszczowo i gorąco. Stare odmiany winiarskie uprawiane nad Odrą od stuleci. Elbling i jego kuzyn Riesling na ostatnim zdjęciu.



ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Chasselas

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Triumf Alzacji w formie łukowej (archet) w części historycznej. W pobliżu rośnie domniemany Oberlin Noir z Brzegu w ilości trzech krzewów, z których jeden prowadzę w formie głowy frankońskiej (wirtemberskiej) na trzy ramiona. Trwa właśnie fermentacja gron z obydwu odmian. W tle Elblingi, które wyprowadzam w formę archet dopiero. Dla porównania zdjęcie jednego z Elblingów (starej, nadreńskiej odmiany, kuzyna Rieslinga i Gouais Blanc/Henisch Weiss) z połowy sierpnia z wyprowadzaną formą łukową.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

24 września zebrałem ze 100 krzewów Chasselas 30 kg gron (ok.20 zostawiłem na późny zbiór i jeszcze wiszą) z parametrami cukru między 17 a 20 Brix (w Szwajcarii zbierają od 15 Brix , we Francji od 17 Brix). Maceracja kilka godzin i trwa fermentacja. Te na krzewach zostawiam jeszcze na jakiś czas. Ułamałem im nieco szypułki, by cukier nie uciekał do krzewów, a został w gronach. Zobaczymy co da eksperyment.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

W czerwcu dało się nam (Stowarzyszenie "W ogrodzie Viadrusa") pozyskać grant „Kierunek Nowe FIO” na badania genetyczne lokalnej odmiany winorośli. Partnerami projektu są Powiat Brzeg i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Materiał naszych podbrzeskich kultywarów wysłaliśmy do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie, którego pracownik naukowy dr Ochmian ze współpracownikiem podjęli się badań. Wczoraj otrzymaliśmy wyniki, o czym niżej.

Nauka pozwoli nam uzyskać pewność, że lokalna, poniemiecka odmiana winorośli, najbardziej powszechna na ziemi brzeskiej, jest tą, jaką podejrzewamy, że jest. Dotychczas pewność, że nasza lokalna odmiana to Chasselas, czyli Weiss Gutedel zwany w okręgu zielonogórskim Schoenedel opierała się na metodach ampeografów z XIX w., tzn. porównywaliśmy kształt liści (klapy, wcięcia w blaszce), kolor koronki (najmłodsza część młodego pędu), kształt, wielkość i kolor gron (Chasselas ma charakterystyczny złoty nalot na gronach, gdy są one dojrzałe, stąd w języku francuskim i niemieckim ma przymiotnik „złota”- d’ore, gelb), termin dojrzewania owoców.
Na ziemi brzeskiej, w ciągu 14 lat ampelograficznych poszukiwań poniemieckich kultywarów, mamy ustalone, że w każdej z gmin wokół Brzegu są jeszcze poniemieckie okazy domniemanej Chasselas/Schoenedel: Kościerzyce, Pisarzowice, Janów, Lewin Brzeski, Brzezina, Skarbimierz czy Żłobizna. Badania genetyczne kultywarów brzeskich pozwolą na starania uzyskanie statusu lokalnej odmiany winorośli, charakterystycznej dla naszej ziemi brzeskiej.

W raporcie z badań czytamy, że:
"(...)macierz podobieństwa genotypu Chasselas w stosunku do genotypów oznaczonych jako Kościerzyce, Skarbimierz oraz Janów wynosiła odpowiednio: 80.7%; 80.3%; 72.6% (Tabela 1). Najbardziej zbliżone do siebie (80.7% podobieństwa) były genotypy Chasselas oraz Kościerzyce, które stanowiły jedną grupę jednorodną. (...)"
Sporządziły: dr inż. Anna Bienias, dr hab. inż. Marcelina Krupa-Małkiewicz, prof. ZUT, pod kierunkiem dr. Ireneusza Ochmiana ZUT Szczecin

Ciekawe jest porównanie podobieństwa lokalnego kultywarów. I tak

Kościerzyce Skarbimierz Janów

Kościerzyce 100
Skarbimierz 77.8 100
Janów 76.4 80.9 100


Jak tłumaczył dr Ochmian, wyniki dowodzą, że poniemieckie kultywary są lokalnymi klonami, lokalnymi genotypami Chasselas. Te brakujące procenty dowodzą właśnie zmian w genotypie, wynikających ze środowiska lokalnego, okresu życia w danym środowisku, pochodzenia krzewów z sadzonek pobieranych ze sztobrów lub rozmnażanych z pestek. To typowe cechy klonów, które nigdy nie są tożsame w 100% z rośliną macierzystą.
W przyszłym roku, jeżeli pozyskamy kolejny grant, przebadamy kolejne kultywary z innych wsi ziemi brzeskiej. Jesteśmy też umówieni z dr. Ochmianem na badania biochemiczne owoców. Sam p. Ochmian planuje wycieczki wzdłuż Odry, by w kilku nadodrzańskich województwach ustalić lokalizacje Chasselas i podjąć się ich badań, by od Szczecina po Opole stała się ta winorośl udowodnioną genetycznie, nadodrzańską odmianą.
Obrazy: Ampelografia francuska z XIX w., domena publiczna, zdjęcie Chasselas w mojej uprawie winorośli, godło powiatu Brzeg i logo Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Historia Chasselas (Chasselas Blanc, Weisser Gutedel) to wielka tajemnica.
Jedna wersja mówi, że Chasselas sprowadzili nad Ren Rzymianie. Inna, że to ambasador króla francuskiego miał przywieźć tę winorośl
z Konstantynopola w pierwszej połowie XVI w. jako dar sułtana. Poważna teoria bierze za ojczyznę Szwajcarię. Z kolei badania genetyczne kilkuset kultywarów klonów francuskich nie dają jednoznacznej odpowiedzi na temat pochodzenia tej starej odmiany, choć Francuzi twierdzą, że Chasselas jest ich rodzimą odmianą z Burgundii, ze wsi Chasselas właśnie. Oficjalnie przyjmuje się natomiast, że ojca Chasselas odnajdzie się w niedalekiej przyszłości, a według obecnego stanu wiedzy jej pochodzenie nadal nie jest jasne. Jedna z nazw odmiany, czyli Chasselas d'Ore, Gelber Gutedel,tzn. Chasselas Złota, odnosi się do widocznego w okresie pełnej dojrzałości złotego nalotu na gronach.
We Francji istnieje ponad 700 klonów tej winorośli, którą określa się od miejscowości jej występowania, np. Chasselas de Fontainebleau, Chasselas de Moissac (tu, w rejonie departamentu Garonne i Lot, Chasselas jest chroniona znakiem geograficznego pochodzenia na terenie 76 gmin), Chasselas de Thomery, itp. Jest odmianą na proste wina, a starzona w beczkach przez kilka lat dopiero pokazuje swój potencjał. Wspaniale nadaje się do ciast i deserów. Do dzisiaj uprawiana jest we Francji, Szwajcarii (gdzie jako Fendant jest narodową odmianą winorośli) i w Niemczech (głównie Badenia i Saksonia).
W XVIII w. powszechna była już w Saksonii i na Śląsku. W rejonie zielonogórskim do roku 1945 nosiła miano Schoenedel. Jest to sztandarowa odmiana naszej części Nadodrza, czyli Ziemi Brzeskiej, a szerzej terenów od Zielonej Góry po Opole, którą mamy w spadku jako nasadzenia przydomowe po niemieckich mieszkańcach regionu. Odmiana ta mogła być uprawiana, podobnie jak w okolicach Zielonej Góry, w winnicach i ogrodach winnych także na terenach Ziemi Brzeskiej i okolic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”