Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5838
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost cz.2

Post »

Ania wrzuciłam je do komprtownoka, były tam tez resztki pokarmu krolika i liście .
Przykryłam je łętami.
Mam nadzieje ze do wiosny się przerobi
Asia
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

anulab pisze:(...)
Bioróżnorodność w negatywnym sensie skłoniła mnie by kompost sterylizować . Rozwoziłam wiosną kompost a
na nim rósł lasek uporczywych chwastów . Szczególnie trudne chwasty rozłogowe np.gwiazdnica pospolita .
Nie tylko chwasty prztrwają w kompoście robionym na zimno , ale też trudne do zwalczenia szkodliwe nicienie .
Mam nadzieję , że pracochłonność mnie nie zniechęci .
Bardzo dobrze Cię rozumiem i to na pewno jest fajne podejście w porównaniu np. z opryskami.

Jednakże bioróżnorodność sprawiłaby, że coś te nicienie by zjadało. Czasem trzeba kilku lat ale ja to widzę w moim ogrodzie - jak jest jedzenie to i chętni na nie się znajdą. No i niestety trzeba się pogodzić z mniejszymi plonami, bo te pożyteczne nie mogą żyć bez tych szkodników, a wszystkie chcą jeść.


Tak sobie właśnie pomyślałem, że do tej metody trzeba mieć gotowe odpady w dużej ilości (pryzma 1,5m wys.) - jak to się ma do odpadów kuchennych zbieranych cały rok - garstka dziennie? Trzeba by suszyć, żeby nie zgniły w międzyczasie?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Pogodzić się z mniejszymi plonami jestem w stanie , ale kiedy cała moja
praca idzie na marne . :evil:
Dlatego szukam własnej drogi . Nie mogę zdać się tylko na naturę bo mi życia
nie wystarczy by się doczekać zadowalających lub nie efektów . Mówią , że
z naturą nie wygrasz i ja w to wierzę , ale staram się jej pomagać . :wink:
Dwa dni temu przkładałam kompost . Pryzma miała wtedy powyżej 20 stopni . Po przełożeniu
spadła i nie rośnie . Wniosek z tego , że nie warto przekładać pryzmy przy ujemnych temparaturach .
Kompost wyglądał całkiem dobrze . Przy okazji ubiłam kilka chrząszczy , które wyższa temperatura zmyliła i
wyszły z ziemi do pryzmy .
Ja takie odpady codzienne zbieram i kiedy będe budować pryzmę to nimi będę przekładać . Tak też robiłam ze starym kompostem .
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja mam w tej chwili zero warzyw i Ci zazdroszczę, bo ja mam za mało miejsca na zmianowanie i brakło mi też chyba doświadczenia, wiedzy i chęci.
Dlatego praktycznie zostają mi odpady z kuchni i dopiero po roku uzbiera się ich pryzma, a do tego czasu już się na zimno przekompostują.
Tylko wiosną i jesienią będę coś miał z cięcia krzewów i drzew. W tej chwili wszystko co nie lata po ogrodzie lub nie leży na "trawniku", kompostuje się tam gdzie rosło.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost cz.2

Post »

Z czego można zrobić kompost metodą Berkeley, wczesną wiosną?
O zieleninę w większej ilości raczej ciężko... :?
Mam słomę, obornik koński i bydlęcy, tekturę, liście, kompost w trakcie produkcji.
Nie mam natomiast wolnego kompostownika, ale to mam nadzieję się zmieni niebawem :wink:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kompost cz.2

Post »

Najlepiej mnie kompost zagrzewał się kiedy dawałam skoszoną trawę.
I bardzo ważne, jak się zagrzeje nie wolno tego ruszać.
Dobrze jest w ogóle przykryć od samego początku.
Bo jak się tylko coś przy tym zacznie kombinować, przewarać itp.
to się już nie zagrzeje powtórnie. Ja właśnie popełniłam ten błąd,
że zgodnie z instrukcją przewracałam i to już na nic. ;:185

W tym sezonie mam właśnie taki plan, że to co było zbierane na kompoście przez całą jesień, zimę, przełożyć na wiosnę warstwami świeżo skoszonej trawy. Właśnie, żeby się to dobrze zagrzało.
Można też taką trawę przesypywać cienko warstwą ziemi, torfu.
Czymś tę trawę trzeba przełożyć bo inaczej ona zapleśnieje.
I trawą musi być swieżo skoszona. kosimy i od razu jedziemy na kompost.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
GMoore
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Czy kwaśny kompost to tylko kompostowanie igliwia, kory/trocin drzew iglastych.
Czy może wyjdzie kwaśny przy kompostowaniu czegokolwiek ale sypniętego siarką?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja bym nie sypała siarki do kompostowania. Dopiero gotowy kompost zakwasiłabym siarką.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Kompost nie wychodzi zasadowy, u mnie zbadałam pH i miał około 5- 5,5, teraz dodaję niewielkie ilości wapna węglanowego albo kredy podczas robienia kompostu ale naprawdę niewiele żeby nie przesadzić.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Jacku , nie widziałam wcześniej pytania . Ja zagrzewałam kompost chwastami . Tak mniej więcej pół na
pół ze słomą . Chwastów mam dostatek o każdej porze roku .
Jesienią planowałam czym zagrzeję kompost i dlatego nie kosiłam trawy i nie pieliłam tuneli . Co zielone zostawiałam .
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost cz.2

Post »

Dzięki. ;:333 Jak znajdę trochę czasu i materiału to też spróbuję.
Pozdrawiam, Jacek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

kuneg pisze: 30 mar 2023, o 19:11 Ja bym nie sypała siarki do kompostowania. Dopiero gotowy kompost zakwasiłabym siarką.
Zgadzam się z tą siarką.
A przy okazji pomyślałem, że warto uważać gdzie się taki kompost robi, bo przy okazji można zakwasić glebę pod kompostownikiem. Ja np. kompostuję bezpośrednio pod borówkami poprzez ściółkowanie i właśnie chodzi mi o stałe zakwaszenie gleby.
.
Oczywiście mogę się mylić, ale ziemia na której trzymam kompostownik na "obojętny" kompost, jest całkowicie odmieniona poprzez to co z niego wycieka/wysypuje się. To całe robactwo przerabia również ziemię pod kompostownikiem. W tym roku np. wybierając kompost, wybrałem też ziemię o grubości ponad 5 cm poniżej poziomu gruntu, bo się niczym nie różniła od kompostu.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

anulab pisze: 31 mar 2023, o 08:30 Jacku , nie widziałam wcześniej pytania . Ja zagrzewałam kompost chwastami . Tak mniej więcej pół na
pół ze słomą . Chwastów mam dostatek o każdej porze roku .
Jesienią planowałam czym zagrzeję kompost i dlatego nie kosiłam trawy i nie pieliłam tuneli . Co zielone zostawiałam .
anulab możesz napisać ile miejsca potrzeba mieć wolnego na gorące kompostowanie?
Wyobrażam sobie, że 1m2 trzeba na pryzmę kompostową i ze 3m2 na miejsce do przerzucania/mieszania, czyli razem ze 4 m2 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”