Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja też nie dodaję gałęzi oraz grubych i twardych chwastów do kompostu z miękkimi resztkami. One bardzo długo się rozkładają i utrudniają wybieranie kompostu. Nieraz odniosłam wrażenie, że kompost je konserwuje. Natomiast gałęzie wystawione luzem na warunki atmosferyczne szybciej się rozkładają.Ja mam 2 komory i ,,stertę", należę do tych leniwych którzy tylko dorzucają :wink:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Pocięte gałązki dodaję do kompostu zgodnie z zasadą , że ma być równowaga zielonego z brązową frakcją .
Nie mam problemów przy przekładaniu .
Taki kompost ma lepsze przewietrzanie .
Wczoraj wybierałam nie do końca przerobiony na ciepłą grządkę . Robiłam to widłami , szło dobrze .
Po jednym sezonie na ciepłej grządce praktycznie nie ma śladu po większych frakcjach .
Natomiast na stercie leżało to latami i ledwo co pod spodem się rozkładało .
Takie są moje doświadczenia .
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Żona przycinała róże. Zapytała gdzie mi dać pędy róż po przycince. Że jestem zarządca kompostownika 8-) to powiedziałem żeby rzuciła do drugiej komory. Problem w tym że wyszło tego bardzo dużo.

I teraz pytanie czy jak przerzuce na nie kompost z ubiegłego roku to takie różane pędy szybko się rozłożą czy będą tam leżeć i leżeć latami?

Pytam bo na chwilę obecną mogę je ok prostu widłami wyciągnąć i dać na pryzmę na końcu działki.

Dodam że pod tymi gałęziami jest sporo kartonu bo trafiał tam wcześniej jako przyszły inkubator dla dżdżownic.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Podobnie do ANULAB uważam, że dodatek grubej zrębki do kompostownika jest korzystny. Gałęzi i butwiejących desek daję nie więcej niż 10% i mieszam z pozostałymi odpadami. Większą ilość pędów róży po wymieszaniu z innymi składnikami kompostownika polałbym jakąś gnojówką.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Tylko że to nie jest zrębka a pedy długie na 50-80 cm.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Róże pnące do kompostowania tnę sekatorem na kawałki długości dłoni.
Próbowałem też ze średnim rezultatem robić z nich zasieki przeciw gryzoniom (układałem wzdłuż ogrodzeń i wdeptywałem w ziemię).
Do kompostownika nie wrzucam jedynie (ze względu na długi czas rozkładu) zrębków tui i cypryśników.
Pędy róż podobnie do pędów malin, jeżyn i winorośli kompostują się najkrócej.


i
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Dobra. W takim razie rozdrobnie ile mi się będzie chciało i przerzucę kompostem z komory z ubiegłego roku. ;:333
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

A takie pędy z róż albo po przycince drzewek owocowych to zaliczamy jako ZIELONE czy BRAZOWE?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Wegług mnie zielone skoro nie były zdrewniałe i obumarte . Mam czasami problem z zakwalifikowaniem , dość długo
myślałam , że kawę zalicza się do brązowych .
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Baltazar pisze: 17 mar 2024, o 09:16 Żona przycinała róże. Zapytała gdzie mi dać pędy róż po przycince. Że jestem zarządca kompostownika 8-) to powiedziałem żeby rzuciła do drugiej komory. Problem w tym że wyszło tego bardzo dużo.

I teraz pytanie czy jak przerzuce na nie kompost z ubiegłego roku to takie różane pędy szybko się rozłożą czy będą tam leżeć i leżeć latami?

Pytam bo na chwilę obecną mogę je ok prostu widłami wyciągnąć i dać na pryzmę na końcu działki.

Dodam że pod tymi gałęziami jest sporo kartonu bo trafiał tam wcześniej jako przyszły inkubator dla dżdżownic.
U mnie sprawę rozstrzygnęły kolce - zdecydowałem, że nie chcę ich mieć w kompoście i zostawiam je pod różami. Nic nie widać - ewentualnie można pociąć na drobne kawałki. To samo dotyczy innych kolczastych - raz tylko wrzuciłem je do kompostu, a na wiosnę przy jego wybieraniu zmieniłem zdanie.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

W kwestii gałęzi - polecam cięcie ich na mniejsze póki są świeże.
Te które dam radę pociąć sekatorem trafiają do kompostownika w miarę potrzeby - nadmiar czeka obok albo gdzie mi wygodnie. U mnie też się nie kompostują przez kilka lat i oto chodzi. Po prostu podczas wybierania kompostu, reszta trafia z powrotem do kompostownika warstwami - a nadmiar do wora i czeka na odpadki z kuchni. Tak jak kilka osób pisało, to usprawnia wentylację.
Te które są zbyt grube, trafiają na stertę i robią za schronienie dla różnych "szkodników". A stertę porasta pokrzywa, albo jest między płotem a różami, więc jej nie widać w sezonie nawet.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Możesz mieć rację z tymi kolcami. Niebawem ładnie odłączą się od łodyg i będą się przemieszczać w kompoście. Przemyślę jeszcze temat.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja tam gałęzie róż rzucam na stosik, a jak już wyschną bardzo ładnie się palą. Kiełbaska na różanym ogniu pycha.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”