Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Robiłem dzisiaj porządki z zapasami czosnku. Zwykle wrzucam czosnek do kompostownika, ale dzisiaj eksperymentowałem.
Jakoś skojarzyłem, że zapach czosnku bierze się ze związków siarki i postanowiłem wyrzucić czosnek pod borówki.
Pociąłem nożem w kostkę i zapełniłem 3l pojemnik, a potem rozsypałem pod borówki w miarę równomiernie. Ciekawe czy zaszkodzi czy pomoże.Moje borówki wiele muszą u mnie znosić. :oops:
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Dołowanie darniny i śmierdząca ziemia.

Post »

Czyściłem działkę. Koparkowy w ubiegłym roku wykopał dół na 2 metry i wrzucił mi tam zdartą darninę, korzenie i wszystko co było niepotrzebne - jednak naturalne. W tym roku chyba z nadmiaru wody i braku tlenu zaczeły się tam procesy gnilne - w zasadzie to było do przewidzenia. Wnioskuję po zapachu który po rozkopaniu sztycha przypomina gnojówkę.

Pytanie czy się tym przejmować? Czy minie to samo? Jeśli tak to kiedy? Pomysł był taki że powstanie tam fajna żyzna gleba a mam gnój. :wink:
woodedroyal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2023, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dołowanie darniny i śmierdząca ziemia.

Post »

Proces gnilny w wykopanym dole z darniną i korzeniami może spowodować nieprzyjemny zapach, ale jest często naturalnym etapem rozkładu organicznego. Zwykle taka sytuacja poprawia się w miarę upływu czasu, gdy mikroorganizmy przetwarzają organiczne materiały na żyzną glebę. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz rozważyć przekopywanie zawartości dołu, dostarczając tlen i przyspieszając dekompozycję. Pamiętaj jednak, że nadmierne zakłócenie może opóźnić proces. W miarę stabilizacji zapachu i przekształcania się materiałów organicznych w glebę, otrzymasz potencjalnie żyzne podłoże do wykorzystania.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Dołowanie darniny i śmierdząca ziemia.

Post »

Bez sensu było przenoszenie mojego wątku do "kompostu" bo ja nie robię kompostu.. zdziwiony jestem tą decyzją. ;:222 ktoś kto ma podobny problem raczej nie będzie szukał informacji w temacie poświęconym kompostowaniu..
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost cz.2

Post »

Czy można wrzucić do kompostownika zrębki po magnolii?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Wątek dobry, bo takie wpadki się w kompostowaniu zdarzają.
Moim zdaniem nie powstanie ci fajna i żyzna gleba. Jeżeli dół utrzymuje wodę to powstaje gnojówka. Do tego gnojówka jeśli dół nie jest szczelny - po prostu ci wsiąknie w glebę. Czyli pozostaną ci resztki.
Gdybym miał coś takiego to najlepiej byłoby wyściółkować tym ziemię, tam gdzie chcesz mieć tę fajną glebę.
Ja bym zabezpieczył to przed dalszymi stratami. Trzeba to wyjąć z dołu i zabezpieczyć przed opadami, a nadmiar wody powinien odpłynąć i składniki wsiąkną w wierzchnie warstwy, skąd rośliny okoliczne je pobiorą. Potem ewentualne mieszanie z brązowymi odpadami albo nic nie robić i czekać na fajną glebę.

Jakbym miał ziemię bez roślin to od razu bym ją tym wyściółkował /podlał. Gnojówka może spalić korzenie roślinom, więc trzeba rozcieńczać z wodą. Jeśli nie jest to płynne to bym wyściółkował już teraz.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Nie no to jest normalna ziemia w której można kopać łopatą. Od czasu do czasu znajdzie się korzeń albo kępa trawy.. tylko zalatuje od niej gnojem. To nie jest tak że płyną w niej czarne strumienie płynnej gnojowicy.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost cz.2

Post »

Baltazar takie coś znanalzłam w necie:
Cyt:
Zapach jajka wskazuje na obecność siarkowodoru, a to z kolei pokazuje, że najprawdopodobniej podczas przechowywania takiej ziemi coś "poszło" nie tak. Zaburzone zostały zachodzące w podłożu procesy biologiczne. Sądzę, że mogło to nastąpić pod wpływem wysokiej temperatury, np. szczelne (lub dość szczelne) worki z ziemią składowano w miejscu ciepłym lub po prostu na słońcu. Istnieje też możliwość, że do ziemi dodano w celu jej wzbogacenia obornik z chlewni`i siarkowodór powstał w procesie jego rozkładu.
Lepiej nie sadzić roślin pokojowych w takiej ziemi. Można rozsypać ją w ogrodzie albo dodać do kompostownika i lekko wymieszać. Ważne, żeby powróciła równowaga biologiczna.
Źródło: https://muratordom.pl/ogrod/porady-ogro ... -RX1W.html
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Mhm.. a rabaty podniesione na tej ziemi to byłby w Waszej opinii zły pomysł? Mam na myśli nie ruszanie tego bo jest zniwelowane i rośnie na tym trawa.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

To ma sens, że z wierzchu coś rośnie, bo woda i gnicie utrzymują się głębiej i stąd ten zapach.

Jeśli chcesz możesz z tej ziemi zrobić podwyższone grządki, tylko nie sadź tam nic od razu, żeby miało czas wyschnąć i się wyśmierdzieć.
Jeśli zostawisz w tym dole to też się kiedyś wyśmierdzi, ale będzie mieć mniej składników mineralnych czy co tam jest wypłukiwane z wodą.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Materiał roślinny zakopany w lekkiej i nie zalanej ziemi zbutwieje z akceptowalnym zapachem. Odpowiedzialne za ten proces bakterie i grzyby mają w glebie wystarczającą ilość tlenu. Wiem, bo zakopuję gałęzie i liście.
Natomiast gnić mogą zakopane materiały składające się z białka i węglowodanów. To za Wiki, sam nie próbowałem.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

A co myślicie o kompostowaniu bezpośrednio na grządce a nie w kompostowniku ?
Chodzi mi szczególnie o resztki kuchenne , które jak widziałam na filmach ogrodnicy
zakopują na rabacie i przysypują ziemią .
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Kompost cz.2

Post »

W Holandii wyrwany chwast każą zostawić w miejscu wyrwania.

Działkowiczka która rok przepracowała w Norwegii ścina chwasty tuż pod powierzchnią gleby, grabi na małą kupkę, wbija szpadel w ziemię na całą głębokość, przekrzywia go solidnie, gumiakiem wpycha kupkę chwastów w szczelinę, przydeptuje gumiakiem i szpadlem równa powierzchnię gleby.

Ja zakopuję pocięte gałęzie i gałązki na głębokość dwu szpadli,
Po roku rośliny szukają wilgoci w tak zakopanych gałęziach i gałązkach.
To co zostaje można ściskać jak gąbkę.
Miałem piasek gliniasty.
Po 50 latach mam ziemię ogrodową z dużą zawartością próchnicy.
Międzyrzędzia ściółkuje skoszoną trawą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”