Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Asiu , trociny mają stosunek węgla do azotu 300-500 : 1 , najlepszy 30 :1 .
Wybieram się do tartaku po trociny by nimi przesypywać odpadki .
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Pelasia pisze: 7 kwie 2023, o 07:35 :wit Mam kilka dużych worków trocin z jesieni i zastanawiam się ,jak moła bym je wykorzystać w kompostowniku.
Na razie ich tam nie wsypuję, bo czekam ,aż zaczniemy kosić trawę .
Mój szkic to :warstwa skoszonej trawy i na nią warstwa trocin. Czy cos jeszcze mogę tam sypnąć ?
To szkoda , że ich przynajmniej nie wysypałaś z tych worków żeby deszcze ich płukały, już by trochę zgrembiały a na wiosnę połączyłabyś z trawą.
Trochę opóżniłaś to wszystko. Liście suche z jesieni jak gdzieś są można dawać, zresztą wszystko organiczne co się ma, nawet kurzeniec jako dodatek można dawać, pokrzywę można dawać, ona bardzo wcześnie wiosną startuje. Ja tylko nie daję kartonów.
Raz zrobiłam próbę z rozkładem liści i gałazek w zagajniku. Polałam to rozcieńczonym nawozem mocznikiem, zapomniałam o tym , po roku czasu gdy tam poszłam sterty liści nie było, nawet gałązek tylko czarna próchnica, wielkie zaskoczenie. Ale mocznik to nawóz amidowy, niezbyt zdrowy, tak więc nie stosuję tej metody.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost cz.2

Post »

nie bardzo miałam gdzie ich wysypć..czyli ja teraz będzie trawa ,to mieszać je z trawą, ? można tam dorzucić obornika granulowanego .... dobrze zrozumiałam ?
ps
oglądałam teraz filmik , dziewczyna przysypywała worek trocin skoszona trawą (duży kosz) wcześniej podlewała trociny. Warstwa na warstwę.
Asia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Tak , mieszać z trawą, przekładać warstwami, ja zbytnio nie obliczam stosunku ilościowego , na pewno trawa pójdzie Ci wszystka bo to jest niezbędne żeby zagrzało się. Musisz to zrobić na 1 raz tak jak opisuje anulab. Ja mam kurzeniec świeży, mogłabyś dać granulowanego ale on ma mało azotu, poza tym ja nie nie wiem co oni dają do tego granulowanego że on śmierdzi chemią jakąś, czy jakieś kleje czy co, mogę się mylić. Kurzeniec od rolnika jak ma się możliwość. Ale można obejść się bez tego kurzeńca, trawa daje azot i to ona powoduje zagrzanie się kompostu.
Polewanie oczywiście bardzo dobre, polewałam, umęczona byłam że ho, ho.

Miałam tak duży kompostownik, że przy przerzucaniu zeszło mi cały dzień. Potem tego była dwukołówka(mała) traktorowa.
Wszystkie wykoszone trawy idą na kompost, ale u mnie jest gdzie kosić.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost cz.2

Post »

ja mam wodę na dzaiłace , więc nie będzie problemu z podlewaniem. Gorzej z trawą, może sąsiedzi będą się chcieli pozbyć, albo obskoczę wszystkie alejki na działce ;:306
Asia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Mój M.. kosi a ja póżniej działam, raz to kosiarką rotacyjną traktorową wykosili mi trawę a potem załadowaliśmy na dwukołówkę traktorową, była kopiata, więc jest z czego robić. Potem na stercie kompostowej opadło to przynajmniej połowę. Nie trzeba jakiś specjalnych kompostowników, rzadko deski albo palety na stojąco.
Dostałam trociny wierzbowe, dużo, w 1 sezon tego nie rozłoży, już drugi rok i teraz zrobiła się taka czarna ziemia.
GMoore
50p
50p
Posty: 75
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

suzana pisze: Ale mocznik to nawóz amidowy, niezbyt zdrowy, tak więc nie stosuję tej metody.
A co jest złego, niezdrowego. Serio pytam, bo planowałem mocznikiem igliwie potraktować, żeby kwaśny przyspieszyć. Jak nie mocznik to co?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Czytając różne strony, przewinęło się, że forma amidowa może mieć wpływ na choroby nowotworowe. Chemikiem nie jestem ale jak czytam takie coś to wolę uważać, nie twierdzę, że tak się stanie.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Wczoraj szukałam jak to jest z formą amidową i nic nie znalazłam . Informacje jakie ja miałam to ,
że najmniej wpływa na zasolenie gleby .
Wstawiałam w gogle azot forma amidowa nowotwory i nic .
Ja do kompostu nie dodaję nawozów .Dobrze zbilansowana pryzma kompostowa przerabia się bez dodatków .
Ważne jest przekładanie by móc to ocenić .
Z rana jakieś zaćmienie umysłu miałam oczywiście , że dodaję Pryzmatix i Cellulad .
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2105
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost cz.2

Post »

Nie dziwię się, że nie znalazłaś, bo to już na pierwszy rzut oka sensu nie ma :wink:
Pozdrawiam, Jacek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Nie będę teraz tego szukać gdzie to było żeby Wam udowodnić, że tak pisało, nie interesuje mnie to.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Pelasia pisze: 7 kwie 2023, o 11:23 nie bardzo miałam gdzie ich wysypć..czyli ja teraz będzie trawa ,to mieszać je z trawą, ? można tam dorzucić obornika granulowanego .... dobrze zrozumiałam ?
ps
oglądałam teraz filmik , dziewczyna przysypywała worek trocin skoszona trawą (duży kosz) wcześniej podlewała trociny. Warstwa na warstwę.
Asia
Ja bym te warstwy zrobił najcieńsze jak się da, bo zrobią się takie placki trawy zbite. Zostaw te trociny i przekładaj nimi odpadki, albo trawę. Ja nie mam trawy w ogrodzie, a i tak odpadki przekładam podartą tekturą z opakowań. A najlepiej by było gdybyś miała borówki - wtedy trociny by służyły jako ściółka.
Nie marnowałbym obornika na kompostowanie.
GMoore
50p
50p
Posty: 75
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

anulab pisze: Dobrze zbilansowana pryzma kompostowa przerabia się bez dodatków .
Ważne jest przekładanie by móc to ocenić .
Z rana jakieś zaćmienie umysłu miałam oczywiście , że dodaję Pryzmatix i Cellulad .
Dobrze zbilansować to może mi się udać kompost uniwersalny (a i to nie zawsze).
Ale kwaśny chciałem zrobić z samego igliwia, więc zbilansować mógłbym próbować trawą zieloną lub dodać coś niedużej objętości a wysoko azotowego stąd pomysł o moczniku. Czy to dobry pomysł (pod kątem przerobienia igliwia) to nie wiem, nie próbowałem. Kwaśny będę dopiero próbował robić pierwszy raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”