Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Dziwne masz ślimaki , moje wolą fasolkę , rzodkiewkę , kapustę , sałatę itd .....
To znaczy ślimaki nie moje , pewnie od sąsiadów przylazły . Jestem przkonana , że swoje już dawno
załatwiłam . ;:173
Plony mogą być . Przez zimne noce nie rosną szybko . W dodatku sucho i trzeba podlewać .
Bez wody nie chcą rosnąć .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

U mnie też ślimaki podjadły dwa szparagi z drugiej grządki. Ale i tak one są zostawione dla podrośnięcia.

Plon u mnie fajny. Jak na jeden rządek jestem zadowolony. Troszkę zwolniły jak się zdarzyły dwie czy trzy zimne noce ale jak przyszły cieplejsze dni, to zaraz zbiór się zwiększył.

Z tym że ja zbieram metodą ,,na chama" ;:306 tzn wyszukuje szparagów jeszcze w ziemi, które np wyszły by jutro. Dzięki czemu zbieram sobie co drugi czy trzeci dzień większą ilość i nie muszę codziennie doglądać jednego kopca i zbierać po kilka szparagów. Bo w tym kopcu nie ma ich za wiele, a jeszcze grasujące karczowniki zapewne coś podjadają, na co mam ostatnio największą obawe.

Ale dosadziłem kolejne trzy kopce, odsprzedałem 20karp znajomemu i jeszcze mi zostało. ;:306 te 100karp to jednak była przesada ale takie było minimum zamówienia.

Daje mi to swego rodzaju odskocznie i mogę się zająć czymś innym, no i zdążam zbierać białe mimo zbiorów często porą wieczorną.

Za rok już będe zbierać z trzech kopców, bo juz w tym roku kilka sztuk wyrosło dorodnych ale daje im jeszcze rok na podbudowe karp.

To mój ostatni zbiór z 2maja.

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2853
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szparagi

Post »

U mnie niestety inwazja w dalszym ciągu śliników luzytańskich, a pada co drugi dzień, gdzie w zeszłym roku w całym Kraju lało a u mnie maj czerwiec i pół lipca nic deszczu. Wiec te parszywce grasują, zeżarły część kapusty, rzodkiewki, nawet potrafiła roBaczki siedzieć na kwiatkach gruszki i żreć :shock:
Błażej piękne zbiory :wit
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

W multiplacie sadzoneczki szybko przesychają stąd większość dzisiaj powędrowała do doniczek.
Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Ja teraz w pracy od rana do nocy, więc wczorajszy zbiór praktycznie o zmroku.


Obrazek
terikay
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2023, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

witam. jakieś dwa tygodnie temu posadziłem u siebie 20 karpów szparagów zielonych; dobrze rozumiem ze przez rok czasu, nawet jak wszystko będzie w porządku, to i tak nic się nie pojawi? w sensie że nawet paprocie się nie pojawią? jeśli tak to czy mogę coś na obrzeżu tego miejsca dosadzić? myślałem nad fenkułem, kalafiorem romanesco bądź brokułem.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Po wysadzeniu karp, po kilku do kilkunastu dni powinny pojawić się mini szparagi, z których urosną mini wiechecie, no nie znów takie mini jak z nasion ale mniejsze jak normalnie.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Co jakiś czas sprawdzam dostępność karp szparaga Erasmus . Liczę , że wiosną się pojawią .
Przeglądam nawet zagraniczne oferty . Czytałam o nim , że ze względu na bujny wzrost może
się wykładać , no trudno . :wink:
Wcześniej czy póżniej muszę go upolować .Koleżanka kupiła w sklepie litewskim , niestety karpy były
przesuszone . Mam nadzieję , że jej pieniądze zwrócili bo reklamację uznali .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Rok temu pewnie bym się skusił. Jednak troszke przeszparagowałem działke. :wink: Muszę wkońcu eksmitować wiosną karpy z borówek na nowe stanowisko i sprawdzić jak faktycznie będą plonować nowo założone dwa rządki. Nadal mam problem ze szkodnikami, mam nadzieję że główny rządek szparagów nie ucierpiał, bo widziałem niedaleko nich tunelik. ;:14
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

Nasiona właśnie dotarły.
Obrazek
Chyba będę zmuszony wyprodukować własne sadzonki. Dobrze chociaż, że pakowane w XII 2023 roku.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Jakbym miał pewność, że uda się własne sadzonki w tym roku bez żadnych rewelacji wyprodukować, to bez wahania bym się skusił na nasiona fioletowego ale ta niepewność mnie w pewien sposób hamuje. Chyba żeby zrobić wysiew taki jak robiłem to pierwszy raz, czyli wysiew nasion do gruntu i później rozdzielenie, zamiast sadzonek w domu. Tamto się udało i to obecnie mój pierwszy rząd szparaga ale wtedy to było też wszystko na wariata i siane w chwastowisko, później zapomnienie, a następnie odnalezione w kępie traw. ;:306
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

Ja będę kiełkował na wacikach a następnie dam kiełkujące nasiona do P9 i wyniosę do tunelu. Od końca kwietnia doniczki będą stały na dworze (pewnie w skrzynkach). Jesienią pewnie trafią do gruntu (jak będzie miejsce) albo do doniczek C1,5.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Szparagi

Post »

Mam plan osłanić szparagi szybami z okien (taką niby szklarnie im zrobić)
I pytanie kiedy to zrobić? Luty, marzec?
Cel to wcześniejsze zbiory i ochrona przed przymrozkami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”