Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Flowerka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 cze 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Korzenie nie wychodzą przez otwory doniczki a na powierzchni widać, że jest sporo miejsca jeszcze. Doniczka myślę, że nawet jest za duza, ale może lepsza byłaby szersza doniczka, żeby ten "korzeń" mógł bardziej leżeć niż iść do góry, bo w tej chwili wyjścia nie ma i układa się na rancie doniczki, a jego siła ciągnie w dół, nie w górę. Bo inaczej łatwo było by go za czubek podnieść, a on wlasnie naciska w dół.
To chyba nie ma wyboru jak wybicie rosliny z doniczki I zbadanie skąd to wyrasta. Nic nie zasadziłam. Z podłoża to wyszło :)



Wybiłam z doniczki. I to jest coś co wychodzi z sansewerii. Ani to korzeń, ani nowa roślina, ani pęd kwiatowy, ale w sumie wygląda jak połączenie tych trzech części roślin :D



Obrazek


Obrazek

:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

To nie jest żaden korzeń, a odrost czyli nowa roślina. To jest normalne w przypadku tych roślin, wypuszczając rozłogi tak się rozmnażają.
A wielkość doniczki jest ciut za duża patrząc na system korzeniowy, swoje niektóre sansewierie mam posadzone do nawet mniejszych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Flowerka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 cze 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

O super, że to nie żaden dziwoląg :) Czyli zostawić tak jak było posadzone czy do szerszej doniczki dać, żeby ten odrost dotykał podłoża?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Może być nieco szersza i bardziej płaska, ale pęd nie musi dotykać podłoża, z czasem bez tego na końcu wypuści nowe liście. Osobiście miałem posadzoną do tzw. kaktusiarki, to mi prawie całą przerosło - jak chwast. :wink:
Oczywiście można też delikatnie przygiąć do podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Flowerka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 cze 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

O dziękuję :) to przesadzę do innej doniczki :)
Ja nie będę przyginać do podłoża. Niech rośnie jak chce :D
maci
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 mar 2021, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Witam,bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu, z którym zaczęła się zmagać moja sanseweria. Zauważyłem dzisiaj, że jeden z liści opadł i ma dziwną plamę. Usunąłem go z doniczki i po wyciągnięciu wygląda tak:
Obrazek

W czym może być problem? Pozostałe liście, póki co wyglądają normalnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, podłoże, podlewanie, doniczka, stanowisko, etc. Doniczka stoi na podstawce, czy włożona do osłonki?

Objawy mogą wskazywać zarówno na zaburzenia fizjologiczne gospodarki wodnej, jak i przelanie - grzyb.
Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maci
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 mar 2021, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Roślina położona jest ok 4 m od okna balkonowego. Doniczka włożona jest do osłonki, jak na zdjęciu poniżej
Obrazek

Podłoża nie wymieniałem, cały czas jest w tej samej ziemi, czyli od prawie roku.
Obrazek

Obrazek

Podlewałem ją mniej więcej co 3 tygodnie, ilość wody ok 150 ml.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

No cóż, wszystkie możliwe błędy uprawowe... I takie są efekty.

1. Przede wszystkim stanowisko. Nawet jeśli uwzględnić, że sansewieria jest dość tolerancyjna na niedobory światła, to 4 metry od okna jest dobre dla sztucznych kwiatków. Powinna stać o wiele bliżej.

2. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do przepuszczalnego podłoża, w przypadku sukulentów do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:1 - 1:2. Na dnie drenaż z keramzytu. A Ty trzymasz w tym niekorzystnym podłożu produkcyjnym rok, bez żadnego drenażu...

3. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce żeby korzenie mogły oddychać, a woda nie stała na dnie osłonki, a podłoże szybciej przesychało.

4. W okresie wegetacji sukulenty podlewamy częściej niż raz na 3 tygodnie... I co to za aptekarska ilość? Podlewasz tyle, żeby cała bryła korzeniowa mogła namoknąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maci
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 mar 2021, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Dziękuję za porady :)
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Na wstępie powiem, że jestem noga jeśli chodzi o rośliny, a chciałabym, żeby te które mam w domu trochę przetrwały, a jakby do tego były zdrowe i piękne, byłoby cudownie. Nie jest też tak, ze jak coś kupuję, to nie czytam o wymogach tej rośliny itp, ale jak pokazało mi to forum, to co czytałam to jedno (albo mi mówili w sklepie typowo ogrodniczym, nie dziale w markecie) i niekoniecznie pokrywa się z tym, co czytam tutaj, a niektórzy z Was mają niesamowita wiedzę.
Chciałam zapytać o moje sansewierie - dostałam w zeszłą niedzielę takie 2 okazy (drugiej nie robiłam już zdjęcia, jest ciut mniejsza i ma 2 liście) w takich doniczkach:

Obrazek

Obrazek

I teraz tak: chciałabym je albo przesadzić, albo wymienić im ziemię. Jeśli przesadzić czy ta mała doniczka po prawej nie jest za mała (mam je wolne, jak będą ok, to wykorzystam, jak nie, kupię inne)? W obecnej nie chciałabym zostawić, bo raz, że to plastik, a dwa z estetyką tez średnio, a osłonek dawać nie będę. Niby one lubią mieć mało przestrzeni, ale czy nie będzie jej za mało? One też się pisaliście mocno rozrastają, ale nie wiem na ile mocno i której wielkości doniczka będzie przyszłościowa.
Po ziemię dziś idę - tę do sukulentów/ kaktusów. Mam w domu uniwersalną - chyba, że ona wystarczy? Na dno oczywiście keramzyt. Czy tę ziemię (jedna i drugą) mieszać z żwirkiem? Zlalazłam coś takiego:

Obrazek
Nada się? W opisie jest, że niby do roślin też się stosuje. Dla mnie taki żwirek to czarna magia, znam się tylko na kocim 8-)

Podlewanie to wiem. Jedynie pisaliście, że po przesadzeniu nie podlewać przez 2 tygodnie. One były podlewane w zeszłym tygodniu, czy to nie będzie aż za duży odstęp czasu jak je dziś przesadzę i podleję po takim czasie, w sumie z 3 tygodnie się zrobi..
Do tej pory jedną trzymałam w salonie, w sumie niedaleko okna (3 duże okna balkonowe, od strony południowej, może trochę południowo-wschodniej, cały dzień jasno, ale mało słońca dociera bezpośrednio - i te miejsca mam przeznaczone na nolinę i palmę), drugą (po przeczytaniu mądrości w internetach) dałam do łazienki - że niby miały sobie tam poradzić. Wiem, błąd, wyemigruję ją stamtąd - myślałam o parapecie w sypialni (ta sama strona świata co w salonie, ale na parapecie bezpośrednio słońce już świeci) - będzie ok? Tylko muszę jakąś wyższą podstawkę zakupić, żeby kot mi się do niej nie dorwał :/

Przepraszam za nawal informacji, ale chciałabym zrobić wszystko jak należy i uporządkować to, co w temacie o sansewierii wyczytałam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

1. Stanowisko może być z lekką dawką słońca, ale przy południowej wystawie trzeba uważać, lepiej dać nieco dalej od okna.

2. Podłoże, może być ziemia uniwersalna, tylko daj nieco więcej żwirku, tak 1:2 (2 razy więcej żwirku do ziemi). Ten żwirek jak najbardziej może być.

3. Żeby wiedzieć, jaki rozmiar doniczki trzeba wpierw wyciągnąć roślinę z doniczki, oczyścić ze starego podłoża no i wtedy dopasować wielkość doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Dziękuję bardzo!
Wykorzystam ziemię tę co mam i mam nadzieję, że z doniczek uda się skorzystać. No i tylko żwirek kupię.
Pozdrawiam! Obym nie musiała pisać za jakiś czas, że coś im dolega ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”