Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Korzenie z tego co widzę są słabo rozwinięte. Trzeba dać czas żeby się rozbudowały.
Dobierz ciasną doniczkę i posadź do mieszanki ziemi i rozluźniacza (żwirku kwarcowego albo perlitu) w proporcji około 1:2 - 1:1.
Jeśli chodzi o sztywność liści, to u mojej podobnej Sansewierii część liści jest wyprostowana, a część opada. Mam podpórkę w formie trzech kijków i obręczy (dostaniesz je w Castoramie).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jdymalagorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 mar 2022, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Tak zrobiłam, ciasna doniczka i obie roślinki razem, czekam na rozrost systemu korzeniowego. Dziekuje za wszystkie wskazówki ;:196
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Jdymalagorka , jakbyś chciała zobaczyć, to spróbuj kliknąć prawym klawiszem myszy i otwórz grafikę na nowej karcie, albo kopiuj adres obrazu i wklej na nowej karcie. Możesz też zmienić ustawienia przeglądarki. Pozdrawiam.
Jdymalagorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 mar 2022, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Udało się podejrzeć, nie no super są, muszę takie znaleźć i zaraz zamawiam, faktycznie roślinka ma wygodniej. Dzięki ;:333
Grazia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3396
Od: 7 kwie 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia/Chrztowo

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Czy na południowo-zachodnim balkonie mogą stać latem w pełnym słońcu? Czy parasol wystarczy do osłonięcia od mocnego słońca?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Na bezpośrednim słońcu popali je, trzeba osłaniać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eli483
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 kwie 2022, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Witam
Może ktoś będzie wiedział co dolega mojej Sansewierii, jak dotąd rosła sobie super ale jakieś trzy miesiące temu wypuściła tak jakby w środku małe listki i od tamtego czasu stoi w miejscu. Ponadto zauważyłam na niej brązowe plamki a przy poświeceniu lampą widać biały osad. Czy to jakieś robaki?
Proszę o radę co z tym robić.

Obrazek
3kaczuszki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 18 paź 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

A wcześniej wypuszczała Ci normalne liście?

Miałam kiedyś podobną sytuację z nową rośliną. Kupiłam, przesadziłam w prawidłowe podłoże i na oko na początku wszystko wyglądało OK. Potem jednak ze środków pędów zaczęły rosnąć skarłowaciałe liście z brązowymi plamami. Nie mogłam dojść o co chodzi. Z korzeniami wszystko było w porządku. Może to była jakaś choroba grzybowa albo wirusowa złapana w sklepu albo jeszcze wcześniej u ogrodnika, nie mam pojęcia. W końcu po prostu wycięłam te karłowate liście, sansevieria po paru miesiącach wypuściła nowe pędy z korzenia i te już rosną prawidłowo.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Może przy podlewaniu dostała się tam woda i dlatego młode liście zaczęły gnić. To mogło być w sklepie - pracownicy mało zwracają uwagę na prawidłowe podlewanie (jeżeli w ogóle podlewają).
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Mnie to wygląda na atak jakiegoś szkodnika. Przędziorek? Jakiś inny roztocz? Ja bym wycięła wszystkie te małe liście i spryskała chemią.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Czy to może być przez ;:3 ? liście zrobiły się miękkie ,stoi na parapecie wsch.-połd. Podlewam latem tak jakoś 1xtydz. nie częściej. Od teraz stoi blisko parapetu w cieniu
Obrazek

czytam wcześniejsze posty , osłonka nie sprzyja, to 1 mój błąd ;:124,
sprawdzam bryłę korzeniową , są białe korzonki, powinnam przesadzić chyba do mniejszej donicy.
Mam mniej żwirku, więcej ziemii.
Dużo błędów uprawnych, idę naprawić ;:183
norbert76 dzięki za wpisy naprawcze :wit
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1880
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Moja Sansewieria jest wielgaśna , czy powinnam ją przesadzić do
większej doniczki?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 3

Post »

Podłoże na pewno do wymiany, ono nie jest dedykowane do sukulentów. Powinno być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:1 - 1:2.
Przesadzając w przyszłości pod kątem wielkości doniczki nie patrzysz na wielkość rośliny, tylko na rozmiar bryły korzeniowej. Ponadto Sansewieria preferuje ciaśniejsze doniczki. Przesadzasz więc do większej doniczki wtedy kiedy bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta, jeśli nie zostawiasz dotychczasową.
Oprócz tego co około 2 lata powinno się wymienić podłoże.

SiMoNa :wit

Jeśli roślina ma wiotkie liście, takie bez turgoru a korzenie są w porządku to problem leży w nieprawidłowym podlewaniu. Dość często spotykam się, że sukulenty podlewane są małą ilością wody, a to w obecnym okresie jest błędem.
W okresie wiosna - lato te rośliny wchodzą w stan intensywnej wegetacji, więc potrzebują większej ilości wody. Cała bryła korzeniowa powinna być namoczona. Ma to istotne znaczenie w przypadku słonecznego stanowiska. Inaczej mówiąc im więcej słońca, im cieplej tym roślina intensywniej transpiruje wodę.
Jedynie trzeba zapewnić odpowiednio przepuszczalne podłoże oraz pilnować stałej zasady, że podłoże powinno całkowicie przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”