Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Norbert, załączam zdjęcia.
Pierwsze cięcie od góry- wtedy będą trzy ostatnie liście wypuszczone, drugie cięcie natomiast- to będzie jeden liść (obcinam go bo jest zbyt biały i nie wiem, czy w ogóle będę go próbować ukorzeniac)
Te korzenie powietrzne chciałabym wsadzić do woreczka wypełnionego mchem, żeby ukorzenić zanim utne.
To jedno zdjęcie ukazujące chyba stozek? - naliczyłam takich 5 na całej łodydze, idą począwszy od 2 liścia najniżej położonego i w górę.
https://i.postimg.cc/J7jKZX6P/51-AAD78- ... -E80-F.jpg

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dobra, oczka poniżej liści to zaczątki korzeni powietrznych. Stożek wzrostu powinien pojawić się w miejscu skąd wychodzi liść z łodygi. Czyli wtedy kiedy dopiero przytniesz i zrobisz sadzonkę. Na ostatnim zdjęciu to wybrzuszenie to właśnie powinien być uśpiony stożek wzrostu.
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Czyli jest szansa, ze cos z takiego stożka wyjdzie, jak po prostu zetne górę rośliny ? :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak napisałem, dopiero cięcie stymuluje uśpione stożki wzrostu - zwykle jeden przy jednej sadzonce jeśli chodzi o Monsterę deliciosa.
Na tym ostatnim zdjęciu proces wypuszczania nowego pędu powinien być najszybszy. W innych przypadkach proces może być dłuższy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

No to zabieram się za ukorzenienie i potem cięcie. Mam nadzieje ze coś z tego będzie 😀
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej,
Zastanawiam się, co się podziało z moją money monstera, wydaje mi się, że jak wyjechałam na urlop na tydzień czasu to dostała strzala że słońca i nie może się "ogarnac". Mam liście częściowo brązowe, nawet jak nowe puszcza to brązowieją. Co Wy o tym sądzicie?
https://i.postimg.cc/rsTPg0bb/20240302-170813.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji. Na pewno to nie jest od jednorazowego przypadku. Na pewno jest więcej błędów uprawowych.

Podłoże - jaki skład, stanowisko - w jakiej odległości stoi od okna, jak często podlewasz, etc. Sprawdź też czy nie ma szkodników.

Przy okazji, roślin nie spryskuje się wodą. To nic daje oprócz ryzyka powstania plam albo wejścia infekcji grzybowej.

Do tego powinna mieć solidny palik, a nie jakiś lichy kijek. To pnącze.


Możesz też poczytać wątek, wiele razy pisałem o prawidłowej uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Uprawa jest w bloku, więc w niskiej wilgotności.

Podłoże do palm i roślin zielonych kupione w Leroy Merlin. Roślinka cały czas stała na parapecie od strony zachodniej, ale ściągnęłam ją i położyłam na ławie tak z metr od okna.
W chwili obecnej podlewam roślinkę raz na 2 tygodnie mniej więcej. Roślinkę mam od niecałego roku. Nie była nawożona żadnym nawozem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

🤦🤦🤦

Warto było po zakupie poczytać do jakiego podłoża posadzić, o podstawach uprawy roślin.

1. Monstera to epifit, więc wymaga bardzo luźnego podłoża z niewielką ilością ziemi. Optymalne podłoże może być mieszanką ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.

2. Każda roślina wymaga nawożenia. Spróbuj funkcjonować na jakiejś bardzo radykalnej diecie...

1. Przesadzić.
2. Po upływie około 3 tygodni, regularne nawożenie mineralnym nawozem do roślin zielonych. W okresie wiosna lato co około 2 tygodnie. W okresie jesienno zimowym raz naokoło 3 tygodnie.
3. Podlewasz obficie wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
4. Palik, może być typowy w oplocie włókna kokosowego.
5. Dostęp do światła musi być bezpośredni, czyli bez żadnych firanek, żaluzji, etc.
6. Dobrze jest zainwestować w nawilżacz powietrza, który będzie przynajmniej chodził w okresie jesienno zimowym.
Mieszkając w bloku to żadne tłumaczenie. Też mieszkam w bloku, ale wystarczy tylko poprawić warunki.

Liście z plamami odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tajka- czy mam się czym martwić? To nowy liść. Do tej pory nie było z nią problemów, oglądałam pod światło pod kątem szkodników- nic nie zauważyłam.
Roślinę trzymam w mieszance ziemi, perlitu, ziemi do storczyków i wermikulitu. Stoi pod lampą i jest doswietlana.
Reszta lisci bez żadnych zmian. Co dwa/trzy tygodnie podlewana nawozem.
Czy to możliwe, ze liść do końca jeszcze nie przyjął tej charakterystycznej ciemnej barwy? Bo grzyb to chyba nie jest, tak mi się wydaje
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W jakiej odległości jest lampa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Właśnie sobie zdałam sprawę ze chyba stoi blisko i żadna roślina jej „nie przykrywa. Żarówka verticana soczewka 80 stopni, z tego co pamietam doświetla 1m, ona stoi właśnie ok 1 m, ale może to młody liść i jest za mocna lampa?
Zaczęłam ja doświetlać jak ten liść wychodził, może niepotrzebnie podstawilam ją w sam strumień światła.
W ogóle ten liść wydaje się jakby cieńszy od pozostałych
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Młody liść z reguły jest cieńszy, z czasem powinien się pogrubić - stać się sztywniejszy.

Natomiast co do odległości, przy Verticanie jeśli widać że zmiany pojawiają się w środku strumienia światła, gdzie jest najsilniejsze, najlepiej odsunąć na ten metr albo ciut dalej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”