Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To jest właśnie problem z liśćmi, które mają liście z większą powierzchnią bieli. Takie liście ciężko utrzymać i niestety roślina może odrzucać nawet jeśli będzie miała zapewnione optymalne warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

A jeśli chciałabym ją pociąć, żeby spróbować przywrócić jej więcej zieleni, to mogę zrobić sadzonkę z 4 ostatnich liści, czy musi to być koniecznie tylko szczyt?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Każdy segment łodygi z liściem nadaje się na sadzonkę. Trzeba tylko patrzeć na kolor łodygi. Z reguły udział zielonego i białego na niej powinien odpowiadać nowemu liściu. Co do kolejnych liści w przypadku Monstery zawsze jest to loteria, bo jest ryzyko że prędzej czy później wypuści liścia z dużą ilością bieli, albo całkowicie białego. Podobnie ma tendencje w drugą stronę i może pójść w regres.

Natomiast co do cięcia, możesz również przyciąć łodygę do ostatniego akceptowalnego liścia, a z reszty tylko zrobić sadzonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tanner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 gru 2021, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam wszystkich, w tym roku mam problem z monsterą, rośnie u mnie już 3 lata.
Wspomnę tylko - na jesień niestety pierwszy raz ją przelałem, był problem z gniciem (żółto-brązowe końcówki na liściach) ale przez zimę ustał. Nie przesadzałem jeszcze.

Obecnie, każdy nowy liść kończy na czarno - widziałem takie zachowanie raz w ciągu ostatnich 3 lat (wtedy nie było żadnego gnicia), teraz mam już cztery liście z których nic nie będzie.
Jaki może być powód? Może przesuszenie, liście wypuściło po poprzednim podlaniu i pozwoliłem podłożu zbyt wyschnąć?
W marcu chcę zrobić wymianę podłoża (miks ziemia, perlit, ziemia do storczyków), więc dowiem się jak wygląda system korzeniowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Rośliny tropikalne przesadza się przez cały rok, a nie dopiero na wiosnę!
Zwłaszcza wtedy kiedy coś dzieje się z rośliną, po przelaniu i zawsze od razu po zakupie.

Monsterę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Stanowisko jasne blisko okna, nie w ciemnym kącie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tanner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 gru 2021, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki! Przesadzę od razu i obejrzę korzenie. Te nowe liście wyglądają jak efekt przegnicia, przesuszenia, czy raczej nie da się stwierdzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przelania. Przelać można również wpierw mocno przesuszać podłoże.
Spryskujesz może liście wodą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tanner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 gru 2021, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie, nigdy. Wilgotność w pokoju 55% przy 22st.
OK, czyli widocznie zbyt mocno przesuszyłem, to zdecydowanie, a potem podlałem aż do przelania przez otwory dolne. Pewnie doznała szoku, rozumiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie szoku. Po prostu przy zbytnim przesuszeniu dochodzi do uszkodzenia włośników, a później jak mocno podlejesz to dochodzi do ich dalszego uszkodzenia.
Monsterę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Oczywiście podłoże od samego początku musi być właściwe.

Popełniłeś szereg błędów, a nie tylko jeden. Stąd rezultaty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tanner proszę nie cytować jeśli odpowiadasz bezpośrednio na posta :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

A jeszcze proszę o wskazówkę, przeczytałam cały wątek o robieniu sadzonek, ale jedno mnie nurtuje: czy jeżeli sadzonka nie będzie miała oczka to i tak wypuści liście?
W mojej roślinie oczka są jakby niżej od planowanego cięcia.
I jak będzie wyglądało dalsze wypuszczanie przez roślinę mateczna lisci po ścięciu szczytu ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli nie widać oczka, to spokojnie powinno się pojawić. Tutaj potrzeba czasu.
Z oczek też mogą pojawić się korzenie.
Zrób zdjęcie jak to wygląda.
Podobnie jest z rośliną mateczną po cięciu. Najczęściej wypuszcza nowy stożek wzrostu przy najwyższym liściu, przy którym było robione cięcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”