Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

1. Tniesz mniej więcej tak, szczyt możesz wtedy osobno ukorzenić. Wsadzenie tak długiego korzenia nie powinno być problemem, przecież możesz zawinąć wewnątrz doniczki.
Ale możesz tylko rogrzebać podłoże i ten korzeń wsadzić do niego.

Obrazek

Przede wszystkim ma porządny palik?

2. W przypadku adansonii wszystko do poprawy. Podłoże musi być bardzo przepuszczalne, czyli np. mieszanka ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa niż około 2cm na średnicy w przypadku to gdy będzie mocno przerośnięta.
Podlewa się obficie, ale wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko w przypadku północnej wystawy do w zasadzie tylko parapet, chyba że będzie doświetlać przynajmniej przez 10 - 12 godzin dziennie w okresie jesienno zimowym.
Nawożenie mineralnym nawozem w okresie jesienno zimowym raz w miesiącu, w okresie wiosna lato co około 2 tygodnie. Oraz miesiąc po przesadzeniu.

Do przesadzenia i sprawdzenia stanu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
almar812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 kwie 2023, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dlaczego usychają korzenie powietrzne? Pojawiła się również ciemna końcówka na liściu.
Zastanawia mnie również zdjęcie nr 3. Czy to tylko uszkodzenia mechaniczne?
Proszę o jakieś wskazówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zrobiłaś wszystko jak napisałem poprzednio?

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 6#p6432956


Korzenie powietrzne usychają z powodu zbyt suchego powietrza, trzeba będzie pomyśleć o nawilżaczu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
almar812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 kwie 2023, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak, oprócz doświetlania. Roślina od tego czasu wypuściła 3 albo 4 liście.
Myślisz że nawilżacz ustawiony w tym samym pokoju ale w przeciwnym kącie wystarczy? Czy jednak musi stać blisko rośliny?

Nie pisz jednego posta pod drugim w odstępie kilku minut, używaj funkcji Edytuj, jeśli nikt nie odpowiedział na Twój post./Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Skoro wcześniej podałem co trzeba zrobić, to trzeba było się do tego zastosować w pełni, a nie tylko w części..., zwłaszcza że światło to najważniejszy czynnik w uprawie roślin.


Musi być doświetlanie! Światło zwłaszcza w przypadku variegat ma kluczowe znaczenie. 10 - 12 godzin dziennie.

Nawilżacz nie powinien stać tuż rośliny, tylko nieco dalej. Zwłaszcza strumień pary nie powinien być skierowany bezpośrednio na roślinę, bo może załapać infekcję grzybową.

Jednak problem leży przede wszystkim po stronie światła, a w zasadzie jego niedoborów.

Ogólnie w przypadku variegat gdzie większość powierzchni liścia jest całkowicie biała, to wtedy zawsze jest ryzyko że takie części roślina będzie odrzucać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika_n76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sty 2024, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Monstera i doświetlanie. Jakiś czas temu zaopiekowałam się monsterą. Niestety mam okna o wystawie wschodniej i roślina ma za mało światła. Chcę ją doświetlać przez około 10-12h. Zastanawiam się nad zakupem VERTICANA® ŻARÓWKA 35W | BIAŁA | SOCZEWKA 15°. Czy ktoś ma doświadczenie z tymi żarówkami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Używam m.in. tych żarówek, po kilku miesiącach używania nie mam zastrzeżeń. Tylko dlaczego wybór na 15 stopni, chcesz doświetlać z kilku metrów?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika_n76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sty 2024, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Szerokość pomieszczenia w którym stoi roślina to 5m. Po jednej stronie jest okno od wschodu. Myślałam, że zamontuję żarówkę po przeciwnej stronie pokoju, tak aby monstera była doświetlana z 2 stron. Domyślam się po Twoim pytaniu, że to nie jest dobry pomysł. Kolejna sprawa czy te żarówki można montować w dowolnej oprawie czy tylko w dedykowanych holderach?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W takiej sytuacji jest bez sensu. Najlepiej kupić 80 stopni i doświetlać z jednego metra - minimalnie najlepiej około 50 cm. Z mniejszej odległości może być za mocna i w najlepszym wypadku mogą powstać rozjaśnienia na liściach.

Jeśli chodzi o oprawę to nie ma znaczenia, może być spokojnie od zwykłej lampy. Trzeba tylko uważać na średnicę klosza, bo te żarówki mają ponad 10 cm średnicy i trzeba zostawić przestrzeń na chłodzenie - mają wbudowany wentylator.
U siebie używam Ikea Tertial.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klaudia_sz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 mar 2022, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Praktycznie na każdym liściu u mojej monstery pojawiają się takie suche brązowe końce. Brak żadnych nieproszonych gości.
To jakaś choroba grzybowa? Albo może przelanie?
Podczas przesadzania w tamtym roku do mieszanki ziemi, perlitu i chipsów kokosowych ułamał mi się jeden długi korzeń. Nie wiem czy od zeszłego lata dopiero teraz wyszłyby takie objawy...
Wychodzi mi kolejny młody liść, więc póki się nie rozwinie nie wiem czy powinnam stosować jakiś oprysk albo zaglądać w ogóle do korzeni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Choroby grzybowe biorą się najczęściej z przelania i/lub doniczki bez odpływu oraz regularnego podlewania.

Ten korzeń nie ma związku z tymi zmianami.

W Twoim przypadku widać grzyb i suche powietrze.

Jakie ma stanowisko? Doniczka ma odpływ? Sprawdzasz,czy na oko podlewasz?
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Plamy na liściach nie muszą oznaczać od razu infekcji grzybowej. Wręcz przeciwnie, mogą oznaczać albo wpierw tylko nekrozę tkanek wskutek przelania albo obecność szkodników - np. wciornastków.
Co do suchych końcówek nie muszą być od suchego powietrza, ale również od zbyt skąpego podlewania.

Plamy na liściach mogą wskazywać na nieprawidlową gospodarkę wodną. Przelać można również wpierw zbytnio przesuszając (wiele razy) podłoże, a potem obficie podlewając.


Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, jak daleko stoi od okna, doniczka wsadzona do ciasnej osłonki czy stoi na podstawce?
Jaką ilością wody podlewasz i jak często?
Sprawdź dokładnie czy nie ma szkodników, zwłaszcza takich czarnych albo białych ruszających się przecinków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nerkoza u roślin to nic innego jak obumieranie komórek, lub tkanek roślinnych, zawsze powodowane czynnikami zewnętrznymi i najczęściej: patogenami grzybiczymi ,w znacznej ilości pojawieniem się owadów i/lub zanieczyszczenia przemysłowe itd.

Z uwagi na to, że autorka wykluczyła insekty,nie ma co jej na siłę wciskać, coś czego nie ma- biorąc pod uwagę jej zdanie.

I tak, tu się zgodzę, że niekoniecznie może to być stricte suche powietrze. Może to być też efekt zasuszenia i zalewania podłoża, aczkolwiek na tę chwilę moje stanowisko to suche powietrze, jednakże nie będę się przy tym aż nadto upierać,póki autorka nie opisze warunków uprawy.

klaudia_sz bez opisu uprawy ciężko będzie jednoznacznie stwierdzić błędy.
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”