Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
almar812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 kwie 2023, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam. Jakiś czas temu przycięłam moją monsterę. Na szczycie piękne oczko, dużo poniżej jakby łodyga znowu 🤔 na pewno nie liść. I na samym dole też coś wyrasta. Proszę o informację co to jest, pytam z czystej ciekawości.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18714
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Drugi stożek wzrostu. Czasami się zdarza, że puszcza z dwóch, trzech.
Ten drugi przyrost może być słabszy, bo główna energia będzie szła na ten górny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gangan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2024, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera Thai Constellation - z Biedronki więdnie.

Post »

Cześć, kupiłem dwie monstery w biedronce w dniu 18.04.2024 r. Od razu po zakupie przesadziłem do „podłoże” i nie podlewałem ponieważ były bardzo przelane a ziemię z doniczek można było wyciskać. Dzisiaj wyglądają jak na zdjęciu. Prosiłbym o radę bo wydaje się że coś jest z nimi nie tak a wyglądają z dnia na dzień coraz gorzej.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18714
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera Thai Constellation - z Biedronki więdnie.

Post »

A ile zamierzałeś ją trzymać na sucho??? To nie jest sukulent... Oczyściłeś dokładnie korzenie z produkcyjnego podłoża, korzenie były ok?
Ja podlałem na drugi dzień i też po zakupie w tym samym markecie.

Podlej i tyle...

A i osłonka do wywalenia, doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
Oraz najlepiej pod lampę albo blisko okna.


Tutaj masz wątek poświęcony uprawie i problemom Monstery:
viewtopic.php?t=123121
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natzwyczajnie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 kwie 2024, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć wszystkim ;)

Po długim czasie marzenia o zdobyciu pięknej variegatki, w końcu udało mi się wyrwać ją na festiwalu roślin. Po zakupie wszystko było z nią okej, zdążyła wypuścić nowego listka. Przesadziłam ją do podłoże, podlewam gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Monsterka stoi przy oknie południowo zachodnim.
Kilka dni temu zauważyłam, ze na najnowszym liściu, pojawiła się przy brzegu ciemnobrązowa plama. Pierwsza myśl - grzyb. Ale mam wrażenie, ze podlewam ja raczej za rzadko, niż za często (nie częściej niż raz naokoło 10 dni, myśle). Czy jest szansa, ze przesuszyłam ją, a potem podlałam zbyt intensywnie?
W mieszkaniu jest raczej sucho, wiec może to być powód tej plamy? Przy kwiatku stoją pojemniki z wodą, które regularnie wymieniam, by podnieść trochę wilgotność powietrza wokół rośliny.
Czy poparzyłam jej liście słońcem? (Odkąd zobaczyłam plamę na liściu zabrałam ją z tego palącego słońca i przeniosłam w miejsce z bardziej rozproszonym światłem).

Wrzucam w opisie zdjęcie tej plamki. Proszę o pomoc w identyfikacji, bo na sama mysl o utracie mojej piękności chce mi się płakać. Na zdjęciu widać ze dookoła plamy kolor zrobił się bardziej żółty. To pojawiło się dopiero dzisiaj, do tego czasu była tylko ta plama brązowa. :(

Proszę o radę, jak poprawić jej warunki, by nie zabić tej roślinki? Jeśli to grzyb, to jak mogę ją uratować?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18714
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Krótko, do czego dokładnie posadziłaś?
Czy doniczka wsadzona do ciasnej osłonki czy stoi na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natzwyczajnie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 kwie 2024, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadziłam do mieszanki ziemi, perlitu i chipsów kokosowych, stoi w doniczce na podstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”