Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przelanie. Przejrzyj wątek znajdziesz wszystkie odpowiedzi w temacie prawidłowej uprawy. Warto od razu po nabyciu rośliny poczytać o jej wymaganiach. Choroby nie biorą się znikąd, tylko najczęściej z błędów pielęgnacyjnych.

Przede wszystkim, od razu przesadzasz do bardzo przepuszczalnego podłoża, np. mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach. Doniczka z odpływem i postaw na podstawce.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko blisko okna.
Nie pozwalaj żeby na roślinę leciało chłodne powietrze.

Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
Usuń liście z plamami, zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Powtórz po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
_Kaskaa_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 lut 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, zdaje sobie sprawę, że ten wątek już został poruszany ale ja już nie mam pomysłu co robić ;:223 ok 2 miesiące temu moje kwiaty zaatakował wciornastek więc dokonałam na wszystkich kwiatach bo stoją obok siebie oprysku karate zeon i również podlane zostały tylko niestety nie mogę sobie przypomnieć czy tym samym. Szkodnik został zwalczony. Jednak moja monstera wygląda jakby była przelana :( i dostała choroby grzybiczej :( podłoże ma do palm i dracen, dodany perlit. Na tą chwilę wyjęłam kwiat z donicy i obejrzałam korzenie wyglądają wg mnie dobrze, dodałam jeszcze podłoża do storczyków. Były podlewane bardzo sporadycznie. Wierzchnia warstwa na pewno była sucha jak pieprz. Muszę przyznać że ostatnio wykończyłam szeflere też niby z przelania ale naprawdę mało podlewałam. Kupiłam aż miernik by mierzyć wilgotność gleby ;:145 i dalej nic. Doradzcie proszę bo już zaczynam całkowicie wątpić w moje możliwości hodowania pięknych kwiatów a tak baaaaardzoo je lubie ;:174 może by nie powielać wątków jest możliwość rozmowy na priv? Z góry bardzo dziękuję, pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak, było to poruszane nie tylko w tym wątku.

Warto było wpierw poczytać ten wątek, bo wiele razy omawiałem podobne przypadki.

1. Przelanie bierze się nie z podlewania większą ilością wody tylko albo ze zbytniej regularności podlewania albo/i ze zbyt mało przepuszczalnego podłoża.
Monstera powinna rosnąć w bardzo przepuszczalnym podłożu, czyli np. mieszance ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Podlewasz zawsze obficie albo taką ilością wody żeby woda dotarła do całej bryły korzeniowej. A istotą jest to żeby podlewać wtedy kiedy przeschnie porządnie wierzchnia warstwa podłoża. Oczywiście doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki żeby do korzeni docierało powietrze.
Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej.

2. W przypadku infekcji grzybowej która zwykle jest konsekwencją przelania, odcinamy wszystkie zarażone liście i robimy oprysk preparatem grzybobójczym.


Patrząc na zdjęcie korzeni, podłoże na pewno było nieprawidłowe, a korzenie są wyschnięte.
Oczywiście na samym początku trzeba delikatnie podchodzić z podlewaniem i stopniowo zwiększasz ilość wody, bo inaczej zgnije reszta korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lenky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2014, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej!
Tym razem podpytuję o monsterę... wyrosła mi poza doniczkę taka oto odnoga jak na zdjęciu :D
Bardzo proszę, podpowiedzcie co z nią zrobić?
Zostawić, odciąć?

Obrazek
doro_ta90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 lut 2021, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zostawić. To korzeń powietrzny
lenky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2014, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Dziękuję, a jak będę przesadzała monsterę kiedyś to także muszę dopilnować, żeby był poza doniczką? ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Korzeń powietrzny, to jak sama nazwa wskazuje powinien być poza doniczką - służy do pobierania wilgoci z powietrza. Oprócz tego spełnia rolę dodatkowej podpory.
Niektórzy wsadzają korzeń do podłoża, wtedy dostosowuje się pod nowe warunki i zaczyna pełnić rolę korzenia właściwego.

Na marginesie, ta Monstera wymaga porządnego palika, a doniczka powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze. Nie wkładaj do osłonki, bo tylko utrudniasz oddychanie podłoża i korzeni.
Pomijam już podłoże, które nie nadaje się do uprawy Monstery. To epifit, więc potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża, proponuję mieszankę ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Inaczej prędzej czy później zaczną gnić korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Vinncent
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 gru 2022, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć. Monstera ze zdjęcia lada dzień zostanie przesadzona w odpowiednią doniczkę z palikiem w komplecie. ALE, jak ogarnąć ten długaśny korzeń powietrzny który już wije się po podłodze? Raczej nie da się go już poprowadzić do palika (bo jak?). O ile doniczka nie będzie stała na podwyższeniu to korzeń się złamie. Ogólnie jak zagospodarować te korzenie które już rosną tak, a nie inaczej z powodu błędów początkującego?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To są korzenie powietrzne, więc są cechą naturalną dla tych roślin. Pozostawia się je w zasadzie luzem, mogą układać się na podłodze i jeśli nie będziesz ich ruszać, to się nie połamią. Są do pewnego momentu elastyczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcin24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lut 2023, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plama na liściu monstery

Post »

Cześć,

Kilka dni temu stałem się posiadaczem monstery deliciosa. Po paru dniach zauważyłem na liściu plamę. Być może była ona tam już podczas zakupu rośliny. Próbowałem znaleźć informacje na ten temat i zidentyfikować czy jest to grzyb czy oznaka zmarznięcia. Proszę o pomoc. Co to jest i co mogę z tym zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plama na liściu monstery

Post »

Uszkodzenie mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arczip
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2023, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej,
niestety zgniła mi monsterka nad ziemią. Zaczęło się od korzenia powietrznego. Moczenie w środku przeciwgrzybowym nie zatrzymało gnicia i musiałem wyciąć więcej roślinki. Kolejne cięcia doprowadziły do tego, że roslina nie ma juz liści. Gnicie ustało. Korzenie są ładne i białe.
Czy taka roślina wypuści liście? Jeżeli jest szansa to czy wsadzić do odpowiedniej wody czy może korzenie trzymać w wodzie? Proszę o jakąś radę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli roślina rosła w ziemi to nie możesz wsadzić do wody, bo zgniją korzenie. A zresztą po co, skoro piszesz że są ok... :shock:
Jeśli został pęd o odpowiedniej długości to może wypuści z nowego stożka wzrostu. Woda zresztą nie służy do wypuszczania pędów...

Podstawa, Monsterę sadzisz do mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach. Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.

Wrzuć zdjęcia jak to wygląda.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”