Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Iza00029
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2022, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora czereśnia

Post »

Witam bardzo proszę o pomoc. Czereśnia od 3 lat rodzi coraz mniej owoców. W zeszłym roku nie było ich prawie wcale. Liście miała zżółknięte. Dodatkowo na pniu i gałęziach pojawiły się zmiany. Proszę o poradę. Czy da się ją jeszcze jakoś uratować? W załączniku dodaje zdjęcia pnia.
Obrazek



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Chora czereśnia

Post »

Jeśli masz na myśli te jasne grzyby to są to porosty. Zupełnie niegroźne a nawet powinnaś się cieszyć że je masz bo to wskaźnik że w okolicy jest czyste powietrze. :D
szymus226
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2023, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam proszę o pomoc/poradę
Duża stara czereśnia, około 8-10m wysokości. Dom kupiliśmy 2,5 roku temu i od tego czasu znamy historię drzewa.
W pierwsze lato (2021) owocowała bez zastrzeżeń była wręcz obsypana owocami. W zimie 2021-2022 doszło do złamania jednej z gałęzi z powodu nadmiernego ciężaru w zimie, została zaopatrzona dopiero na wiosnę 2021 jak to zauważyliśmy. Po owocowaniu w 2021 jedno z odgałęzień w koronie "zamarło" a liście zeschły. Ekipa ogrodnicza którą umówiliśmy w okolicy czerwca 2022 przyjechała usunęła tą suchą gałąź oraz poprzycinała inne odgałęzienia. Owocowanie w 2022 było dużo mniejsze - dużo owoców gniło na drzewie. Na jesieni 2022 zauważyliśmy że kolejna odnoga z tego samego pnia głównego zamiera w koronie. Ekipa stwierdziła żeby usunąć ją dopiero teraz po owocowaniu żeby nie osłabiać drzewa.
Jak myślicie czy to dobry kierunek?
Dodatkowo planuje zrobić oprysk ze zwyżki - robiłem już miedzianem, teraz zastanawiam się co jeszcze użyć Switch, Kaptan, Signum czy coś innego?

LINK do zdjęć -> https://1drv.ms/f/s!As-GuTgKgHa8kZY3qiG ... g?e=8kK2jY
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

7Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Nic nie piszesz czy czereśnia gumuje, znaczy czy wycieka żywica? Jeśli nie to jeszcze tragedii nie ma. Na fotce z owockami - tej pierwszej wyglada na to ze to jest monilioza ( brunatna zgnilizna drzew pestkowych), na drugiej fotce cześć owoców normalna , zapylone i rosną a cześć nie i te owocki drzewo zrzuci w czerwcu - to normalny proces. Być może wystarczy czereśnie odmłodzić, stopniowo, nie na raz a rozłożyć na trzy co najmniej lat, powoli. Jeśli to drzewo żyło tyle lat i nie powaliła go monilioza a tym bardziej rak to nie jest tak zle.
Oprysk przeciw moniliozie - to nie jest oprysk jednorazowy. Musisz poczytać ten wątek, znajdziesz wszystko. Ponieważ pierwszy oprysk p- ko brunatnej zawsze robiłam podczas kwitnienia i opadania kwiatków topsinem, a tego preparatu w tej chwili nie kupisz , pozostaje signum. Jest jeszcze switch (nie pamietam dokładnie) - niestety jestem w tej chwili daleko od domu, nie mam tutaj żadnych notatek.
Pozdrawiam! Gienia.
szymus226
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2023, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 7Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Tak, w okolicy "martwej" gałęzi są wycieki żywicy, rok temu przed usunięciem też były. Opryski wykonam jak pogoda pozwoli na dniach, zastanawiam się kiedy usunąć martwą gałąź i jaki margines przyjąć, czy nie przyciąć niżej z przynajmniej aktualnie zdrowymi odnogami.


Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Martwą gałąź już usuń, i na tym na razie poprzestań nie chce żebyś bardzo okaleczył drzewo, bo to się na nim odbije. Na docięcie przyjdzie czas. Zobaczymy co będzie po zbiorach.
Pozdrawiam! Gienia.
JanPan82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2022, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Dzień dobry,

Proszę o pomoc/poradę. Mam problem już od paru lat z czereśniami Summer Summit w domowym ogrodzie. Drzewa rosną silnie, kwitną obficie, owocują...i tutaj się pojawia problem bo już na młodych owocach pojawiają się czarne plamki które wzrastają wraz z owocami. Są na niemalże wszystkich czereśniach co roku i mam piękne drzewa i zero owoców. Co to może być? Jak sobie z tym poradzić?

Przesyłam zdjęcie. Niektóre rozłupałem szukając jakiegoś szkodnika ale nic żywego w środku nie było. W tym roku przyjąłem dwukrotnie miedzianem i jak widać to nic nie dało.

Pozdrawiam
Jan Płoszewski
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Nie pokazałeś liści i pnia więc sprawdź;
- ciemne zagłębione nekrozy na zawiązkach- to akurat widać,
- zrakowacenia z gumowatymi wyciekami (na pniu),
- zbrunatniałe wierzchołki i plamki na liściach z jasną obwódką.
I poczytaj czy reszta objawów się zgadza z opisem raka bakteryjnego drzew pestkowych.
Pozdrawiam! Gienia.
JanPan82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2022, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Niestety działka jest jakiej 80km od miejsca gdzie mieszkam i będą tam dopiero za 2 tygodnie. Ale obserwuje i walczę z tym nie od dzisiaj. Dużo czytam i nadal nie wie co to jest:

Nie pokazałeś liści i pnia więc sprawdź;
- ciemne zagłębione nekrozy na zawiązkach- to akurat widać,
- zrakowacenia z gumowatymi wyciekami (na pniu), BRAK
- zbrunatniałe wierzchołki i plamki na liściach z jasną obwódką. BRAK
I poczytaj czy reszta objawów się zgadza z opisem raka bakteryjnego drzew pestkowych.
Zastanawiałe się czy to nie plamistość liści. No ale to jak sama nazwa wskazuje liści a nie owoców. Mam trochę mszyc na tych czereśniach ale to też nie to.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Może dlatego, że walczysz z nim od lat nie rozwinął się, z bakterią to tylko środkami miedziowymi. Antybiotyków dla drzew jeszcze nie wymyślono. Takie objawy ma tylko rak bakteryjny;
Obrazek

Chciałam dodać, że Niemcy w latach 50-tych próbowali leczyć raka na brzoskwini bodajże streptomycyną - o ile dobrze pamiętam, i to podobno z dobrym skutkiem. Jednak tego zakazano, coś tam w badaniach wyszło nie tak.
Na działce miałam wiśnię Sabinę i tak jak i u Ciebie na każdym owocku była gnilna plamka, poszła pod topór.
Pozdrawiam! Gienia.
tdk2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 cze 2023, o 09:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Czereśnia - Pomoc w identyfikacji choroby

Post »

Dzień dobry.
Nabyłem działkę w okolicach Żywca i rośnie tu niemała czereśnia. Niestety co roku, gdy tworzą się owoce, zanim zdążą dojrzeć czarnieją. Liście też mają rdzawe plamki. Czytałem, że może to być dziurkowatość liści, ale nie pasują mi objawy do końca, choć przyznam, że jestem laikiem w kwestii drzew.
Da się to drzewo uratować? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Pozdrawiam.
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - Pomoc w identyfikacji choroby

Post »

Nie masz więcej fotek? Jeśli owoce czarnieją i takie plamy masz na liściach- to poczytaj o raku bakteryjnym drzew pestkowych.
Widzisz to drzewo u siebie na żywo, sprawdzisz wszystkie objawy i łatwiej Ci będzie postawić diagnozę.
Pozdrawiam! Gienia.
tdk2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 cze 2023, o 09:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - Pomoc w identyfikacji choroby

Post »

Dziękuje za odpowiedz.
Poniżej więcej zdjęć.
Czytałem o tym raku, ale jedni piszą, że da się uratować, a inni, że niestety nie. Jaka jest Twoja opinia?
Pozdrawiam.

Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”