Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Poprzednia część 1 wątku znajduje się tutaj viewtopic.php?f=34&t=13803


Witam,

co może być przyczyną tak wyglądających (niektórych) owoców czereśni Kordia na podkładce F12/1?
Pięknie i obficie kwitnie, ale co roku zawiązuje bardzo mało owoców. Do tego niektóre wyglądają tak jak na zdjęciu.
Czy to brak dobrego zapylacza w pobliżu?

Obok jest Burlat na Colcie. Jest ponad połowę mniejszy, a owoców dużo więcej.

Obrazek


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Almatea zerknij do wątku o chorobach czereśni - ostatnia strona:
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... &start=918
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ostatnie dwa lata przynajmniej u mnie były takie, że mimo kwitnących obok siebie i potencjalnie zapylających się odmian nie było czynnika zapylającego - pszczoły nie lataja zbyt daleko jak jest sucho a wówczas taka mini susza panowała. Jak nie masz pasieki za płotem to mimo zapylaczy obok siebie i słonecznej pogody może być różnie z owocowaniem.
Pewnym rozwiązaniem jeśli nie mamy sąsiada z ulami są domki dla dzikich pszczół jak murarki, można takowe kupić, można zrobić samemu.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

W odstępie roku kupiłem w jednej ze szkółek 3 czereśnie Burlat na F12/1. Pierwsza posadzona jesienią zaczęła schnąć od góry. Było to wiosną. Odciąłem suchą część i to co pozostało nie bardzo chce rosnąć. Kolejne dwie posadzone rok wcześniej spotkał ten sam los. Schną od góry. Są już skrócone. Zastanawiam się czy to jest jakaś choroba czy coś innego? Po skróceniu zaobserwowałem taki wyciek jak na zdjęciu.
Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Może coś się dzieje z korzeniami jeśli nie rośnie. Czytałem że F12 jest bardzo podatna na guzowatość korzeni.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Z własnego doświadczenia rany po cieciach czereśni muszą być bezwzględnie i jak najszybciej zabezpieczane maścią z dodatkiem środka grzybobójczego np Funaben albo coś z dodatkiem Topsinu. Spotkałem się z opinia ze wyciek gumy to nie zawsze objaw choroby a np. mechanizm drzew do zabezpieczania ran jednak z doświadczenia wyciekająca guma to najczęściej objaw raka bakteryjnego.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

A czy to schnięcie od czubka w dół też może byc objawem raka?
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Witam
Czy środek Signum 33 WG nadaje się do oprysku przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych?
Wiem że najlepiej sprawdziłby się Topsin ale nie ma go nigdzie u mnie w sklepach.
Pryskać tym Signumem czereśnie?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Signum nie jest dedykowany na drobną plamistość liści, oprócz Topsinu to chyba jeszcze preparaty z dodyną (syllit 65wp), jednak one działają tylko kontaktowo.. W tym wypadku oprysków trzeba zrobić więcej. Spróbuj topsin zdobyć w necie, bo wkrótce będzie już nie do zdobycia. Rzadko go używam a jest naprawdę skuteczny.
Najlepszym sposobem na uniknięcie tej choroby jest dokładne wygrabianie opadłych liści jesienią, bo to od nich zaczyna się choroba.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Późno, jak u brzoskwiń, ale lepiej późno niż wcale. Czereśnie starej niemieckiej odmiany Późna Schneidera zawiązują owoce. Są po dwukrotnym oprysku lecytyną i jednokrotnym bioczosem. Mam nadzieję, że nie będzie osypywania owoców. Kiedyś kasztanioki uprawiano na Przedgórzu Sudeckim. W sezonie nocą ładowano całe wagony czereśni, by o świcie były na berlińskich targach. Dzisiaj są w Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy, rosną w sadzie starych odmian z całego Śląska.

ObrazekObrazek
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Ja mam takie pytanie. Zrobiłem oprysk na trześniówkę ok. tygodnia temu. Akurat to była sobota i po 20.00 opryskałem razem i śliwkę. Około 6 rano następnego dnia zaczął padać deszcz. Powiedzcie mi czy taki oprysk (Mospilan) coś dał czy muszę to powtórzyć? Ogólnie gdzieś czytałem, że są 2 wyloty muchówki i trzeba ok. 2 tyg. później chyba drugi raz pryskać? Podpowiedzcie coś. Edit. A jak u was hodowla kur wpływa na robaki lub brak robaków w owocach? Bo też mam takie przemyślenia co do wygrzebywania przez kury robali z ziemi.
Mam tę moc - Sylwek
jagusia111

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Oczywiście, oprysk mospilanem powinien być w pełni skuteczny. Oprysk przez tak długi czas zdążył się wchłonąć i spełnić swoją rolę. Zapewne zabieg trzeba powtórzyć bo jednokrotny oprysk to trochę za mało aby mieć zdrowe owoce. O nasionnicy trześniówce dyskutujemy tutaj: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=11839 .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Sylwester, jeśli masz kury, to jak najbardziej zrób im wybieg pod czereśnią. Nie wiem czy one wyłapują wyłażące z ziemi muchy - jeśli zdążą to chyba tak. Wiem na pewno , że zbierają robaki z czereśni, które spadają. Widziałam u znajomych na wsi. Mają dwie potężne czereśnie i kurnik z wybiegiem pod czereśniami. Twierdzili, że robak w czereśni trafia się bardzo rzadko. O opryskach to oni nawet nie słyszeli. No to coś w tym musi być.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”