Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

To ja mam pytanie. Przymierzam się do tych "oliwek" ale drzewka jeszcze młode i owoce dojrzewają nierównomiernie. Na raz nie zerwę tyle aby opłacało się już robić. Czy można zebrane owoce zamrażać i po uzbieraniu większej partii przerobić? Przy nalewce tak robiłam i było ok.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Też jestem ciekaw. Z zamrożonych owoców robiłem nalewki i dżemy i było ok. Co do kiszenia mrożonych owoców nie mam doświadczenia. Może ktoś z naszych forumowiczów robił te "oliwki" z mrożonych owoców? Jeśli macie jakieś doświadczenia w przerabianiu owoców derenia, proszę się podzielić informacjami. Ja nalewki robię od dawna i chętnie podpowiem co i jak. Może zadam pytanie nie w tym temacie ale, jak nazwać kiszony dereń z pestką w oliwie? Może jest polskie określenie takiego produktu?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mili17199
100p
100p
Posty: 168
Od: 23 lut 2016, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

U mnie w tym roku pierwsze owoce, aż 2 sztuki.
Gosia
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

W Nowym Roku lustrowałem swoje derenie, owoce na kilku krzewach nadal wiszą. Mam nadzieję ze do wiosny same opadną. Paki kwiatowe są dobrze widoczne i bardzo liczne. Szykuje się obfite kwitnienie wczesną wiosną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

U mnie co roku kwitnie obficie. Za to owocuje naprzemiennie. Jednego roku jest zatrzęsienie, następnego zdecydowanie mniej. Nie mam pojęcia co to za odmiana. Kupiony po prostu jako dereń. Pestki z niego nie kiełkują w ogóle. Leży ich cała masa pod drzewkiem. Miałbym tam dereniowy gąszcz gdyby wschodziły.
mili17199 Temu, o którym piszę wyżej, zajęło sporo czasu zanim rozbujał się z owocowaniem. Taka to już chyba cecha tego gatunku. Teraz nawet jak ma słabszy rok, to starcza na domowe potrzeby. Krzew ma już ze cztery metry wysokości.
fortunata09
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sty 2023, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

zaorla pisze: 11 paź 2022, o 09:30 Można zobaczyć 100% Shana na moim zdjęcia. W tym roku owoce były zdecydowanie większe, około 10 g. Shan ma największe owoce wśród odmian o okrągłych owocach. Na All.... i Ol... jest masa oszustów. Sam też prostowałem zamieszanie z odmianami, które są pomylone nawet w arboretach i ogrodach botanicznych. Zajęło mi to kilka lat zanim zebrałem kolekcję odmian o 100% pewności odmianowej. Większość odmian ukraińskich mam bezpośrednio od Pani profesor Klymenko z Kijowa.
Obrazek
Potwierdzam. Twoje derenie to jedyne co mi bezproblemowo rośnie na działce. Kupione w zeszłym roku Swietłana, Dublany, Szafer już mają b.liczne pączki kwiatowe i pięknie podrosły. Gdybyś tylko miał Świdośliwy...a tak moja Smokey pójdzie na "drugi plan" w kierunku kompostownika, a ja w autobus i po kolejnego derenia do Was jadę. Tak, tak, autobusem też można wyskoczyć na zakupy jak ktoś z okolic Warszawy.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Byłem na działce i zrobiłem fotkę dereniowi
Obrazek pączki kwiatowe już widoczne. ;:333
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

U mnie tak samo, oby luty był łaskawy :shock:
Pozdrawiam Lucyna
Bruce Lee
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 mar 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Znalazłem taką metodę w necie rozmnażania Derenia Jadalnego poprzez zimowe szczepienie. Przeszczepiłem około 20 gałązek chińskim sekatorem do szczepień kilka dni temu. Wg mnie to fake czyli raczej to się nie może udać. aha co gorsza użyłem gałązek z pąkami kwiatowymi, bo pomyślałem ,że jeślibym miał wystawiać naczynia z woda i kwitnącymi gałązkami to może te pąki jakimś cudem dotrwają i sie rozwiną, co by zapylić. Ewentualnie jeśli te gałązki uschną to nic się nie stanie, ponieważ ciąłęm tak aby straty były jak najmniejsze. Przeczytałem tez ,że pyłek Dereni jest ciężki,dlatego są raczej owadpylne,a jeśli kwitną wcześnie to trzeba tak kombinować aby mieć w zasiegu owady latające w temperaturze poniżej 10-13 st C. Tutaj Derenie kwitną od lutego ,a czym później tym pyłek mniej wartościowy-jak się może wydawać(?)
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Czy sadzenie derenia odmianowego z gołym korzeniem ma sens czyli uda się? Przyznam, że pewna szkółka oferuje sadzonki gołokorzeniowe po 25zł (pakiet 10szt za 250zł). Oferta finansowo interesująca, szczególnie że chwilowo nie śmierdzę groszem. Ma to sens czy lepiej nie ryzykować?
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Czemu ma się nie udać? Jest chyba łatwiej o sukces niż przy innych drzewkach. Derenie mają silnie rozbudowany system korzeniowy. Sadziłem derenie z gołym korzeniem już kilkukrotnie.
Podnieśli ceny (chyba tylko tej oferty) i wybór odmian mniejszy, w październiku '22 płaciłem 19zł/szt.
Obrazek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Krasny pisze: 2 sty 2023, o 14:46 U Pestki z niego nie kiełkują w ogóle. Leży ich cała masa pod drzewkiem. Miałbym tam dereniowy gąszcz gdyby wschodziły.
Kolego to jest celowa robota przyrody! Akurat dereń jest dzikim krzewem i jest "wyliczony" na rozsiewanie przez istoty, które się nim żywią, muszą go zjeść a następnie pestkę wydalić a wtedy ona wykiełkuje w "regulaminowym czasie".
Chodzi tu raczej o zadziałanie kawasów trawiennych w ograniźmie pośrednika. Specjaliści traktują pestki derenia kwasem po przez zanurzenie ich na krótki czas w nim i w ten sposób zmuszają je do kiełkowania, nie pytaj jakim kwasie i na ile minut, bo tego dokładnie nie wiem(nie interesowałem się aż tak tym tematem). ;:185
Ty jako "zwyczajny ludek niewtajemniczony" też może wysiać pestki derenia ale musi je stratyfikować klasycznie i wykiełkują ale jest jeden szkopuł w tym, one mają aż ok.300 dni okresu stratyfikacji! ;:303
To załatwia już na starcie większość "siewców", bo nie mają oni aż takiej cierpliwości. ;:215
Dlatego nasiona pod dereniem leżące na wierzchu bez stratyfikacji prędzej zgniją niż wykiełkują pewno. ;:333
Witam, jestem Adam.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dziękuję, uspokoiłeś mnie. co zrobić, ceny szaleją, widać to u wszystkich produkujących/sprzedających zieleninę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”