Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wroniarz dzięki za słowa otuchy. Ale już nie będę sypać skorupek pod jagody na wszelki wypadek.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wczoraj jadłem pierwszy owoc mały , kwaskowaty ale aromatyczny. Boreal Best i Blizzard mają jagody już do 3 cm niektóre nabierają kolorku. Aurora i Honeybee też mają duże. Z tych jestem zadowolony najlepsze u mnie odmiany. Może jeszcze Blue Treasure i Banana u mnie się sprawdziły. Te odmiany to u mnie nr 1 smaczne, duże owoce i rosną ładnie. Mam inne ale jakoś odstają wyraźnie od tych moich faworytów.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 235
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Po takim zimnym maju u mnie, to po raz pierwszy, kamczatka dojrzeje dopiero w czerwcu.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Yogibeer, czy Boreal Best i Blizzard kwitną w w tym samym czasie? Chcę dokupić 2-3 kamczatki. Z Twojego opisu i zadowolenia z nich mnie też się udzieliło. Mam Aurorę, Honeybee i NN.
,
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Tak kwitną nieco później niż Aurora i są dobrymi zapylaczami. Blizzard ma owoce największe w kształcie wrzeciona 3.5 cm a i więcej się trafi. Smak jest dobry ale nieco inny niż Aurora, wyborny żadnych kwaśnych akcentów(w pełnej dojrzałości) Blizzard ma dość wysoki stopień zapylenia przy kapryśnej chłodnej wiośnie. Bestia ma owoce równie smaczne ale nieco mniejsze. Tworzy wielki krzew i nie zagęszcza się za bardzo, owocuje obficie pomimo złej pogody podczas kwitnienia. I nie są takie późne u mnie druga dekada czerwca ale skubać można już od początku czerwca ale wtedy należy się liczyć z lekkim kwaskiem. Blizzard ma lekką tendencję do opadania owoców, Bestia trzyma się lepiej ale ogólnie z sypaniem się owoców nie ma żadnego problemu.
Tą odmianę co jadłem to jakiś ,,zabytek" i jej jedyną zaletą jest wczesność i ciekawy smak jak dojrzeje ale niebieskie są już teraz lulki.
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U blizzarda i besti rzeczywiście wszystko spóźnione ?są już pierwsze owoce całkiem spore ,ale też jest sporo pąków zamkniętych. Ciekawi mnie czy to normalny objaw? Wojtek lub zojka(nie wiem bo pierwszy raz zapylone)pięknie zapylony dzięki aurora/indigo czy Blizzard/beast. Garść owoców będzie z nowych nasadzeń o ile zdarze po urlopie.
Darelecki
100p
100p
Posty: 132
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Witam wszystkich. Mam kilka kilkuletnich krzaków różnych odmian jagody. Dwa krzaki są bardzo duże (mają ok. 7 lat). Niestety z roku na rok owocują coraz słabiej. W tym roku jest na nich może z 40-50 owoców. Co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Może trzeba je odmłodzić przez odpowiednie cięcie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1024
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Przyczyną słabego owocowania starych kamczatek jest brak wystarczającej ilości wody i w mniejszym stopniu pokarmu od wiosny do jesieni.
Odmładzając nie należy skracać pędów, bo spowoduje to zmniejszenie owocowania. Lepiej wycinać całe pędy.
Darelecki
100p
100p
Posty: 132
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Moja wczesna kamczacka jagoda też niemłoda, ale owocuje przyzwoicie. Dzisiaj pierwsza degustacja, owoce zaczynają dojrzewać, ale jeszcze potrzebują kilka dni, by złapać słodyczy.
Anna
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Na jakim etapie jest u was Wojtek ? Jest jakaś szansa na degustacje za 1,5 tygodnia ? Pytam ,bo pózniej dopiero będę miał okazję na początku lipca coś spróbowac jak zostanie. :cry:
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1024
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

W Warszawie od tygodnia są pojedyncze wybarwienia. Na dziś wybarwionych około 10%, ale jeszcze kwasiory.
Przypuszczam, że z krzewów mniej zagęszczonych jak moje 10 Wojtków po zasileniu drugi roku z rzędu obornikiem, może w centralnej Polsce zacząć zbierać z końcem maja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”