Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Pelasia pisze: 27 kwie 2023, o 19:43 Mam kilka jagód ,moja gleba pH ponad 7
I do tego raczej ciężką.
Teraz czytam , ze jagoda dobrze się czuje w lżejszej glebie i w niższym pH.
Zdarłam drań, w sobotę będę robiła obrzeże i zastanawiam się nad rozluźnieniem gleby.
Mam taki pomysł , żeby warstwę gleby wymieszać z kompostowanymi trocinami po królikach, to rozluźni glebie i trochę ja zakwasi i dosypać obornika granulowanego.
Chce przykryć to agrowloknina i wyściółkować zrębkami z drzew owocowych
Albo kora iglasta
Proszę o uwagi ….
Asia
Po pierwsze czy jagody źle Ci rosną? bo może nie trzeba nic robić?
Mam identyczne warunki jak Ty ale nie znam pH.
Osobiście użyłbym tekturę zamiast agrowłókniny, pozostawiając otwory co najmniej 20cm średnicy na krzewy. Na tekturę zrębki z drzew. Na wierzch ściółka, czyli wszystko co roślinne, byle nie za grubo maks 5 cm.
A ten obornik i trociny kompostowane to może najpierw pod tekturę bym dał, byle nie za dużo.
Teraz poczekać trzeba co najmniej rok - wtedy tektura już powinna cała zniknąć, a ziemia powinna być rozluźniona przez dżdżownice, które wciągną całą ściółkę, łącznie z tekturą.
Ja tak zrobiłem u siebie, tyle, że użyłem kompost, patyki i tekturę. W tym roku mam 2 razy wyższe krzaki, czyli im nie zaszkodziło.
W ten otwór dosadziłem miętę, bo chciałem odstraszyć zauważone mrówki. W tym roku mrówek nie widzę, ale mięta wypadła, chyba przez cień.
Co do pH, uważam, że sam się ustabilizuje - wystarczy ściółkować i nie grabić liści.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 648
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Andrzej997 a można sypnąć na górę igliwia tak z 5cm?
Pozdrawiam Robert :-)
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Z doświadczenia wiem, że można i na pewno nie zaszkodzi - ale czy to potrzebne to nie wiem. Ja sypię tylko pod borówki.
P.S.
Nie wiedziałem, że jagody są takie kwaśnolubne - czytałem, że czują się niemal wszędzie dobrze.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 648
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Andrzej997 ja niedawno posadziłem jagody a igliwia mam nadmiar chciałbym to wykorzystać pod jagody.
Pozdrawiam Robert :-)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5842
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Andrzej właśnie o to chodzi ze nie za bardzo rosną, niektóre krzaki maja na końcach brązowe liście.
Jeden krzak mi usechł całkiem,
Ale może to wina tego, ze często się o niego potykaliśmy , przy koszeniu trawy.
Dlatego zrobiłam obramowanie z desek .

Zrobiłam tak jak mówiłam , zdarłam darń , przemieszałam z wierzchu ziemie z tymi trocinami i obornikiem( ciężko było, zbita ziemia i korzenie z trawy bardzo utrudniały).
Mam nadzieje ze dżdżownice zainteresują się trocinami i też pomoże to rozluźnić wokół nich glebę, a przy okazji trochę ja zakwasi.
Że pH mam takie wysokie wiem, bo badałam pare lat temu glebę.
Może , jak będę miała sile o chęci to pomyśle o tych kartonach
Asia
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Pomyśl o occie jabłkowym. Mam na RODos beczkę, do której wrzucam jesienią jabłka. Zakwaszacz będzie zaraz jak znalazł:)
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Asiu, jak nie rosną i źle wyglądają to oczywiście masz rację - działaj, bo szkoda.
Osobiście jak mi zależy bardzo na roślinie, to nawet tak robię, że wykopuję dół na 2 szpadle głęboki, o średnicy docelowej krzewu czyli np. 1m i wsypuję ziemię z powrotem do dołka na zmianę z materiałem czyli co tam masz do rozluźniania.Np. wiaderko trocin, wiaderko ziemi. Tak się rozluźni, że połowa ziemi zostanie.
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Problemem mogą być też pędraki. W tym roku przy pieleniu wygrzebałem garść tych szkodników spod jednego krzewu. Były bardzo płytko. Krzaczek jest niewielki i słabo rósł. Może właśnie przez nie. Podlałem preparatem do odstraszania tego typu robali. Zobaczymy jak to podziała.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5842
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

kuneg pisze: 7 maja 2023, o 01:00 Pomyśl o occie jabłkowym. Mam na RODos beczkę, do której wrzucam jesienią jabłka. Zakwaszacz będzie zaraz jak znalazł:)
A ocet jabłkowy , w jakie proporcji?
Moja Koleżanka jabłka wrzuca na grządkę z borówkami, żeby zakwasić.
Asia
karion
500p
500p
Posty: 550
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Ściółka nie rozwiąże problemu jeśli ziemia jest ciężka i zbita. Obserwowałem to wiele lat na jednej sztuce. Dopiero po przesadzeniu na stanowisko gdzie dostała luźnego piasku kwarcowego pięknie wystartowała.Piasek to pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy po obserwacji w jakim stanowisku u mojej mamy rośnie a rośnie co najmniej dobrze. Już po miesiącu do maja na tym starym krzaku zaobserwowałem wiele przyrostów dochodzących do 20cm a po 2 tygodniach krzak pięknie się wyprostował. Moim zdaniem kamczacka podobnie jak borówka potrzebuje gleby lekkiej przepuszczalnej.

fotka z przed 10 dni. Krzak który w zasadzie zawiesił się wzrostowo na kilka lat w ciężkiej glebie w tym roku po dodaniu towarzyszy będzie miał może 2 szklanki owoców.
Nowe dosadzone krzaczki już też mają po kilka owocków.

Obrazek

U mnie bez specjalnego przygotowywania stanowiska dobrze rośnie porzeczka,agrest,maliny a kamczacka i borówka fatalnie.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U mnie ziemia piaszczysta, kamczatki sadze bez żadnych ceregieli, pół sztychówki obornika pod korzeń.
Krzewy już mają 2 metry średnicy, 5 lat po posadzeniu. ;:173

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Na glinie rosną wolniej. Moje 10 letnie mają 1,5x1,5m. :wit
Pozdrawiam, Jacek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5842
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Tak wyglądają teraz moje jagody


Obrazek

Obrazek
A to ta uschnięta
Obrazek
Jak je sadziłam. , do dołka dawałam kompost , może faktycznie były jakie pędraki i podjadały korzenie.
Z tej uschniętej , wzięłam złamaną odnogę i wsadziłam do wody, może puści korzenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”