Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2144
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U mnie kwitnie już tylko Duet. Trzmiele pracują (gniazdo wystawione tuż przy krzewach). Co do lepiarek, u mnie też budują norki. Raz usiadłam na wylocie takiej, pszczoła dała mi dosadnie znać, co myśli o takim blokowaniu tunelu :;230
Pozdrawiam Lucyna
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Yogibeer 701,
Jeśli nie widać zgnilizny na pędzie tuż nad ziemią, to najprawdopodobniej poparzenie słoneczne.
Z opracowania INHORT z 2023r METODYKA INTEGROWANEJ OCHRONY JAGODY KAMCZACKIEJ (materiały dla producentów)
Uszkodzenia liści powodowane przez słońce
Na młodych liściach jagody kamczackiej mogą występować uszkodzenia, które są wynikiem poparzeń słonecznych.
Są one znacznie częściej przyczyną zamierania liści, niż choroby infekcyjne.
Poparzenia słoneczne występują zwykle na dolnej stronie młodych liści.
Do poparzeń dochodzi wiosną, gdy po okresie pochmurnej pogody występują dni z dużą ilością słońca.
Na poparzenia szczególnie narażone są młode liście, które są bardzo elastyczne i pod wpływem wiatru wyginają się spodnią stroną w kierunku słońca i łatwo ulegają uszkodzeniom przez promienie słoneczne.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1916
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Dopiero dzisiaj zaczęły kwitnąć.

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wczoraj zakwitł LV, a dziś Wojtek. Kilka trzmieli uwijało się wśród kwiatów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U mnie też przedwczoraj rozwinęły się pierwsze pąki na krzewach. Prawdopodobnie na odmianach Aurora i Borealis. Boreal Blizzard i Boreal Beast są parę dni do tyłu z rozwojem za tamtymi. Załamanie pogody pewnie opóźni je jeszcze bardziej. Na szczęście przy tych roślinach nie trzeba obawiać się przymrozków.
suhr anor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 29 cze 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

A u mnie już duże zielone jagody
Jeśli nie nastąpi jakiś armagedon pogodowy pomiędzy 15 a 20 zacznie się sezon na kamczacką !
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 705
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Kupiłem jeszcze dwa krzewy JUGAN. Jako ciekawostka to w szkółce były z tego co widziałem tylko krzewy JUGAN.. i mają już zawiązane owoce.. to tak wracając do dyskusji sprzed kilku dni odnośnie zapylaczy lub ich braku.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Mam 3 ładne krzewy z serii Boreal Piękna, Bestia i Blizzard. Mają już sporo całkiem dużych owoców do 1 cm na oko. Mam też inne tych samych odmian i powiem ,że na słabej ziemi jagoda nie rośnie a ja mam piach. Te 3 szt. rosną na kompostowej ziemi. Czyli przed sadzeniem warto przygotować podłoże i nie sadzić do dołka tylko wymieszać większy obszar z kompostem, ziemią ogrodniczą a i ten Carbomat może być, jagoda lubi takie wynalazki. Ja wypróbowałem i efekt jest dobry, nawet do 100% większe przyrosty przy zastosowaniu 50% słabej piaszczystej ziemi i 30-40 % kilkuletniego kompostu plus około 10-20% tego węgla. Doświadczenie prowadziłem w donicach 20 l z tą sama odmianą i sadzonkami z tego samego źródła. Sadząc do gruntu kilka krzaków nie warto oszczędzać i dobrze przygotować podłoże. Ja oczywiście tego nie zrobiłem i teraz widzę swój błąd.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

W zeszłym roku moje jagódki miały ok. 85cm - zmierzyłem dzisiaj i wyszło ok. 115cm, czyli przyrost 30cm lub 35 %. Chyba to dobry wynik, chociaż mam wrażenie, że jagód będzie mniej ze względu na fakt, że je mocno przerzedziłem na wiosnę.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 705
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

BobejGS pisze: 13 mar 2024, o 06:41 Planuje pojemniki mocno ponawiercać, tak by korzenie mogły swobodnie wychodzić po za pojemniki, bo same pojemniki będą wkopane i wystawać będzie tylko rant, by wrazie co łatwiej było podlewać.
Błażej... Są na portalu aukcyjnym gotowe donice z otworami po całości. Są sprzedawane jako doniczki do uprawy iglaków. Są siedmio i dwudziestolitrowe.

U mnie już wszystko przekwitło, a jedyna Jugana, już drugi rok z rzędu nie kwitła w ogóle. Nie miała ani jednego kwiatka. :|
Nie mam pojęcia dlaczego.
Wszystkie moje krzaki rosną w donicach.
Pozdrawiam,Vivien333
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Moje dwie Jugany ruszyły ze wzrostem dopiero w drugim roku, w tym (trzeci rok w gruncie) nawet zawiązały po garści owoców. W Bakczarze jest najplenniejszą odmianą (do 9kg z krzewu), w Polsce okazała się ,,kapiszonem''.
Polecam tabelę porównawczą Plantinu https://plantin.com.pl/wp-content/uploa ... ort_PL.pdf
Jasno z niej wynika, że z nowych wschodnich odmian w Polsce sprawdza się jedynie Vostorg.
Oprócz Jugan mam dwie Moreny, Bakczarski Velikan i Docz Velikana. Wszystkie przegrywają plennością z odmianami polskimi i kanadyjskimi.
Nie są wcześniejsze. Kwitną tylko 2 tygodnie (na innych odmianach kwiaty wisiały koło 3 tygodni). No i najpóźniej wchodzą w stan spoczynku zimowego.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

viewtopic.php?t=123098&start=585
W tym linku są posty , gdzie próbowaliśmy rozkminić co jest moim jagodom
Latem ,na rabacie przemieszałam ziemie z trocinami po królikach i dodałam obornika gralnulowanego i ziemi kompostowej.
Zrobiłam oprysk na grzyba i na robaki.
Wiosną miedzianem
Krzaki rosną piękne ,zielone i mają dużo zawiązanych owoców ;:173
Zrobię w sobotę zdjęcia i sami zobaczycie jak jest różnica
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”