Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Ja mam na jednej metalowej konstrukcji aktinidie i winorośl. Przez pierwsze kilka lat bez nawadniania, winorośle miało pędy roczne po 3-4m dł. Pedy aktinidii może 80cm i wierzchołki zasychały latem. Po zastosowaniu automatycznego nawadniania pędy aktinidii przerosły moje oczekiwania, przegoniły winorośle. Jednoroczne pędy mają średnicę kciuka i kilka metrów długości. Owoców miałem trochę z braku ochrony przed wiosennymi przymrozkami. Sadziłem te rośliny bardziej dla ozdoby niż na owoce. Aktinidie mają piękne ulistnienie, zwłaszcza ostrolistna Adam. Tej zimy winorośle wykarczowałem. Doszedłem do wniosku że nie ma sensu trzymać na jednej konstrukcji aktinidii i winorośli. Mam nadzieję utrzymać je w ryzach i w następnym tygodniu biorę drabinę i będę przecinał.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5755
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

:wit Mam prośbę do forumków ,którzy mają kiwi :czy mogli byście podpowiedzieć jakie rusztowanie zrobić pod te pnącza? Jak wysokie i z czego?
Zdjęcie mile widziane.
Mam 3 rośliny
Asia
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Moje trzy pstrolistne rosną przy drewnianej kracie wysokości trochę ponad 3m i szerokości też około 3m. Konstrukcja składa się z trzech pionowych słupków o przekroju 10cm/10cm. Do nich przymocowane są poprzeczne i pionowe listwy o przekroju 3cm/3cm, które tworzą właściwą kratę. "Oko" kraty to około 30cm/30cm. Żeby zamontować słupki wykopałem dołki głębokie na dwa sztychy szpadla i na jedną jego szerokość. Włożyłem metalowy ceownik z nawierconymi otworami na śruby i zalałem gęstym betonem. Ustawiłem pion poziomicą. Przy zalewaniu dodawałem kamieni wielości mniej więcej pięści, żeby zaoszczędzić na materiale i żeby metal miał się na czym stabilnie opierać. Kiedy beton stężał, to do ceowników przykręciłem śrubami grube słupki, a do nich cieńsze, tworzące kratę. Kanciaki 10cm zamontowałem na ceownikach tak, żeby nie dotykały ziemi. Są przymocowane jakieś 10cm nad gruntem. Nie gniją wtedy od wilgoci. Robiłem po dwa otwory na ceownik. Śruby fi 8mm. Drewniane elementy wcześniej zaimpregnowałem i też nawierciłem, żeby otwory w słupkach pasowały do tych w ceowniku. Rozstaw słupków to 1,5m. Całość przymocowałem dodatkowo do ścianki, którą ta konstrukcja zasłania. Tak dla pewności. Pstrolistne nie wyrastają więcej niż metr nad taką konstrukcję. Posadzone są gęsto, ale mają służyć głównie jako zasłona. Co roku owocują i tak. Montowaliśmy to w dwie osoby. Mam nadzieję, że pomogłem :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5755
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

:wit Baardzo pomogłeś ;:196 Opisałeś to tak ,że prawie widziałam jak robiłeś :wink: Mi przede wszystkim chodzi o kotarę przed słońcem, no a przy okazji podjedzenia owoców.
Asia
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

suzana pisze:A podlej kiwi gdy kwitnie i zawiązują się owoce albo jak są już małe zawiązki to wszystko opadnie tak jak mnie :;230
Kiwi reaguje tak jak winorośl.
Czyli nie podlewać kiwi w trakcie kwitnienia? U mnie chyba zanosi się na pierwsze kwitnienie i nie chce nic zepsuć

-- 12 maja 2022, o 21:20 --
Senior pisze: Całkowitą nieprawdą jest to co napisałaś o podlewaniu w okresie gdy są kwiaty i zawiązki owoców. Musiałbym nakrywać moje aktinidie przed deszczem :D Gdy nie ma opadów to normalnie podlewam i nic się nie dzieje.
Dobrze że piszesz bo już się wystraszyłam, widać u mnie na razie malutkie kuleczki a dziś obficie podlalam
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

U mnie będą chyba pierwsze owoce :)
Na jednym z trzech krzewów różnych odmian zapowiadają się pąki :)
Krzewy mają teraz trzy lata...


Obrazek
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 105
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Ja sadziłem w zeszłym roku i też na kilku odmianach widziłem pąki kwiatowe, może się uda spróbować ze 2 owoce, bo na samcu :wink: kwiatów będzie dość dużo :)
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Czy na tym etapie da się odróżnić, który krzew to samica a który samiec?
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Rolnik Sam pisze:U mnie będą chyba pierwsze owoce :)
Na jednym z trzech krzewów różnych odmian zapowiadają się pąki :)
Krzewy mają teraz trzy lata...


Obrazek
Właśnie miałam pytać czy te kuleczki to będą kwiaty :D
W takim razie u mnie też coś będzie o ile rzeczywiście moja odmiana okaże się samopylna
Obrazek
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 105
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Rolnik Sam pisze:Czy na tym etapie da się odróżnić, który krzew to samica a który samiec?
No raczej dość trudno, przy młodych roślinach na odmianie męskiej będzie najprawdopodobniej dużo więcej pąków niż na żeńskiej. Tylko pytanie po co rozróżniać, nie wiesz gdzie masz jakie odmiany posadzone?
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Niestety nie do końca :) Krzew męski mam posadzony obok środkowego żeńskiego
i teraz po prostu nie wiem która gałązka do którego należy ;)

Jak znam życie w tym roku zakwitnie facet a ja obejdę się smakiem :)

r.s.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Niestety na mojej aktynidii wyżyli się ogrodnicy. Liście czarne i skręcone. Jak myślicie? Odbije to jeszcze, czy wywalić i dać sobie spokój, uznając że nie ten klimat.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Można się przyzwyczaić. U mnie podobnie jest każdej wiosny. Potem odbija ze zdwojoną siłą.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”