Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Pytanie od koleżanki: czy można szczepić zrazami z gałązek starszych, np. dwuletnich?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
misoo83
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 22 wrz 2016, o 05:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pancevo (Serbia)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

KamilK02 pisze: 7 mar 2024, o 08:36 misoo83 Bardzo pięknie pokazane szczepienie. Czy jako podkładka wykorzystana jest antypka (Prunus mahaleb L.) , czy zwykła wiśnia (Prunus cerasus L.)?
Tak, jako bazy użyłam zwykłej wiśni Prunus cerasus L.

Darko52 pisze: 6 mar 2024, o 13:50 Wszystko ładnie pokazane , ale prośba, aby zawsze podawać datę .
Który to dzień i miesiąc, bo termin szczepienia jest bardzo ważny
Spójrz poniżej wideo. Kiedy film został opublikowany, przeszczep był wykonany tego samego dnia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2853
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Super, może spróbuję na odroście korzeniowym jeśli jakiś wyjdzie po wycięciu starej wiśni sokowej :wit
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
iwonaceae
200p
200p
Posty: 334
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

bendkos pisze: 9 mar 2024, o 21:50 To chyba colt jak ci się nie spieszy można obsypać ziemią i dbać aby była lekko wilgotna to do jesieni będą ładne korzenie.
Dzięki bendkos. Właśnie nie wiem co to za podkładka. Czy Colt ma taką tendencję?
Też tak myślałam, że te odrosty bliżej korzenia można zakopczykować, ale z tymi wyżej to już większy problem. Może spróbuję odkładu powietrznego (tak to się nazywa?).

Swoją drogą właśnie przyszła do mnie paczka ze zrazami. Niestety prawie wszystkie wiśnie i część czereśni ma już duże pąki ;:145 Kiepsko to widzę. Ale zrazy są wyjątkowo długie, więc może uda się coś wybrać. Teraz tylko pozostaje kwestia podkładek. Mam podkładki czereśni ptasiej (Prunus avium), ale zapstanawiam się nad dokupieniem anytpki dla wiśni.
Z tego co czytałam, to jednak większość czereśni jest szczepiona na Colcie, a wiśnie na antypce. misoo83, piszesz o szczepieniu czereśni na wiśni Prunus cerasus. Jakie są efekty? Łatwo się przyjmują?
Pozdrawiam,
Iwona
garrs
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

2-3 tygodnie temu szczepiłem pigwowiec na jarzębinie. Przechowuję w piwnicy w temperaturze 12 stopni. Kilka dni temu jeden pąk puścił. Co z tym teraz zrobić? Pąk ma może z 1-2 cm i pewnie w piwnicy będzie brakować mu światła do dalszego rozwoju. Przenieść do garażu (temperatura około 2-5 stopni, raczej brak światła) czy może do namiotu foliowego albo wynieść na zewnątrz? Podkładka jest zadoniczkowana.
garrs
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Wyniosłem do namiotu foliowego.

Przy okazji nasuwa mi się pytanie, czy można przeszczepić nietrafione odmiany jabłoni/grusz poprzez okulizację letnią? O tym, że poprzez szczepienie wiosenne to wiem, że można.
I czy można robić wieloodmianowe jabłonie poprzez okulizację? Pędy, które wybijają z oczek rosną chyba bardziej pionowo niż przy szczepieniu wiosennym, a to utworzy kolejnego przewodnika w drzewie?
weglowy
100p
100p
Posty: 155
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Zawsze możesz zielony pęd przyginać do poziomu spinkami do ubrań
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Poszczepiłam swoje roczne siewki Antonówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A te są zeszłoroczne z okulizacji.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
garrs
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Sama wysiewałaś antonówkę?
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Tak, z własnych jabłek.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
garrs
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Kiedy je wysiewałaś? Zastanawiam się czy jest sens wysiewać nasiona Antonówki, które są na innych podkładkach (a nie na siewce). De facto odmianą szlachętną pozostaje Antonówka, ale czy te szczepienie ma jakiś na to wpływ?

Tak teraz się zastanawiam, że to chyba jedyna opcja, bo wtedy byłaby to siewka Antonówki, a nie Antonówka, więc musi być rozmażana przez szczepienie?
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Antonówka obojętnie na czym szczepiona będzie Antonówką, a z jej nasion będą siewki.
Wybieram z owoców nasiona i wysiewam jesienią w donicę, stawiam w tunelu i czasem podleję . Wiosną wyrastają. Trzeba selekcję przeprowadzać bo nie każda jest ładna, bywa że słabo rośnie albo choruje ,u mnie miały mączniaka. Najładniejsze i najzdrowsze już po roku można szczepić przy ziemi. Dwuletnią siewkę zaszczepiłam jakiś metr nad ziemią odmianą podatną na choroby kory czyli Delikates.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
AndrzejDWPO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 mar 2024, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Szczepiłem jabłonie późną wiosną. Zrazy pozyskałem przed samym szczepieniem. Szczepiłem specjalnym sekatorem który obcinał gałązki na wzór puzzli. Zaszczepiłem 9 szt i przyjęło się 100%.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”