Całkiem nowy kawałek raju

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witajcie drodzy goście! :wit
Jesienny ogród jeszcze kolorowy. Królują trawy, marcinki i nadal kwitną róże. Nie jest to pokaz jak w szczycie sezonu, ale królowe, chociaż zmęczone długim i trudnym sezonem, nadal cieszą kwiatami, które nabrały bardziej nasyconych barw. Pracy w ogrodzie mam jeszcze trochę i muszę się spieszyć, bo w każdej chwili mogą przyjść przymrozki. Zadołowałam i podzieliłam w doniczki wysiane łubiny. Przez cały sezon ładnie urosły, a jeden nawet zdążył zakwitnąć. Wyszło mi 20 sadzonek. Posadziłam na stałe miejsca również wysiane wiosną naparstnice. Wzeszło kilka sztuk, bo resztę niechcący wyrwałam ;:223 , ale mam nadzieję, że z czasem rozsieją się same. Kupiłam też sporo tulipanów. A miałam już nie kupować, bo trochę mnie tej wiosny zawiodły. Sporo z nich miało tylko ośle uszy i kwiatów było znacznie mniej niż w poprzednim sezonie. Ale się złamałam… Posadziłam kilkadziesiąt czosnków na kolejnej rabacie. I tak się rozpędziłam z tymi czosnkami, że domówiłam kolejne kilkadziesiąt cebul. Dzisiaj przyjechały :heja Mam zamiar posadzić je na rabacie przed domem. Tam będzie fajne miejsce, bo będą rosły przed wysokimi różami, a z kolei przed czosnkami są róże niższe, które zasłonią potem ich brzydkie liście. Pomiędzy to wszystko posadzę jeszcze łubiny. Tak to sobie wymyśliłam... :D

Głównymi bohaterkami dzisiejszych zdjęć są marcinki ;:167 To jest ich czas.

Obrazek


Soniu, nie sądziłam, że w tak szybkim tempie, wszystko tak porośnie ;:oj Trochę mnie to nawet przeraża, bo robi się ciasno i już wiosną trzeba będzie dzielić miskanty i rozplenice, że o innych roślinach nie wspomnę. Bodziszek Rozanne i u mnie zawłaszczył sporą powierzchnię. Póki co, jestem nawet zadowolona. Niech rośnie, bo kwitnie cudnie przez cały sezon. Jak zacznie przeszkadzać, to będę dzielić i sadzić w innych częściach ogrodu.

Obrazek

Gosiu-Misza, tempo wzrostu roślin zaskoczyło mnie również. Chyba trochę zbyt szybko wszystko urosło. Niektóre rośliny zawłaszczają coraz większą powierzchnię i trzeba będzie dzielić, żeby nie zarosły całego ogrodu ;:224

Obrazek

Gosiu-Margo, chyba właśnie glina, na którą tak narzekałam, powoduje takie tempo wzrostu większości roślin. Zresztą u mnie jest zlepek wielu różnych gleb, bo jak wiesz sporo podnieśliśmy teren i stąd w różnych miejscach, jest różna gleba. Oczywiście z przewagą gliny na głębokości ok. 30 cm. Jednak przy sadzeniu glinę wybieram i sadzę do ziemi, którą od dwóch lata zamawiam przez internet. To czarna, tłusta ziemia ogrodowa i przekompostowany obornik. W większości idzie pod warzywa, a co zostanie, to wykorzystuję do roślin ozdobnych. Już drugi rok zamawiam hurtowe ilości tej ziemi i widzę, że ma to sens :D

Obrazek

Aniu-anabuko, takie komplementy z Twoich ust to miód na moje serce ;:196 Na pniu mam tylko dwie hortensje. Za to takich normalnych całkiem sporo. Masz rację, że te na pniu zajmują mniej miejsca. U mnie niestety wieją silne wiatry i trzeba im dawać solidne podpory. Ten bodziszek, o który pytałaś to - Rozanne.

Obrazek

Beatko, przez ostatnie dwa sezony była tragiczna susza i to zmobilizowało nas do rozłożenia linii kroplujących ;:108 Jest to jakieś rozwiązanie, gdy brakuje czasu, a roślin do podlewania jest bardzo dużo. Mieliśmy takie nawadnianie w poprzednim ogrodzie i się sprawdzało, więc tutaj też postanowiliśmy tak zrobić.

Obrazek

Aniu-Annes, dalii mam kilka sztuk, ale słabo u mnie rosną. Wyjątkiem jest Cafe au Lait. Tej mam aż dwie i ona jest nie tylko najpiękniejsza, ale też najdorodniejsze są jej krzaczki ;:215 Pozostałe mają się znacznie gorzej. Na dodatek posadzone są w nie najszczęśliwszym miejscu, bo tam nieustannie biega Bravo i ciągle coś wyłamuje… Tulipanów kupiłam sporo, ale najwięcej poszalałam z czosnkami. Będzie ponad 100 sztuk... :D
Przy takich suchych latach jak ostatnio, jedynym rozwiązaniem jest system nawadniający. Przynajmniej nie trzeba biegać po całym ogrodzie z wężami i nie traci się kilku godzin dziennie na podlewanie.

Obrazek

Daisy 1712, poszalałaś z różami ;:224 i już widać, że grozi Ci choroba różana, bo już tak jest, że jak się zacznie tę przygodę, to potem nie wiadomo kiedy i robi się 100 sztuk. Znam to z autopsji :lol: Sama zaczynałam od kilku, kilkunastu sztuk, a dzisiaj… W poprzednim ogrodzie miałam ich prawie 200. Teraz tyle nie będzie, bo bardzo wciągnęły mnie też inne rośliny, a ogród nie jest z gumy. Cieszę się, że tworzysz swoje nowe miejsce na ziemi i mam nadzieję, że wkrótce otworzysz na forum wątek. Co do rabaty z trawami, to zauważyłam, że u mnie miskanty najlepiej rosną w gliniastej ziemi. Tak samo rozplenice. Z przodu, przed domem mam ziemię przepuszczalną, bo przy układaniu kostki sporo ziemi zostało wybranej. Tam miskanty nie rosną już z takim wigorem. Za ogrodzeniem mamy głównie sosny. Jest też kilka dębów, ale rosną w pewnym oddaleniu od granicy działki, więc póki co, liści jest znikoma ilość.

Obrazek

Obrazek

Aniu-anabuko, dziękuję za te wszystkie pochwały ;:168 Bardzo mi przyjemnie czytać, że nasadzenia Ci się podobają. U Ciebie Aniu, jest mnóstwo wspaniałych roślin i potrafisz jej zestawiać wyjątkowo trafnie, więc tym bardziej jestem podbudowana czytając, że u mnie Ci się podoba. Trawami jestem zauroczona. Nawet mój mąż dostrzegł ich wyjątkową urodę i stwierdził, że ogród bez nich byłby jakiś niepełny. Szczególnie ślicznie wyglądają o tej porze roku, kiedy ich kłosy pięknie powiewają na wietrze, a rankiem przyozdabia je cudna rosa. Zresztą zimą też super się prezentują. Zajmują sporo miejsca, zwłaszcza miskanty, ale warto je posadzić, bo są wspaniałą ozdobą każdego ogrodu.

Obrazek

Obrazek


Wandziu, masz rację, że ogród wypełniony samymi różami byłby niekompletny i bardzo monotonny, dlatego staram się aby rabaty były urozmaicone bylinami ;:108 Hortensje uwielbiam, a na tej rabacie wzdłuż domu aż się prosiło o posadzenie hortensji. Z okien mam super widok.
A czy wszystko udało Ci się od razu umieścić w docelowym miejscu, czy też przymierzasz się do przesadzenia tego i owego? Bo ja już takie przymiarki czynię.
Już wiosną były zmiany i przeprowadzki. Kilka róż zmieniło miejscówki. Dzieliłam i rozsadzałam też żurawki, przywrotniki, hosty. I to jeszcze nie koniec, bo wiosną też będą roszady. Kilka róż muszę przesadzić w inne miejsca, bo mi się nieco koncepcja zmieniła. Będę też dzielić miskanty, rozplenice, kocimiętki, którym chyba u mnie wyjątkowo dobrze, bo strasznie się porozrastały i zaczynają mi zagłuszać róże. Mam sporo siewek przywrotników, zawilców. W ciągu dwóch sezonów bardzo rozrosły się też marcinki, które również trzeba będzie dzielić. Muszę przenieść w inne miejsce barbulę klandońską, bo tam, gdzie rośnie, bardzo słabo kwitnie. Wiosną roboty nie zabraknie, bo ciągle jakieś nowe pomysły przychodzą do głowy ;:224

Obrazek

Ewuniu-Pashmina, sama nie mogę uwierzyć, że ten ogród ma trzy sezony ;:oj Trochę mnie przeraża, że w tak krótkim czasie zrobiło się gęsto i wiosną trzeba będzie ten gąszcz nieco ujarzmić. Róże też porosły i pracy przy nich będzie znacznie więcej, ale co tam – Dam radę, bo róże to moja wielka ;:167

Obrazek

Halszko, dziękuję za tyle ciepłych słów. W rozwój ogrodu miałaś swój wielki wkład, za co dziękuję Ci z całego serca ;:196

Tak w drugim sezonie po posadzeniu, wygląda Twój -mój marcinek :tan

Obrazek

Na koniec jeszcze kilka jesiennych fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kilka ogólnych widoczków

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jeszcze kwitną budleje

Obrazek

Obrazek

ostatnią fotkę dedykuję wszystkim Rosomanes

Obrazek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16980
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Piękny pokaz marcinkowy. Kolory cudne.
Chyba muszę sobie roszady w ogrodzie zrobić i je dosadzić.
Co to za piękna biaława, a raczej Écru dalia z marcinkami. cudna jest. Bodziszka Rosane już sobie zapisałam .
Jak się nazywa ten jaskrawo- różowy marcinek ? Taki sam ostatnio dostałam od koleżanki.
Co to za miskant ? Przy tych różowych marcinkach ?
A te hortensje śliczne obok , co to za odmiana ?
Piękne :)
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16592
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Olbrzymie kępy pięknie kwitnących marcinków, Dorotko, robią niesamowicie cieplutkie wrażenie! ;:138 ;:138
Gdyby nie to, że już jesień, można by sądzić, że masz letnie widoki. ;:215
Fantastycznie towarzyszą im trawy i dalie, hortensje, budleje i różyczki. ;:333 ;:303
Niech ten kolorowy festiwal trwa jak najdłużej. ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11532
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko kępy marcinków zjawiskowo piękne i ile kolorów. ;:oj
Masz rację, że miskanty świetnie ożywiają ogród jesienią, ;:215 ale ich utylizacja wiosną już mniej miła. ;:131
Ciepła i słońca na ogrodowe prace. ;:168
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2589
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko, cóż za wspaniałe widoki pokazałaś ;:138 ;:138
U Ciebie nawet zwykłe asrty wyglądają malowniczo w kompozycjach jakie tworzysz ;:63
Cieszę się, że moje marcinki znalazły się w tak dobrych rękach i przyznam Ci się że wyglądają u Ciebie dużo lepiej niż u mnie. Pewnie moje wymagają odmłodzenia ;:7
Miłych dni ze słonkiem ;:3
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Misza123
100p
100p
Posty: 122
Od: 11 gru 2022, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/lubelskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko, marcinkowy pokaz wspaniały. Uwielbiam marcinki, bo rozświetlają ogród w jesienne dni. Mam kilka odmian, ale nie aż tyle. Niestety rozrastają się u mnie w zastraszającym tempie i muszę co roku je uszczuplać. Dodatkowo pokaźne trawy dopełniają całości. Pięknie ;:196
Pozdrawiam Gośka
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Przepiękny ten jesienny ogród. Uwielbiam ten okres. Choć u mnie w tym roku słabizna po tak suchym sezonie. Napawam się pięknem u ciebie. Nie mogę wyjść z podziwu , że to taki młody ogród a już taki dorosły. Czekam cierpliwie na powtórkę sezonu różanego :D
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko
Trawy z marcinkami super duet.
Kępy marcinkowe tworzą fajne kolorowe plamy na rabatce.
Fakt, u mnie też szybko się rozrastają, muszę pomyśleć o przesadzeniu części w inne miejsce.
W tyle domek cudny.
Róże jak zawsze piękne.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Piękny jesienny ogród. Gdzie kupowałaś takie różne marcinki, świetnie Ci kwitną ;:138
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witajcie! :wit
Jesień szara do nas zajrzała. Po zmianie czasu dodatkowo dzień zrobił się krótszy, szybciej zapada zmierzch i zaczyna się najbardziej przeze mnie nielubiana część roku. Trzeba będzie ładować akumulatory wspominkami z minionego sezonu. Mam zaległości w pokazywaniu ogrodowych fotek, bo nie pokazałam ani wiosny, ani lata, wiec dzięki zdjęciom, może jakoś razem uda się przetrwać ten najgorszy czas. Byle do Nowego Roku…
Dzisiaj zacznę od wczesnowiosennych wspominek :D

Kwiecień w ogrodzie

Tak zakwitła nowo zakupiona magnolia

Obrazek

Obrazek

Aniu-anabuko ;:196 Ta dalia to Cafe au Lait. Jest rzeczywiście prześliczna i ze wszystkich dalii, ona sobie najlepiej u mnie radzi. Na dodatek trafiły mi się przez pomyłkę szkółki dwie sztuki. Zamiast jakiejś innej zamówionej, dostałam drugą. Nawet nie pamiętam za jaką dalię zrobili mi tę podmiankę ;:218 Nazwy miskanta niestety nie pamiętam, a etykiety dawno zniknęły. Marcinek ten amarantowy dostałam od Halszki-jarha i ona pewnie zna jego nazwę. A o którą hortensję chodzi, Aniu? Tę szczepioną na pniu?

wiosenne iryski

Obrazek

i brunnery

Obrazek

Lucynko, wystarczyło u nas dwa dni przymrozków i krajobraz w ogrodzie mocno się zmienił. Koloru ubyło, za to spadające, żółknące liście przypomniały, że listopad puka do drzwi… Tylko róże i część marcinków jeszcze jako tako wyglądają. Zaczęła też kwitnąć moja jedyna chryzantema :D Teraz pozostaną tylko wspomnieniowe fotki i trzeba będzie czekać kolejnej wiosny.

Niestety nie pamiętam co to za kwiatki ;:124 Kupiłam w ubiegłym roku sporo wiosennych cebulek. Może ktoś podpowie?

Obrazek

Obrazek

Soniu, mnie również czeka wiosenne dzielenie miskantów i rozplenic. Wszystko porosło w zastraszającym tempie i trzeba to jakoś ujarzmić, bo gotowe zawłaszczyć cały teren ;:202 Marcinkom sprzyja ciepła jesień. U mnie co prawda były dwie noce z przymrozkami, ale przy gruncie i marcinkom jakoś niespecjalnie zaszkodziły. Natomiast wszystkie dalie od razu zrobiły się czarne.
Soniu, poniżej są właśnie te "zaginione" cebulki, o których myślałam, że zgniły :;230

Obrazek

Obrazek

Halszko, marcinki o tej porze roku dają mnóstwo radości. Bez nich w ogrodzie byłoby smutno. Wiosną będę niektóre dzieliła, bo też się mocno rozrosły. Na szczęście mamy działkę ROD, więc z nadmiarem nie ma kłopotu. A gdyby ktoś z forum był chętny na jakieś, to nie ma problemu, mogę się podzielić ;:108

Obrazek

Obrazek

Gosiu-Misza, marcinki jesienią dają mnóstwo koloru, o ile nie zmrożą ich nocne spadki temperatur. Na szczęście od trzech lat pogoda jest dla nich łaskawa i dzięki temu możemy się nimi długo cieszyć :)

Obrazek

Obrazek


Lucynko-Lucy, jesień nie jest moją ulubioną porą roku. Nawet jeśli jest ciepła. Zawsze kojarzy mi się z przemijaniem… I jakoś nie nastraja optymistycznie. Najgorszy jest listopad. W grudniu już jest bardziej radośnie, a to zapewne przez przygotowania do świąt i Sylwestra.
Na zdjęcia kwitnących róż, zapraszam Cię do wątku „różanego” ;:196 Tam zdjęć na pewno nie zabraknie, zwłaszcza, że w szczycie sezonu prawie nic nie pokazywałam. Teraz nadrabiam.

Obrazek

Obrazek


Ewuniu-ewita, rzeczywiście trawy z marcinkami tworzą udane połączenie. Tylko, że zarówno jedne jak i drugie, rosną jak na przysłowiowych drożdżach i wiosną czeka nas niezła zabawa z dzieleniem. Mam obawy jak też sobie poradzi mój mąż z tym zadaniem? W ubiegłym sezonie wykopywał dwie rozplenice. Bez siekiery się nie obyło, a miały zaledwie jeden sezon. Aż boję się myśleć jak będzie wyglądało dzielenie miskantów, które nie były ruszane od posadzenia – czyli od 2021r. ;:202

Obrazek

Obrazek

Justynko, jak miło Cię widzieć po długiej przerwie ;:196 Część marcinków dostałam od forumowych koleżanek. Sporo kupiłam w pobliskim ogrodniczym, kilka zamówiłam. Szczególnie w ubiegłym roku poszalałam, bo dużo kupiłam do donic, a jak przekwitły, to wysadziłam do gruntu. I tak się uzbierała całkiem spora gromadka tych uroczych, jesiennych kwiatuszków :D

Też nie mam pojęcia co to za wiosenne kwiatuszki?

Obrazek

mało u mnie narcyzów

Obrazek

pierwsze tulipany zakwitły w kwietniu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

[quote=dorotka350 post_id=6437994 time=1698758499 user_id=5117
[/quote]

Jężeli to ten to może ułudka wiosenna?
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16592
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Widzę, Dorotko, że już zaczynasz wspominanie minionego sezonu. :lol: Fantastycznie kwitł Twój ogród w kwietniu. ;:215 ;:303
Magnolia gwiaździsta bardzo szybko przyrasta i zawsze pięknie kwitnie. ;:333 Wiem, bo ją mam. ;:108
Swoją prowadzę w drzewko, by znaleźć dodatkowe miejsce na jakieś kwiatki pod magnolią. :D

Pozdrawiam cieplutko i życzę słonecznego listopada . ;:3 ;:3 ;:3 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Misza123
100p
100p
Posty: 122
Od: 11 gru 2022, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/lubelskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko, te cebulki to cebulica syberyjska. Justyna ma rację co do tej drugiej roślinki. Pewnie to ułudka wiosenna, choć też są gatunki brunery, które mają jednokolorowe liście.
Ja nie czekam z marcinkami do wiosny. Już nie wyglądają ładnie, więc po Świętach ich przytnę i biorę się za rozsadzanie i przesadzanie. One są nie do zabicia. Kiedyś wykopałam i tak przeleżały do wiosny. Nic im nie było. Wolę wszystko rozsadzać na jesieni, bo roślinki lepiej się przyjmują i na wiosnę od razu rosną. Jeszcze jest ciepło, więc pora jest dobra. Wiosną będzie mniej pracy. Jedynie trawy można tylko wiosną.
Chcę już wiosny ;:196
Pozdrawiam Gośka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”