Całkiem nowy kawałek raju

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witajcie! :wit
Wiosna się ociąga, noce z przymrozkami, a w sklepach pojawiły kuszące oferty. Uległam i skusiłam się na 11 kartonikowych róż, łubiny, liatry kłosowe :;230 Przejrzałam też swoje nasionka i dzisiaj zapisałam must hawe, które koniecznie trzeba zakupić. Usiłuję też przekonać męża do zakupu domowej, stojącej miniszklarenki. Postawiłabym ją przy oknie tarasowym, gdzie jest bardzo dużo światła. Muszę się rozejrzeć i coś zamówić i to szybko, bo czas umyka i potem będzie zbyt późno. Czekam na zamówione w szkółkach róże i planuję poszerzenie dwóch rabat, bo przecież gdzieś to wszystko trzeba posadzić.
Kilka dni temu wróciłam z pracy i było cudnie. Ciepło, słonecznie, więc z ochotą zabrałam się za oczyszczanie rabat. Wypuściłam tego swojego zbója – Bravo, bo pomyślałam, żeby i on trochę pobiegał. Zanim doszłam na tyły ogrodu, usłyszałam trzask. Jak spojrzałam, to serce mi stanęło… Wpadł z całym impetem i wyłamał piękny gruby, pęd klona Atropurpureum… Autentycznie się popłakałam, bo chyba już po nim ;:145 Został mu malutki kikutek. Ten wyłamany przy samej podstawie zakleiliśmy z M taśmą, ale nie mam złudzeń, że to raczej na próżno.

Kartonikowe różyczki.

Obrazek

Obrazek

Sadzonki mega wypasione i jestem bardzo ciekawa co też z nich wyrośnie. Będzie super zabawa z identyfikacją ;:108

Martusiu, na zdjęciu poniżej biały kwiatek do identyfikacji. Czy to może przebiśnieg?

Obrazek

Wandziu, kartonikowe różyczki już posadziłam do donic, bo z nimi to loteria i dopiero jak zakwitną, to będę wiedziała gdzie i z czym je łączyć. Na zamówione byliny i róże czekam, ale pogoda kiepska, więc mam nadzieję, że szkółki nie będą się spieszyć z wysyłkami.
Moja mała budlejka też jest taka rozczochrana. Myślę, że to specyfika tego gatunku, ale też nie wiem czy jakieś formowanie jest w stanie je ułożyć? Może trzeba spytać osoby, które mają u siebie kilka lat te krzewy. Beatka - beaby zapewne może powiedzieć na ten temat znacznie więcej ;:108

Pierwsze, wiosenne krokusy

Obrazek

Gosiu-Misza, na letnie widoczki jeszcze musimy poczekać, bo wiośnie coś się nie spieszy i pewnie znów długo będzie bardzo zimno.
Zamawia się łatwo, kupuje też, a potem zaczynamy rewolucję na rabatach, bo przecież gdzieś te nasze nowości musimy posadzić. Dzisiaj powiedziałam mężowi, ze trzeba będzie poszerzyć dwie rabaty… Widok jego miny… Bezcenny :;230 Ale w końcu mu wytłumaczyłam, że zakupione róże trzeba gdzieś umieścić. On jeszcze nie wie, że przyjdzie kolejne 10 sztuk i byliny… Hi, hi… ;:306 Jak wczoraj sadziłam kartonikowe różyczki, to nawet mi pomagał i oglądał razem ze mną jakie dorodne sadzonki wybrałam i pochwalił mnie, że co jak co, ale do róż to ja mam oko. I weź tu zrozum faceta ;:224
Mam nadzieję, że lilie, które przesadzałam nie pogniły, bo deszczu było tej zimy bardzo dużo.

Kwitnie oczar

Obrazek

Alu, zdjęć mam dużo takich, których nie pokazywałam, bo w szczycie sezonu nie miałam czasu i w zasadzie lipiec i sierpień gdzieś mi umknął :roll: Teraz staram się nadrabiać, ale wszystkiego pokazać się nie da, więc wybieram te najciekawsze.

Obrazek

Soniu, roślinnych zakupów jakoś nie potrafię sobie odmówić, chociaż wiem, że ogród nie jest z gumy i w tym tempie za chwilę będzie ciasnota. Ale co z tego, skoro rozum i serce nie idą razem w parze. Rozum podpowiada, że już starczy roślin, a serce kupuje kolejne… :;230
Powiem Ci szczerze, że oglądając zdjęcia z poprzedniego ogrodu mam mieszane uczucia. Tam było może kwiatów w czerwcu. Nie wiem czy tutaj będzie to możliwe? Tam ziemia była przepuszczalna, a pomimo to, róże kwitły cudnie. No, czas pokaże jak to będzie za jakieś dwa lata, bo w tym roku, to myślę, że jeszcze szaleństwa nie będzie.
O wyczynie Bravo napisałam we wstępie. To kolejna roślina, która padła poprzez jego szaleńcze biegi po całym ogrodzie. Jest tak szybki, że w pędzie nie patrzy na to, co mu stoi na drodze ;:202

Obrazek

Małgosiu –Pepsi, ja też już chcę pięknej, słonecznej i ciepłej wiosny ;:108
Twoje patyczkowe Anabelki żyją i ładnie urosły. Nawet je trochę przycięłam, ale jeszcze dotnę niżej, bo słyszałam, że trzeba je ciąć dość mocno.

Obrazek

Bogusiu, farba jest bardzo dobra ;:333 Domek pomalowany w 2021r ma dwa sezony i nie widać, żeby coś się złego działo. Kupowaliśmy ją w LM, nazwę podam na pw, żeby nikogo nie reklamować.

Obrazek

Lucynko, pierwsze ogrodowe prace mam już za sobą. W tygodniu były dwa piękne, słoneczne dni, więc po pracy zabrałam się z ochotą za porządki. Wycięłam suche badyle marcinków, rudbekii, floksów. Przycięłam część hortensji, a potem Bravo popsuł mi humor wyłamując piękny, gruby pęd klona palmowego i już było po robocie :( W czwartek i piątek nie było tak ładnie, więc nic więcej nie zrobiłam. Jeszcze do cięcia zostało mi kilka hortensji, powojniki i muszę też przyciąć kocimiętki. Tylko nie mam pojęcia, czy już można, czy jeszcze poczekać?

Obrazek

Beatko, tego bodziszka już miałam w poprzednim ogrodzie. Tylko nie wiedziałam, że to on. Ostatnio przeglądałam zdjęcia z poprzednich sezonów i go odnalazłam. Bardzo się z niego cieszę i zapewne jeszcze domówię, bo na jego temat czytałam sporo pochlebnych opinii. Przy okazji… Bardzo dziękuję za link do filmiku o cięciu budlei ;:196 Super wyjaśnione i pokazane. Teraz już nie będę miała wątpliwości. A jaki pokrój mają Twoje budleje? Czy cięciem możemy je jakoś ułożyć, żeby tworzyły kształtny krzew?

Obrazek

Arkadiuszu, dziękuję za wizytę i miłe słowa ;:168 Tęskno chyba już wszystkim do letnich dni i słoneczka. Mam nadzieję ,że niedługo będziemy się cieszyć z prawdziwej wiosny.

Obrazek

Gosiu - Margo, chyba już wszyscy mamy dosyć tej jesiennej zimy. Teraz czas na wiosnę ;:108 I chociaż mocno się ociąga, to jednak w ogrodzie już widać jej pierwsze zwiastuny. Zdjęcia będę robiła, bo ogród się zmienia i trzeba to uwieczniać.

Obrazek

Obrazek


Na koniec kilka letnich, kolorowych widoczków

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Emi128
200p
200p
Posty: 247
Od: 15 mar 2020, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko u Ciebie już wiosna. U mnie kwitną tylko przebiśniegi. :roll:
Różyczki fajne zakupiłaś- u mnie jeszcze nie widziałam w sklepie, a chętnie bym dokupiła ze dwie ;:306
Też cały czas poszerzam rabaty. Mąż niby się ze mnie śmieje, że tak kupuję te róże, ale z drugiej strony sam mnie zachęca, że może jeszcze coś domówić.
Szkoda połamanego klonika- może jeszcze odbije. Niestety duże psy w ogrodzie, to jest też problem. Sama coś wiem na ten temat, bo mam goldena.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko :wit
Piękne różyczki ;:138
Ależ będziesz szaleć na działce .A co jeszcze dokupisz ;:306
To przecież nasz nałóg ha ha
Przepiękne wspomnienia lata ,aż chciało by się do Ciebie na kawkę
skoczyć :wink:
Już niedługo i zaczniemy wszyscy działać powolutku.
Będę zaglądać na Pw w sprawie farby .
:D
Napisz Dorotko gdzie kupiłaś różyczki ?
Może komuś zrobię prezent :D
Cieplutko pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2883
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko, śliczne te różyczki na kartonikach ;:138 , oj, trzeba będzie trochę trawnika usunąć ;:306
Przebiśnieg jest przebiśniegiem ;:333 i to bardzo podobnym do woronowii, pokazywanych przez Karola - sauromatum. Kiedyś wyrosły mi takie listki z marketowych cebulek, ale nie zobaczyłam kwiatków, bo po następnej zimie nie pokazały się ;:185 , ale to była trudna zima dla cebulek. Trzymam kciuki za Twojego, żeby szybko się rozrastał!
Ślicznym krokusikom wymieniłabym grubą korę na drobniejszą, będzie im łatwiej rozrastać się i większa szansa na siewki :tan .
Budleje, to z reguły takie "rozczochrane" krzaczki. Kiedyś nie sprawiały kłopotu, wymarzały do ziemi, a wiosną i tak wyrastały dobrze ponad metr. Teraz, w ciepłe zimy nie marzną i powstaje dylemat, ciąć czy nie ciąć? Swoje, dwumetrowe, tylko przycinam późną wiosną do 1.50, bo rosną pomiędzy innymi roślinami i pasują mi takie "drzewka" o grubych pniach, na których kwiaty pojawiają się nad głową. cokolwiek zrobisz zawsze zakwitnie ;:215 . Bardzo łatwo romnaża się z patyczków, to możesz sobie zrobić drugą sadzonkę i poeksperymentować ;:196
p.s.
Szkoda, że nie wiedziałam, że chcesz ożankę hyrkańską, uważaj na nią, bo bardzo sieje się. :wit
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Misza123
100p
100p
Posty: 122
Od: 11 gru 2022, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/lubelskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Cześć Dorotko,
U Ciebie już oznaki wiosny. Piękne krokusy. U mnie kwitną tylko ciemierniki.
Niestety zrobiło się zimno to i prace ogrodowe muszą poczekać.
Szkoda, że przez Bravo możesz stracić klona. Poczekaj może odbije. Nie ma się co martwić. Ewentualne straty trzeba naszym pupilom wybaczać.
Dla otuchy dodam, że w stawiku mam bobry, więc wszystkie drzewa muszę grodzić siatką, bo już nic bym nie miała. Te co nie ogrodzone już leżą w stawie. Będę miała kupę sprzątania. Jednak wszystko im wybaczam, bo to pożyteczne i piękne zwierzątka.
O budlejach pisałam obszernie u Wandy, to poczytaj. Nie bój się ich ciąć. Tak jak przy hortensjach bukietowych wycinaj wszystkie cienkie pędy, bo z nich nie będzie pożytku a zaczną rosnąć grube pędy.
Widzę, że znów nie wytrzymałaś i poczyniłaś znaczne zakupy. Ja to w pełni rozumiem :D
Też nie próżnuję i co chwila coś zamawiam ;:14
Oprócz bylin i róż wzięło mnie na clematisy. Mam już ich sporo ale domówiła jeszcze 7. :heja
Wszystko przez to, że co roku chciałam kupić konkretne odmiany. Oczywiście już ich nie było ale przeglądając stronę tak inne wpadały same do koszyka ;:223
Niestety przy zamawianiu człowiek nie ma umiaru a potem ma kłopot gdzie to wszystko wsadzić ;:124
Chyba na chorobę ogrodniczą nie ma lekarstwa ;:168
Pozdrawiam Gośka
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

witaj Dorotko :)
Ty masz tak dużo pięknych róż i jeszcze tyle nowych kupiłaś.
No,no 11 to już ciałem sporo. ;:224 ;:224
wiosnę widzę masz już ładną.
Oczywiście będę dalej zaglądać do ciebie i podziwiać nie tylko wiosenne kwiecia.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Trzymam kciuki, że róże choć trochę będą podobne do tych z opakowania - bo przy produktach 'bezodmianowych' tak pakowanych to niestety trochę loteria :) Ale na pewno będą piękne :)
Tak jak marta64 napisała to ten przebiśnieg to przebiśnieg - ale rzeczywiście nie nivalis tylko raczej woronowii, który ma większe problemy z zimowaniem u nas. A na zdjęciu w tle widzę chyba więcej tych przebiśniegów więc pewnie kupiłaś jakiś wielopak :wink:

Moje psy nie traktowały poważnie moich próśb o niewpadanie na drzewa i niebieganie po roślinach :wink: Również wyłamały mi kilka drzew u samej podstawy... Ale teraz opłotowałem im część ogrodu i tam mogą biegać do woli :wink: Tylko teraz muszę wysadzać drzewa z ich wybiegu bo one obgryzają im gałęzie żeby się nimi bawić :wink:

Piękne ciemierniki i krokusy - za chwilę powinno pojawić się więcej roślin bo w prognozach lekkie ocieplenie, bardziej wiosna niż zima :wink:
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Imponujące różane zakupy! Podziwiam Cię za tyle róż. Efekt jest imponujący ale pracy ile one wymagają to nie zazdroszczę ;)
Jakiś leniwiec się robię i zostają u mnie te mniej wymagające rośliny ;:306
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Kupiłyśmy takie same róże, zresztą widziałaś u mnie w wątku. Wiesz co mnie najbardziej ciekawi, czy dwie róże w takim samym opakowaniu okażą się identycznymi odmianami, czy każda będzie inna.
Super ta jednoroczna szałwia, na Twojej rabacie wygląda przepięknie no i niesamowicie pasuje do róż. Kiedyś ją miałam w starym ogrodzie. Potem próbowałam siać, ale zagłuszyły ją chwasty.
Na działce mam strasznie agresywne i płodne chwaściska, toczę z nimi nieustającą walkę. Trudno jest cokolwiek siać, lepiej od razu wsadzać sadzonki.
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1745
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko
Mnie też ogarnął szał zakupowy róż choć mówiłam sobie, że w tym sezonie ogarnę to co mam. No cóż silna wola u mnie ułomna. ;:306
Też kupiłam tą z prawej na pierwszym zdjęciu angielską bez herbicydów i jestem ciekawa co z niej wyrośnie.
Krokusiki i przebiśniegi to wyczekiwane pierwsze kwiatki.
Szkoda klonika ;:218 ale cóż takie życie.
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

O, szałwia trójbarwna. Ciężko mi ją zaprosić do ogrodu choć nieustannie próbuję i próbuję.
Mam różne budleje, i wygląda na to, że albo trzymają kompaktową formę albo sobie idą np. bardzo w górę, co też fajnie wygląda. Kompaktowa jest moja jasno fioletowa i ta amarantowa. A w górę idą biała i niebieska. 20 lat temu jak zaczynałam z budlejami to chyba była tylko jedna dostępna, ta ciemno fioletowa, ale też mi kompaktowo ładnie rosła /black knight/. Nie miałam jeszcze nigdy żadnej poniżej metra, zaczynam się zastanawiać oczywiście nad taką też :D
Ja je jednak tnę więc nie wiem jakie by były nie cięte.
Bodziszek Rozane zdominował u mnie hortensję Bobo i Barona Red. ;:306 I wystawił kwiatka na samej górze, 1 metrowej chryzantemy. Łobuziak z niego czasami. :D
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witaj Dorotko!
Zakup udany róże udało Ci się kupić śliczne oj będzie pięknie u Ciebie w sezonie jak to wszystko zakwitnie. Ja tez trochu zamówiłam ale z marnym efektem dostałam bardzo w złym stanie sadzonki i nic z tego raczej nie będzie. Mam nauczkę że trzeba zamawiać w sprawdzonych sklepach. Pozdrawiam życzę miłego dnia i duzo słoneczka ;:196
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko zawsze warto próbować, kilka lat temu rozłamała się u syna katalpa, związaliśmy ją linami, posmarowaliśmy maścią ogrodniczą i do tej pory rośnie i pięknie kwitnie. Co prawda tak na wszelki wypadek jest zabezpieczona linką, to aktualnie wielkie drzewo i rośnie blisko domu, ale wszystko ładnie się zrosło, drzewo żyje i ma się dobrze. Głowa do góry, będzie ;:215
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”