Szkodnik w domowym kompostowniku

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kopkins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 gru 2020, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodnik w domowym kompostowniku

Post »

Cześć.
Od niedawna posiadamy kompostownik w domu. Ze względu na temperaturę trzymamy go wewnątrz. Po jakimś czasie zauważyliśmy takie oto robaczki:
Obrazek
Czy wiecie jak można zwalczyć te robaczki bez narażania dżdżownic w kompostowniku? Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam
Mateusz
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Szkodnik w domowym kompostowniku

Post »

Kompostownik wewnątrz domu? :shock: Nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
Bartosh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2021, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mały kompostownik w piwnicy i dziwne robale?

Post »

Witam kochani mam na imię Bartek, już od kilku miesięcy posiadam mały piwniczny kompostownik, w którym hoduje dżdżownice kalifornijskie, temperatura jaka panuje w piwnicy to średnio 17 stopni. Kalifornijki mają się wyśmienicie mają nie zahamowany apetyt, i myślę iż warunki im sprzyjają sporo kokonów zauważyłem ostatnio. Natomiast zaczyna mi się pojawiać co raz to więcej takich małych robaczków jak na zdjęciu poniżej. Jeśli możecie mi poradzić, podpowiedzieć co to może być, jak można się tego pozbyć w sposób oczywiście nie inwazyjny dla moich kalifornijek i czy te robale są dla nich groźne?

Obrazek
Bartosh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2021, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodnik w domowym kompostowniku

Post »

Witam, mam podobny problem. Czy trafiłeś już na jakieś cenne informacje dotyczące pozbycia się tych robali i co to za jeden :D ?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Szkodnik w domowym kompostowniku

Post »

Ale dlaczego chcecie się pozbywać wszystkich "robali"? Przecież to jest nieodłączny element kompostownika, małe owady pomagają w rozkładzie resztek roślinnych i zmieniają je w próchnicę. :wink:
Bartosh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2021, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodnik w domowym kompostowniku

Post »

Tak dokładnie zgadzam się, tylko nasuwa się pytanie czy ten mały robaczek nie jest szkodnikiem który może mieć negatywny wpływ na kalifornijki?
Awatar użytkownika
Matbaza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 sie 2019, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Szkodnik w domowym kompostowniku

Post »

Cześć.
W moim kompostowniku szaleją takie tworzonka. Przetrzepałam internet, znalazłam Twoje fotki. Udało mi się mieszkańca zidentyfikować. Jeśli to wygląda tak samo u Ciebie, to jest to drapieżne roztocze glebowe, bardzo pożyteczne w ogrodnictwie - zjada larwy ziemiórki, skoczogonków i innego świństwa, co robi szkody w uprawach. Nazywa się Hypoaspis Miles albo Stratiolaelaps scimitus. I wszystko fajnie, tylko nie wiem jak się dogadują z dżdżownicami kalifornijskimi. Nie wydaje mi się, że włażą sobie w paradę, ale nie wiem, za późno już żeby szukać o tym dziś. Te roztocza również kupuje się w necie :D
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”