jeżyny nie dojrzewają

Drzewa owocowe
Zablokowany
zenek123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 paź 2020, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

jeżyny nie dojrzewają

Post »

Mam jeżyny, które od kilku lat pomimo wielu owoców nie dojrzewają. Kiedyś było mniej czerwonych ale wszystkie wcześniej czy później dojrzały . Teraz tak nie ma. Jest bardzo dużo czerwonych ale nigdy nie dojrzewają. Dojrzewają jedynie pojedyncze sztuki. Zauważyłem że u mojej sąsiadki jest podobnie. Wycinam jak zawsze suche zeszłoroczne pędy i nic. Co to może być. Proszę o poradę.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jeżyny nie dojrzewają

Post »

Taki rok. U mnie też stara i późna (dojrzewa od połowy sierpnia) odmiana jeżyny bezkolcowej też w tym roku nie zdążyła z pełnym owocowaniem.
Planuję wymianę na nowszą, wcześniejszą odmianę.

Przyczyną niedojrzewania co roku to może być szpeciel jeżynowiec

Ten bardzo mały szkodnik zaliczany jest do roztoczy. Dorosłe osobniki osiągają wielkość od 0,16 mm do maksymalnie 0,18 mm. Larwy przypominają dorosłe osobniki, ale są jeszcze od nich mniejsze. Szkodnik ten może zimować w porażonych w sezonie owocach i pąkach, a dokładnie pod ich łuskami. W okresie wegetacji żeruje na praktycznie wszystkich częściach jeżyn, czyli liściach, pąkach kwiatowych, kwiatach i owocach. Najbardziej charakterystycznymi objawami żerowania tego szkodnika na jeżynie jest niedojrzewanie owoców oraz czerwona barwa owoców aż do późnej jesieni, a nawet zimy. Owoce są kwaśne i nie nadają się do zjedzenia, gdyż szkodnik wraz ze swoją śliną wprowadza do owoców toksyczne związki.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: jeżyny nie dojrzewają

Post »

Zastanawia mnie zenek123 po co zakładasz nowy watek skoro odpowiedziałem Ci w wątku o jeżynie.

Wroniarz nie chcę być czepialski ale przepisujesz teks z artykułu bez podania źródła (podałem link do niego w odpowiedzi na pytanie zenek 123)

Wątek pewnie szybko wyląduje w koszu.
Pozdrawiam Paweł
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: jeżyny nie dojrzewają

Post »

Wroniarz pisze:Taki rok. U mnie też stara i późna (dojrzewa od połowy sierpnia) odmiana jeżyny bezkolcowej też w tym roku nie zdążyła z pełnym owocowaniem.
Planuję wymianę na nowszą, wcześniejszą odmianę.

Przyczyną niedojrzewania co roku to może być szpeciel jeżynowiec

Ten bardzo mały szkodnik zaliczany jest do roztoczy. Dorosłe osobniki osiągają wielkość od 0,16 mm do maksymalnie 0,18 mm. Larwy przypominają dorosłe osobniki, ale są jeszcze od nich mniejsze. Szkodnik ten może zimować w porażonych w sezonie owocach i pąkach, a dokładnie pod ich łuskami. W okresie wegetacji żeruje na praktycznie wszystkich częściach jeżyn, czyli liściach, pąkach kwiatowych, kwiatach i owocach. Najbardziej charakterystycznymi objawami żerowania tego szkodnika na jeżynie jest niedojrzewanie owoców oraz czerwona barwa owoców aż do późnej jesieni, a nawet zimy. Owoce są kwaśne i nie nadają się do zjedzenia, gdyż szkodnik wraz ze swoją śliną wprowadza do owoców toksyczne związki.
Czyli u mnie jest to właśnie ,czym to pryskać ? mocznikiem 5% ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jeżyny nie dojrzewają

Post »

U mnie z kolei jak dojrzeją od razu pleśnieją. Zobaczę jak w przyszłym roku będzie bo na ten wszyscy narzekają nie bez powodu. Moje jeżyny dostały nową miejscówkę i może nie do końca się zaaklimatyzowały w nowym miejscu. Jak rosły w ciasnym ogrodzie owocowały rewelacyjnie i zbiory były pokaźne, teraz dostały super miejscówkę to grymaszą.
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: jeżyny nie dojrzewają

Post »

galaxy pisze:U mnie z kolei jak dojrzeją od razu pleśnieją.
Szara pleśń jeżyny, oprysk w czasie kwitnienia powinien być.
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jeżyny nie dojrzewają

Post »

U mnie jest dokładnie to samo i niestety nie da się powiedzieć "taki rok", bo jest już trzeci pod rząd, a warunki pogodowe były różne. Co do szpeciela - tu też nie mam pewności. Powiedziano mi, że to w zasadzie niemożliwe, by brak dojrzewania owoców trzeci rok nie dawał objawów na liściach - poza brakiem dojrzewania owoców nic nie zaobserwowałam :roll:


Serdecznie zapraszam do kontynuacji dyskusji w istniejącym już, odpowiednim ku temu wątku.
:arrow: tutaj.
Ten zamykam, by nie powielać tematów.
bab...
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”