Zieleń, biel i więcej zieleni

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Mój ogródek to małe "RODOS" na drugim końcu miasta. Na tyle daleko, że nie jeżdżę codziennie, ale też na tyle blisko żeby wyskoczyć po pracy lub w weekend coś pogrzebać. Warzywa dopiero zaczynam. W tamtym roku było kiepsko, ogórki zmarnialy, pomidorów było jak na lekarstwo, ale przez pandemię i brak innych opcji na spędzanie wolnego czasu, na poważnie zajęłam się owocowymi i ozdobnymi. Jak będzie sezon, to na pewno pochwalę się moim małym światem. Zobaczymy też co przetrwa zimę, a co trzeba będzie wymienić. Po cichu trzymam kciuki za perukowca young lady i czerwonego klona palmowego. Z owoców, to czarny bez (o fioletowych liściach), białe truskawki i kiwi Dr Szymanowski. Po raz pierwszy też widzę pąki na kamelii. Więc bardzo oczekuję wiosny ;)))
Balkon mam maleńki, ale mąż się śmieje, że jestem mistrzynią odmian karłowych, więc trochę tego nazbieralam. Mam też lawendy i oregano bellissimo w wiszących doniczkach. Chociaż ostatni mróz podejrzewam, że wykończy je ostatecznie...
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Trzymam kciuki za Twoją wiosnę na 'RODOS' :wink: pewnie co nieco podpatrzę, bo ogrodowo (kwiatowo) jestem bardziej zielona niż rośliny na wiosnę :D a że jeszcze nic takiego nie planuję to mam czas pośledzić, pokibicować i znaleźć natchnienie. Już mnie trochę natchnął klon palmowy. Tylko na razie nie ma go gdzie wsadzić :lol:

A odmiany karłowe na balkonie - jakie? Jestem ciekawa :)

U mnie wiosna - zaczęłam już wielkie przesadzanie roślin. Idąc za radą doświadczonych forumowiczów żegnam się z osłonkami, aktualnie wszystko co już w nowej ziemi ma doniczkę i podstawkę. Przy przesadzaniu obejrzałam korzenie - jedyne uszkodzenia od przelania znalazłam u Monstery Adansonii, ale spodziewałam się tego. Po obserwacji rośliny wiedziałam, kiedy dokładnie się to zadziało. Pacjentka ma się już zresztą dobrze.
Będę wprowadzać też małą modernizację, żeby moje wszystkie wilgocioluby miały obok parującą wodę. Czy to się sprawdzi i uda - zobaczymy! Na razie kilka fotek z przesadzania. :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Super pracownia! Ja już też część prac "domowych" związanych z przesadzaniem mam za sobą. Czekam jeszcze na monstere monkey mask, bo w końcu ostatecznie się zdecydowałam i ją zamówiłam.

Na balkonie mam karłowe odmiany iglaczkow - cyprysa nana gracilis w kolorze ciemnej zieleni i odmianę snowflake z białymi łatkami. Posadziłam też świerk Daisy white. On po 10 latach dorasta do ok 80 cm. Więc ma sporo czasu. Mam też zawciąg nadmorski i floksa skrzydlastego- też odmiana karłowa. Więc wszystko kompaktowe i rośnie w jednej dużej donicy. O dziwo wygląda na to, że duże mrozy im niestraszne. Zawciąg zaczyna wypuszczać pąki z kwiatami. Szok...
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Musiałam wyszukać sobie zawciąg i floksa. Pierwszy raz w życiu usłyszałam te nazwy :D i podobają mi się oba. Czuję się mądrzejsza o kilka roślin.

Monsterę 'Monkey Mask' mam i ja, mimo że początkowo się przed nią broniłam (bo gdzie ja upcham te wszystkie potwory, jak urosną?). Ale bardzo ją lubię. Nawet zrobiłam jej dziś zdjęcie:

Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Ale piękna! Cudny okaz. Też się broniłam, ale w końcu dałam spokój. Przynajmniej mogę teraz spać spokojnie :;230 A gdzie ja trzymasz? Ma dostęp do słońca?

Edit: widzisz, ja też się coś douczylam. Zawciąg to inaczej armeria. Jest też odmiana z białymi kwiatami. Jak nic pasuje do Twojej cudnej kolekcji, ale oczywiście nie namawiam ;:170
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Do zdjęcia przesunęłam ją do światła, zwykle stoi odsunięta od okna od ok. 1 m. Okno wychodzi jakoś na południe/południowy zachód. Wydaje mi się, że to miejsce jest bardzo jasne (mam na myśli, że dla niektórych moich podopiecznych nawet zbyt jasne), ale rośliny mam tam dopiero od zimy i muszę teraz bacznie im się przyglądać. Nie chciałabym, żeby je poparzyło, ale alternatywą jest miejsce, w którym wcale nie będą wyeksponowane :roll: to na razie nie przestawiam. Może nie będzie tam bezpośrednich promieni.

Eh, biały zawciąg... ;:333 ;:167 Do domu go nie wezmę, ale w najbliższych latach może się uda, że będę zbierała też rośliny na balkon albo na podwórko. Wtedy już te kwitnące na pewno u mnie zagoszczą, zwłaszcza, że uwielbiam obserwować pszczoły, motyle i wszystkie inne zapylacze (ostatnio na spacerze znalazłam dziwo co się nazywa "bujanka większa"). Najbardziej chciałabym mieć przebiśniegi. :wink:
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

No właśnie pomału też rozglądam się za dobrym miejscem dla "małpki". Mam jedną półkę z dala od okna, ale nie wiem czy nie będzie to przesada w drugą stronę. Pomyślę.

Dzisiaj pierwsze porządki balkonowe - ogarnięte suche gałązki i dosypana świeża ziemia. Jestem w szoku... Były naprawdę duże mrozy, a większość roślin wygląda jak na jesień. Na razie wszystko wskazuje na to, że nawet lawendy dały radę. Gałązki w środku są zielone, a to chyba dobry znak ;)

Do obserwacji fruwających cudaków rośnie u mnie na ogródku budleja - nie wiem czy znasz. Latem życie towarzyskie kwitnie. Dosłownie :tan a ja biegam jak ta wariatka z aparatem, żeby je wszystkie uchwycić.
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Bardzo lubię lawendy, na lawendach sama miałam okazję oglądać motyle, pojawiał się nawet fruczak gołąbek. :) Budleję znam tylko z przeglądania forum. :wink: Na razie zamiast kwiatowo-ogrodowo poszerzam horyzonty w tych domowo-okiennych. Z tymi to jak mnie temat wciągnie...

Od przesadzania nic nie wrzucałam, pora chyba trochę odświeżyć zdjęcia. :heja Zwłaszcza, że ostatnio oddałam się poszukiwaniom roślin i już, mimo nocnych mrozów i niesłownych kurierów, mam w tym sezonie dwa nowe maluchy.

Odkryłam przy okazji, że jest zdecydowanie więcej epipremnum, niż początkowo myślałam. I tak do mojej chciej-listy dołączyło epipremnum 'glacier', epipremnum pinnatum variegata i... Epipremnum 'cebu blue', które jako jedyne z tej trójki zdążyłam upolować. ;:204 Naprawdę ciężko zrobić mu dobre zdjęcie! Jego kolor na żywo jest po prostu niepowtarzalny. Na moim zdjęciu wygląda następująco:
Obrazek

Drugim maluchem, który to musiał przeżyć spóźnienie kuriera (zamiast jednego dnia podróżował aż trzy) jest alocasia 'pink dragon' variegata. Podróż ją trochę wymęczyła, choć nie tak, jak się spodziewałam.
Obrazek

A skoro już dziś zabrałam się za zdjęcia... :wink:

Alocasia 'silver dragon' i jej nowy liść:
Obrazek

Tak się wyróżnia z gąszczu:
Obrazek
Na tym zdjęciu widać też czarną kuwetę z wodą, w której stoją teraz razem te rośliny, które najbardziej lubią wilgotne powietrze. Doniczki od wody oddzielają podstawki. :)

Nie mogłam odpuścić zdjęcia syngonium 'emerald gem':
Obrazek
Zobaczymy jak będzie dalej rosło, bo po odcięciu czubka puszcza aż dwa nowe!

Jeszcze benjaminek w promieniach wieczornego słońca:
Obrazek

I grupowe:
Obrazek

Epipremnum 'pearls and jade' na jasnym stanowisku ma mniej piegów na liściach:
Obrazek

A calathea 'white fushion' wypuszcza następną rurkę, przeprowadza ekspancję na inną część doniczki:
Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Sile do mnie Epipremnum 'cebu blue' zawitać ma w przyszłym miesiącu.

A. Silver Dragon wygląda zjawiskowo.

Masz bardzo ładne i ciekawe rośliny :)


Bardzo ciekawy pomysł z tą kuwetą... może zastanowię się nad czymś podobnym u siebie.
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Coraz piękniej u Ciebie! Silver dragon jest cudowna, ale jak dla mnie zbyt wymagająca ;:185 dlatego z przyjemnością będę podpatrywać jak rośnie!
Wreszcie otwierają się zdjęcia, bo chyba była jakaś awaria ;)
Awatar użytkownika
Sile
50p
50p
Posty: 76
Od: 1 paź 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Dziękuję Wam za odwiedziny! :wit Ostatnio mało jestem w domu, to i zdjęć nie mam kiedy robić. Na dziś kilka pstryknęłam. :wink:

Margarethagar, u mnie kuweta bardzo się sprawdza - rośliny wyraźnie lepiej się czują. Pewnie pomaga im też stanie w kupie (co bardzo mi się podoba, bo im bardziej rosną, tym lepszy klimat sobie utrzymują :D ). Jeśli chodzi o epipremnum 'cebu blue', to nie mogę się doczekać, aż będzie większe, bo kolor jego liści bardzo mi się podoba, a na razie tych listków jest tylko trzy. :roll: Ale czwarty już w drodze.

Przy pochmurnej pogodzie kolor na zdjęciach wyszedł bardziej autentycznie:
Obrazek

Obrazek

Olcia609, już zdążyłam się załamać, że wszystko mi się skasowało. To podobno nie pierwszy raz. :roll: Może trzeba pomyśleć o innym hostingu.
Rozmawiałam z paroma znajomymi (zarażonymi wirusem roślin doniczkowych) o alocasii 'silver dragon' - przyznam, że u mnie nie sprawia większych problemów. Ich alocasie są powyciągane mimo dbania o wilgoć, odpowiednie światło, pH gleby. Podobno może być to spowodowane... przeciągami, i to najmniejszymi. Mam to szczęście, że kącik roślin jest zupełnie osłonięty, choćby otworzyć wszystkie okna w domu. :) Może moja intuicja, może szczęście początkującego, kto wie? Modelka ma się dobrze i trzeba się z tego cieszyć.

Obrazek

Skusiłam się jeszcze na powiększenie mojej rodziny syngonium, ale bez nowych odmian. Nie mogłam się powstrzymać, chociaż nie wiadomo, czy z taką ilością białego przeżyje. Ale jakie jest piękne!

Obrazek

I jeszcze taka ciekawostka - czy tak powinien rosnąć imbir? ;:224 Nie będę mu przeszkadzać, niech sobie robi swoją dziwną gimnastykę.

Obrazek
"- W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnątrz - odparł sprzedawca. - Zawsze w to wierzyłem. Nikt szybciej nie wpada w obłęd niż osoba całkowicie normalna."

Moje zielono-białe
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Pięknie wszystko u Ciebie rośnie! Widać, że wiosna w pełni (przynajmniej ta "parapetowa"). Patrzę teraz na Twoje syngonium. Zaczęłam znowu mieć chciejstwo :roll: zobaczyłam gdzieś na necie syngonium Angustatum i koniec... Przepadłam. Gdyby nie cena, to już bym zamówiła. Jest tyle pięknych odmian, a ja dopiero odkrywam ;:224
Trzymam kciuki za alokazje - moja faworytka w Twojej kolekcji. Pozdrawiam cieplutko
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zieleń, biel i więcej zieleni

Post »

Ja na razie dzielnie się trzymam, ale czuję że jestem jedno zdjęcie od Sile z opisem zalet Silver Dragon, żeby ulec :wit
Cudowna jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”