Wszystko o pomidorach cz. 17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
iwonaceae
200p
200p
Posty: 334
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Teraz sobie przypominam, że fakycznie, te najwcześniejsze pomidory (z pierwszego grona) nie były takie dobe jak późniejsze. Czyli kolejny powód, żeby zbierać nasiona z wyższych gron :)
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

;:7
Błędne rozumowanie ... ;:124
Kwestia smaku nie powinna być powodem, aby zbierać nasiona z wyższym gron.
Poczucie smaku jest sprawą subiektywną - "de gustibus non est disputandum"

Pomidor nasienny powinien być zdrowy i dojrzały - to kryterium jest najważniejsze ;:14 , a z którego grona pochodzi i jakiej jest wielkości nie powinno mieć znaczenia.
Do pozyskania nasion wybieramy pomidora dobrze wykształconego, w rozmiarze i kolorze właściwym dla danej odmiany, przy czym kolor musi być wysycony przy okwiecie, bez widocznych i poważnych wad fizycznych oraz posiadać jak najmniejszy ślad po słupku.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 334
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

To prawda w przypadku uprawy produkcyjnej, czy to na sprzedaż owoców, czy nasion. Ja natomiast uprawiam pomidory amatorsko i ta subiektywna ocena jest dla mnie jednym z najważniejszych kryteriów. Osobiście wolę uprawiać takie pomidory, które mi smakują. Oczywiście chorych pomidorów nie zbieram, więc i nasion z nich nie będzie. Staram się też wybierać najlepiej wykształcone owoce, bez przebarwień i pęknięć, z małą piętką itd, ale jeśli smak nijaki to choćby i najpiękniejsze owoce to ja już za nie dziękuję. Jeśli chodzi zaś o dojrzałość to w historycznych postach wyczytałam, że Kozula wysiewała nasiona z nie do końca dojrzałych pomidorów, aby uzyskać 2 pokolenia w jednym roku.
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

;:7

Ja też uprawiam pomidory amatorsko, jest to moje hobby.
Stosuję się do rad fachowców, którzy zalecają to, co napisałem we wcześniejszym poście.
Nie ma tutaj "odkrycia Ameryki" - w różnych miejscach, na różnych forach znawcy tematu jednomyślnie piszą - "jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze pomidora nasiennego".
W swoich uprawach, wybierając pomidory do pobrania nasion, staram się pamiętać o tych kryteriach (czasami jednak trzeba pójść na kompromis) ... ;:333
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Mirek19 pisze:;:7
Pomidory można zbierać w różnych fazach dojrzałości ? zależnie od przeznaczenia, ale największą wartość mają owoce dojrzewające na roślinie.
Nie wnikając w szczegóły - szypułki dobrze wybarwionych owoców z łatwością odłamują się w miejscu zgrubienia.
Tak zerwane pomidory nadają się do bezpośredniego spożycia, niestety nie można ich długo przechować, bo szybko tracą swoją jędrność.
Jeśli więc chcemy je dłużej przechowywać, należy zerwać je z krzaka, gdy będą ?zapalone?.
No więc z tym się nie zgodzę.
To zależy od odmiany pomidora. Ja w tym roku mam takie pomidory, ( co mnie bardzo zadziwia) że są pieknie wybarwione, czerwone, wyglądaja na dojrzałe ale są bardzo twarde. Czyli w środku, mimo że czerwone - są niedojrzałe. I aby zmięknąc muszą wisieć na krzaku co najmniej tydzień a może nawet 2 tygodnie. To piękne okrągłe malinowe pomidory, ale raczej przemysłowe, do transportu.
Kupiłam je na targowisku, od kobiet ze swoich upraw, drogie były, bo te kobiety twierdziły że to bardzo dobre wartościowe odmiany. Były dość smaczne. Ale gdy teraz je porównuję do innych to widzę że mają mało smaku.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Niestety, pomidory z genem twardości, a mamy ich coraz więcej na rynku...nie powalają smakiem.
Ich główną zaletą jest trwałość do spożycia, nawet do ok. 1 miesiąca spokojnie mogą leżeć na przysłowiowym parapecie w domu i cieszyć oko, bo na pewno nie kubki smakowe ... ;:306
Tego typu pomidory nie leżą w kręgu moich zainteresowań ...

BTW,
trwają intensywne prace nad poprawieniem walorów smakowych...
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

witam
wczytałem się co nieco w wypowiedzi i napisze tak : ten rok to był pierwszy w ogóle raz gdy uprawiam pomidorki w 10m szklarence , posadziłem różne w rozmaitej ziemi jednej ze sklepu inne w "krecikowej" na grządkach podwyższonych szczerze niczym je nie nawożę no może raz suchym nawozem bydlęcym marketu . i o dziwo ROSNĄ i nawet maja owoce i przede wszystkim są "MOJEJ WŁASNEJ " produkcji i smaczne
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Mirek19 pisze:Niestety, pomidory z genem twardości, a mamy ich coraz więcej na rynku...nie powalają smakiem.

Tego typu pomidory nie leżą w kręgu moich zainteresowań ...
...
A ja mam wiedzę na temat nowych odmian pomidorów o których nie miałam do tej pory pojęcia.
Teraz już tak łatwo nie dam się nabrać sprzedawcom.
wirtual82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 lip 2019, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Witam, mam problem z pomidorami. Kwiaty usychają i odpadają zanim się rozwiną. Poza tym takie objawy niezależnie od odmiany pomidora są podobne. Jaka może być przyczyna?

Dziękuję za pomoc.

Tutaj są wszystkie zdjęcia:

https://imgur.com/gallery/3GlEv91

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

wirtual82

Sądząc po nicku to łatwo poruszasz się w "wirtualnym świecie".
Pewnie umiesz zmniejszać zdjęcia.
A one same nie wystarczą do udzielenia Ci odpowiedzi.
Wypadało by napisać, jaką drogę przeszły od początku do takiego stanu w jakim są.

Pozdrawiam Maria.
ali67
100p
100p
Posty: 148
Od: 13 lut 2014, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Koniec lata. wracamy do kompa.
Na moich "kanapkach" ładnie pomidory się uchowały bez dodatkowego dokarmiania,
mam Perłę Małopolski i na smak i plenność oraz jakość nie mogę narzekać, zrobione jest już ponad 20 litrów przecieru na zimę, następne zbiory przerobi rodzina.
ps.
mimo że uprawiam tylko tę odmianę i zbierałem nasiona z uprawy w szklarni to miałem w tym roku 2 rośliny "obce",
były zapylone krzyżowo przez trzmiele?

ps. 2
nie widzę tu "twórcy " tej odmiany,
czy ktoś wie co z nim ???
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Moje pomidory nie maja lekko w tym roku. Rozsady przenawoziłam ,potem zimne noce zahamowały ich wzrost, gdy się już podniosły i kwitły jak szalone to nie wiązały owoców. Teraz kolejny problem :roll: nie chcą dojrzewać w całości. Jedna trzecia pomidora jest zielona, reszta miękka i do zbioru. Czas wywiesić białą flagę ;:145
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

karolamba
Zasil potasem, zielone piętki to oznaka niedoboru tego pierwiastka.
Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”